Forum

URL loglarını kayde...

Bildirimler
Hepsini Temizle

URL loglarını kaydetme hakkında

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
570 Görüntüleme
(@replicator)
Gönderiler: 32
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba

4 adet pc adsl üzerinden internete çıkmaktadır.herhangibir server yapısı yok.internette çıkılan sitelerin loglarını düzenli olarak nasıl alıp saklayabilrm.

sat ve tarih mac adres şeklinde kaydetmesini istiyorum.

çıkan log tutma yasasını donanım cihazı olmadan yapmak istiyorum.mümkünmüdür acaba

Gönderildi : 17/02/2009 23:58

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Gerekli yasa sadece Log tutmak için olmayıp, Ortam Suçları içine giren sitelerinde Erişimine yasaklanmış olması gerekmektedir.

Erişilen sitelerin kayıt altına alınması ikinci planda olan bir uygulama olup, bu ihtiyacınızı herhangi bir donanımal veya yazılımsal bir ürün kullanmadan sağlamanız zordur.

ve üzülerek bildiririm ki, Bu yasalar bilgisayar sayınızın az olması nedeniyle muhaf tutulacağınız anlamnınada gelmiyor.

Aynı WAN hattını kullanan, birden fazla bilgisayara sahip olan her kurum, kuruluş için bir zorunluluktur.

Tavsiyem Bundle olan ve ufak işletmeleri için ürünleri bulunan firewall seçimi yapmanızdır.

Bu firewalllarda da şu şekilde bir sıkıntı vardır ki, satın alacak olduğunuz Firewall' ın Log' lama özelliğinin olup olmaması. Masraftan kaçayım derken SYSLOG çözümü olan ürünleride seçebilirsiniz ama SYSLOG ürünlerinde ki yönetim zorluluğu ve ihtiyaç duyduğunuz bir SYSLOG Server size ayrıca bire masraf çıkartacaktır.

Bu kadar kötü haberden sonra ne önerirsiniz diye sorarsanız, çözümüde mevcutdur..

[img] [/img] 

WatchGuard UTM Firewall ürünlerinin ufak işletmeler için dizayn edilmiş ürünleride bulunmaktadır ki ; Watchguard Firebox edge serisini incelemenizi önereceğim.

Ürün yukarıda ki resimdende anlaşılacağı gibi, networkunuz büyüdükçe, ürüne lisans upgredi yaparak kapasitesini arttırabiliyorsunuz ki bu sadece WatchGuard Firewall ürün ailesinin sahip olduğu bir özelliktir.

Log Probleminize gelince.

Herhangi bir Client bilgisayar üzerine, Watchguard Log Reporter yazılımını kurduğunuz zaman, SYSLOG Serverlara ihtiyaç kalmaksızın gerekli raporları alabilmektesiniz.

Gönderildi : 18/02/2009 03:01

(@HakanKENET)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Watchguard kullanıcı sayısı ayırtetmeksizin en çok tercih edilen Ağ ve Internet Güvenliği Markalarından biri. Size aşağıda Gartner ın 2008 de yaptığı Son Kullanıcıların en çok tercih ettikleri Güvenlik Markaları sonuçlarını paylaşmak istiyorum.

WATCHGUARD kesinlikle iyi tercih...

Gerek Ufak Networkler gerekse Büyük Networkler için Watchguard ürün yelpazesiyle fiyat/performans olarak zengin seçenekler sunuyor.

www.watchguardturkey.com

Gönderildi : 18/02/2009 13:29

(@replicator)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Fatih bey açıklamlar için  teşekkür ederim.

Firebox® X10e UTM Bundle WF  1-15 Kullanıcı
e bu ürünü inceledim,

şimdi demişssinzki logalrın tutulması ikinci plandadır öncelikle url filtreleme yapılması gerekiyor,

url filtreleme yapsam log tutmasam olurmu peki ?

yani yasa tam olarak kimleri kapsıyor.ve ne istiyor

güvenliği antivirüs yazılımları ile sağlıyorum.bu cihazın fiyatı nedir?

birde 4 kullanıcı için ayr ayrı paramı ödemem gerekiyor.sitede inceledim ama yazmıyor

Gönderildi : 19/02/2009 00:42

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Şu şekilde bir benzetme yapayım. Kurallar vardır, yasalar vardır ve bu yasaların yürütülmesi-yerine getirilmesi için bir takım yaptırımlar vardır. sizler URL filtering yaparak, Yasaklı siteleri erişimi yasaklayarak YAPTIRIMI yapmış oluyorsunuz.

Kullanıcınız bir şekilde yapmış olduğunuz bu yaptırımları geçerse, Firewall yanlış konfigurasyonu veya kendi çözümleri ile bir şekilde yasaklı sitelere girerse bu noktada LOG lama devreye giriyor ki sizler bu loglar ile kendinizi, yani firmanızı temize çıkartabilir ve yasaklı siteye girmiş olan kullanıcınızı ele verebilirsiniz.

Yok eğer bu log lamayı sunamazsanız , hiç bir kullanıcınızı suçlayamaz ve bu suçu firma olarak siz üstlenmiş olursunuz.

Yasa her ikisini birden istemektedir. Hem yasaklamayı hemde kayıt altına alınmasını.

WatchGuard UTM firewall bir Gateway çözümü olup kullanıcı başına lisans yüklemiyorsunuz.

Sadece senelik olarak LiveSecurty servislerine (AV,Web Bloker vb.. servislere ) ödeme yapmaktasınız.

Web Reporter server olarak her hangi bir XP kurulu makineye dahi görevlendirebilirsiniz.

Gönderildi : 19/02/2009 22:44

(@replicator)
Eminent Member
Konu başlatıcı

fatih hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Gönderildi : 01/03/2009 00:05

Paylaş: