Forum

NAS Klasör Yet...

Bildirimler
Hepsini Temizle

NAS Klasör Yetkilendirme hk.

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
495 Görüntüleme
(@mahirulker)
Gönderiler: 133
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Local'de 18 bilgisayar çalışan pfsense kurulu ve network'e bağlı BlackArmor NAS 440 var. Tüm kullanıcıların NAS'a ulaşıp belirli klasörlere yedekleme yapabileceği ortak ve özel klasörler var. Fakat NAS'ta istediğim şekilde yetkilendirme yapamıyorum. Seçenek olarak ya tam yetki ya da salt okunur izinleri bulunuyor. Benim istediğim izin verdiğim kullanıcılar şifreleriyle yetkilendirildikleri klasörlere ulaşabilsin fakat silme işlemi yapamasın.

Araştırdığım kadarıyla FileZilla ile bunu yapabiliyorum ama client versionu ile erişim sağlayabiliyorum. Server version da sunucuya bağlantı sağlayamıyorum. Sadece localden erişim olcağı için NAS üzerinden FTP kullanımını aktif ettim. PfSense üzerinde şuan da herhangi bir kısıtlama yok.

FileZilla haricinde önerebileceğiniz yetkilendirme yapabileceğim bir yapı varmıdır?

Not: Yüksek boyutlu dosyaların yedeklenmesi ve paylaşımı yapılacak. 

FileZilla Server ile erişim yapmak istediğimde aldığım hata;

Protocol error: Unknown protocol identifier (0x50 0x50 0x48). Most likely connected to the wrong port.

Connection to server closed.

Teşekkür ederim... 

Gönderildi : 07/06/2013 15:11

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Bir lokasyona bir user için yazma hakkı verirseniz, silme hakkıda vermiş olursunuz. yazsın okusun ama silemesin olmaz.

ancak başka bir kullanıcıya yazma hakkı verirsiniz istediğini user'a okuma hakkı verirseniz olur. 

günlük yedekleme yapıyorsanız dosyalar silinsede elinizde bir kopya olacaktır zaten. her akşam bir yedek alın..

Gönderildi : 07/06/2013 23:29

Paylaş: