Forum

Windows 10 <->...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 <-> Zebra yazıcı sorunsalı. TLP2844

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
6,725 Görüntüleme
(@salihbulut)
Gönderiler: 91
Estimable Member
Konu başlatıcı

Windows 10-64 bit 1709 işletim sisteminde, Zebra TLP2844 model cihazı tanıtıyorum, sınama sayfası formatında çıktı alabiliyorum (windows logolu). Ancak ETA v.b. gibi programlardan bu yazıcı sürekli boş etiket çıkartıyor.

Aynı yazıcıyı, Windows XP'de şu ana kadar sorunsuz çalıştırıyorduk, test amaçlı Windows 7-32 bit işletim sisteminde kurdum yazıcıyı, sorunsuz yazıyor tüm programlardan. Ancak W10-64bit ile başaramadım.

Zebra sitesindeki tüm sürücüleri indirdim denedim, olmadı. Windows Update ekranından gelen 3 değişik sürücüyü yükledim, yine olmadı. Zebra destek hattından da bilgi alamadım bu konu hakkında.

Bu konuda bir önerisi veya tecrübesi olan varsa, fikrini alabilirim.

Gönderildi : 27/02/2018 18:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Cihaz biraz eski model. Cihazda hangi portlar var? Siz hangi portu kullanıyorsunuz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/02/2018 18:43

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cihaz biraz eski model. Cihazda hangi portlar var? Siz hangi portu kullanıyorsunuz.

Cihaz eski evet, ancak sınama sayfası yazdıran bir yazıcı, başka her türlü programdan yazdırmalıdır düşüncesindeyim.

Cihazda USB, LPT ve RS232 portu var.

Bu yazıcı şu ana kadar usb'den bağlı olarak XP de çalışıyordu ve hala XP ve Windows7'de ETA ve diğer programlardan yazdırma yapabiliyor.

Biraz önce bir test yaptım, Excel ve PDF dosyaları yazdırabiliyorum.

Sorun ETA muhasebe yazılımında ve özel işletme programımızda. Çok can sıkıcı bir durum. 2 gündür bir sürü driver ve yazılım denedim, hala çözebilmiş değilim. En son seçenek Windows 7'ye döndüreceğim kullanıcının bilgisayarını.

Gönderildi : 27/02/2018 19:26

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Eta ile durumu görüştünüz mü? Program ile hangi yazıcılar uyumlu v.s.

Sorun program tarafındaki barkod olayında gibi. İşletim sisteminden bağımsız düşünün program neticede Windows10 32 bitte çalışıyor. 

Xp de çalışıyor dediniz. Xp'de 32 bittir muhtemelen. Windows 7 de çalışan sistem 64 bit mi?

Ayrıca programa sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır şeklide ve ayrıca uyumluluk ayarlarını değiştirerek test ettiniz mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/02/2018 19:33

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Eta ile durumu görüştünüz mü? Program ile hangi yazıcılar uyumlu v.s.

Sorun program tarafındaki barkod olayında gibi. İşletim sisteminden bağımsız düşünün program neticede Windows10 32 bitte çalışıyor. 

Xp de çalışıyor dediniz. Xp'de 32 bittir muhtemelen. Windows 7 de çalışan sistem 64 bit mi?

Ayrıca programa sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır şeklide ve ayrıca uyumluluk ayarlarını değiştirerek test ettiniz mi?

ETA ile durumu henüz görüşmedim. Aslında basılacak etiketin üzerinde tablo mevcut ve içerisinde sayısal veriler var, etiketin köşesinde barkod verisi mevcut. ETA ve diğer işletme yazılımımız, eski tüm işletim sistemlerinde sorunsuz çalışıyor, evet, ancak şu anda son yapılan tespitlerimde, sorun Windows 10 64 bit ve 32 bit, her ikisinde de özel yazılımlardan baskı alınamıyor. Bugün w10-32bit-1709 kurdum bir test cihazına. Yazıcı her türlü yazılımdan (adobe, fotograf görüntüleyici, notepad vs.) dolu etiket yazdırıyor. Ancak ETA ve özel yazılımımızdan boş etiket çıkartıyor. XP-32 bitte sorunsuz baskı alınıyor. Windows 7-32 bitte sorunsuz baskı alınıyor. Windows 10 32 ve 64 bit de sorunlar başlıyor. W10 ile programa yönetici olarak çalıştırınca sorun devam ediyor. W10 ile uyumluluk modu da işe ayramadı ne yazık ki. Zebra ile 2 defadır irtibat ettim ve talep oluşturuyorum, ancak henüz bir destek elemanı ile görüşemedim.

Yazılımlar ve windows yazıcı servisi ile arasındaki ilişkiyi bilemediğim için, yaşanan sorun Zebra sürücü kaynaklı mı, yazılım kaynaklı mı bilemiyorum.

Yorumlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 28/02/2018 15:26

(@www-rizasahan-com)
_

Sorun özel yazılımlarda gibi duruyor.

Deneme amaçlı farklı bir barkod deneyebiliyor musunuz?

Barkod çalıştırayım derken güvenlik tarafından eski işletim sistemi kullanarak gol yeme ihtimalini yükseltmeyin.

Gönderildi : 28/02/2018 16:18

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorun özel yazılımlarda gibi duruyor.

Deneme amaçlı farklı bir barkod deneyebiliyor musunuz?

Barkod çalıştırayım derken güvenlik tarafından eski işletim sistemi kullanarak gol yeme ihtimalini yükseltmeyin.

Hocam sorunu çözdük. Sebebi, windows 10 işletim sistemindeki yazıcı sayfa ayarlı ile ilgiliymiş.

Özel yazımın içerisinde Fast Report çalışıyor. Windows 10 'da etiket baskısı için Fast Report'ta Sayfa ayarları ekranında, "Enless page Width" seçeneği aktif olması gerekliymiş.

Sanırım, windows 10 printer servisi ile ilgili önemli bir yapı değişikliği yapıldı.

Desteğiniz ve yorumlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 28/02/2018 19:05

(@www-rizasahan-com)
_

Sorununuzu çözmenize çok sevindim.

Çözüm bilgisi için ben teşekkür ederim.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 28/02/2018 19:42

Paylaş: