Forum

Acronis incremental...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Acronis incremental yedek dönmek

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
565 Görüntüleme
(@EminAbbasoglu)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Acronis backup and recovery 11.5 ile 500 gb lık full yedeğim ve 13 adet incremental yedeğim var.

Full ve 12. incrementale kadar olan yedeği döndüm şimdi sadece 13. incremental yedeği dönmek istiyorum ancak Acronis full yedek ile birlikte dönmeye çalışıyor. Sadece incremental yedeği dönme imkanı var mı ?

Gönderildi : 14/10/2015 12:24

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Olması gerekende budur hatta diğer yedeklerinizide kullanacaktır, Incremental yedek alırsanız X gününde aldığınız full yedeği , x+1 , x+2 , x+3 .... x+11 ve x+12 günkü bütün yedekleri kullanır çünkü X gününde full backup alır x+1 gününde 24 saatteki değişiklikleri backup alır , x+2 gününde yine son 24 saatteki backupları alır. 

Differential ise x gününde full backup aldıktan sonra her backup alınmada x günü ile o günkü farkların yedeğini alır. 

Dolayısıyla Incremental backup'da backup boyutları daha düşük olduğundan diskten kazanç sağlarsınız fakat herhangi bir backup corrupt olursa ondan sonraki hiçbir backup sağlıklı çalışmaz. Ancak Differential backupda size lazım olan sadece ilk günkü full backup ve döneceğiniz differential backupdur. 

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 14/10/2015 12:41

(@EminAbbasoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba

Peki ben bu Full backup'ın üzerine nasıl differantial backup aldırabilirim? Yani benim bu günkü fark yedeğini alıp yedek olarak başka bir yere dönmem gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim ?

Gönderildi : 14/10/2015 17:46

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Fark yedeğini alıp başka bir yere dönemezsiniz. Komple sunucu yedeğini döndürebilirsiniz. 

Yani RAID ile yapılandırılmış 10 tane disk düşünün bu 10 diskin 1ini alıp başka yerde ayağı kaldırmak istiyorsunuz ancak böyle birşey mümkün değil. Eğer içerisindeki bir veriyi kurtarmak istiyorsanız bu parçaların tamamını açmanız gerekiyor. 

Bugunku yedeğe sağ tıklayıp recover diyeceksiniz ve Acronis menusunden Virtual machine seçeceksiniz ve restore edeceksiniz.  https://kb.acronis.com/content/35282  anlatım var burada.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 14/10/2015 18:15

(@EminAbbasoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Benim şimdi 500 gb yedeği dönmem 14 - 15 saat  sürüyor yerine göre. Ama makine canlı ve çalışıyor. 17 saat sonunda bir ton değişiklik oluyor. 

şimdi farklı bir yere differantial yedek alsam yine 500 gb alıyor.

Full yedeğimin differantial'ını alsam tamam backup az oluyor ama dönerken yine ilk önce 500 gb dönüyor.

Sadece şu gün değişiklik yapılmışların yedeğini al diye bir seçenek var mı ?

şaşırdım kaldım. Acronis ile Büyük boyutta canlının yedeğini dönmek ne zor.

Gönderildi : 16/10/2015 20:38

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Backup'tan dönmek istediğiniz sunucunun disk boyutu 500 gb olduğundan dolayı hangi backup yöntemini kullanarak backup alırsanız alın döneceği backup boyutu yine 500 gb olacaktır bu kaçınılmaz. 

Fakat 500 gb yedeğin 14 15 saatte dönmesi çok enteresan bir durum. 1 TB VM yedeğini 1-2 saatte dönüyorum ben 7200 RPM 'li disklerde.  

Yedekten dönme işlemini yedeklerin bulunduğu sunucu üzerinde gerçekleştiriyorsunuz değil mi ? Yani X yedeğini network'ta başka bir sunucuya döndürmüyorsunuz değil mi ? Eğer yedeği network'taki başka bir sunucuya aktarıyorsanız network hızı bunu etkiler, ayrıca fiziksel sunucu yedeğinden dönüyorsanız bu da süreyi çok uzatan bir etken. 

Yani sürenin uzun olmasını backup boyutuna değil diğer etkenlere bakarak kısaltabilirsiniz. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 17/10/2015 15:35

(@eraysoysal-2)
Gönderiler: 221
Reputable Member

Arkadaşlar ;

Son zamanlarda windowsun sistem görüntüsünü alıp herhangi bir sistem çökmesinde bu yedekten sadece windows kurulum cd si ile sistemi başlatıp birkaç adımda sistemi kuratarabiliyorum.

3. parti yazılıma gerek kalmadan kurtarma yapılabiliyor..

Gönderildi : 18/10/2015 22:18

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Yedekleme sadece sistemin çökme durumuna karşı değil, RAID yapısı olan disklerdeki RAID yapısının bozulması, herhangi bir donanımsal arıza durumu vb. kötü senaryolar için yapılan işlemdir..

www.okanozbey.com

Gönderildi : 19/10/2015 00:37

Paylaş: