Forum

Backup_Exec 8004230...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Backup_Exec 8004230f hatası

21 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
953 Görüntüleme
(@AlicanKUCUK)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Backup Exec 2010 yedekleme programı kullanmaktayım ve sanal sunucuların yedeklerini almaktayım.

Dc sunucusunun hem system state hem de vmdk yedeklerini alırken sorunla karşılaşıyorum.

Ayarlamaları diğer sunucularda olduğu gibi herhangi bir farklılık görünmemektedir.

Click an error below to locate it in the job
log

Backup
- AOFO: Initialization failure on: "\\DCSRV.com\System?State". Advanced Open File Option used: Microsoft Volume Shadow Copy Service (VSS). V-79-10000-11226 - VSS Snapshot error. The Microsoft Volume Shadow Copy Service (VSS) snapshot provider selected returned: "Unexpected provider error".
Ensure that all provider services are enabled and can be started. Check the Windows Event Viewer for details.
şeklinde hata ile karşılaşmaktayım.
Sunucu üzerindeki log ise ;
Volume Shadow Copy Service error: Error calling a routine on a Shadow Copy Provider {b5946137-7b9f-4925-af80-51abd60b20d5}. 
Routine details EndPrepareSnapshots({7d522220-ea9f-471e-91e5-73019a415bdf}) [hr = 0x80070015, The device is not ready.
].

Operation:
Executing Asynchronous Operation

Context:
Current State: DoSnapshotSet

şeklindedir.
Yardımlarınızı bekliyorum. 

Gönderildi : 01/01/2013 17:57

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhaba, Sanal makinanız üzerinde şuan en iyi ihtimal ile 3 adet VSS servisi bulunmaktadır. Bunlar, Windows VSS, Vmware tools ile birlikte gelen vmware VSS ve Backup Exec agentı ile birlikte gelen Backup Exec VSS servisi. Backup ayarlarında hangi servisin kullanılacağı genellikle belirtilmediği için bu durum karmaşıklığa sebep olabilmektedir. İşin ilginç tarafı ise her üretici kendi servisinin kullanılmasını önermektedir. Fakat benim tavsiyem ve yaşadığım tecübeler, yedekleme programlarına Windows VSS servisinin kullandırılması birçok problemi çözdüğü yönünde. Sizde Backup Job ayarlarından Advanced File Open seçeneği üzerinde Microsoft Software Shadow Copy seçeneği seçerseniz probleminiz muhtemelen çözülecektir. Eğer probleminiz devam ediyorsa sunucu üzerinden vmware toolsu ve backup exec agentını kaldırıp yeniden kurmalısınız malesef. Bu konu ile ilgili bir kaç KB bulunmaktadır.

http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH178301

http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH76626 

Gönderildi : 01/01/2013 22:25

(@AlicanKUCUK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cevap için teşekkür ederim.

BE Agent ve vmware tools sistemden kaldırıp tekrar yükledim.

Başka sunucularda da yedek almaktayım sadece bu sunucuda böyle bir sorunla karşı karşıyayım.

Başka bir sunucuya test amaçlı BE 2012 kurdum ve yedekleme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdim.

Önerdiğiniz sayfalardaki işlemler ile de denedim. Sonuç değişmedi.

Ne yapabilirim başka yardımlarınızı beklemekteyim.

Gönderildi : 02/01/2013 11:03

(@ersincan)
Illustrious Member

Ali Bey Gunaydin,

Vmware tools ve Backup Exec agentlarini sunucu uzerinden yeniden kaldiriniz. Vmware toolsu kurarken Custom secenegini secip, VSS servisini secmeyiniz ve kurulum sonrasi sunucuyu restart ediniz. Backup Exec agentini kurup yeniden backup islemini baslatabilirmisiniz?

Yukaridaki yazdigim konuyla ilgili 2012 surumu icin bir best bractise yayinlanmisti fakat suan notlarimin arasinda bulamadim. Asgidaki linkte kisaca bahsedilmistir.

http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH129893 

Gönderildi : 02/01/2013 12:47

(@AlicanKUCUK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ersin Bey Günaydın,

Bilgiler için çok teşekkürler.

Vmware tools kurarken o seçeneği kaldırarak kurulumu gerçekleştiriyorum.

Yedekleme ayarlarını değiştirerekte denedim.

On adet sunucu yedeği alıyorum, ayarlarını diğerleriyle karşılaştırıyorum.

İnternet üzerinden, symantec sayfasından önerilen ayarların hepsini uyguladım.

Tekrar kaldırıp tekrar kuracağım. Bu sunucu DC olduğu için bu işlemi akşam tekrarlıyacağım.

Bir de  Windows server backup ile de yedek almamış. Normalde her gün alıyordum.

Ters bir işlem yapmış olabilir miyim, ne dersiniz.

Her şey için teşekkürler.

Gönderildi : 02/01/2013 14:12

(@ersincan)
Illustrious Member

Merhaba,

Kusura bakmayin, Agentlari kaldirdiktan ve kurduktan sonra sunucuyu restat yaptiniz mi anlayamadim ? Windows Backup alamamasinin sebebide VSS servisleridir. Volume Shadow copy Servisinin durumu nedir. Sunucu idle durumda iken bu servis stop konumundadir. Sizde durum nedir ? 

Gönderildi : 02/01/2013 16:23

(@AlicanKUCUK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Agentlari kaldırdıktan sonra restart ettim ve kurduktan sonra tekrar restart ettim.

Volume Shadow Copy servisi stop konumundadır.

Gönderildi : 02/01/2013 16:32

(@ersincan)
Illustrious Member

Selam,

o zaman suanki durumumuz Vmware tools yuklu fakat VSS servisi olmadan, Backup Exec agenti yuklu ve servisler suan stop durumda. O halde Aksami bekliyoruz sunucuyu restart edip Taski yeniden baslatiyoruz. Duruma gore yeniden cozum uretiyoruz.

Birde suan aklima geldi, hata veren sunucuda ayni anda baska bir planlanmis gorev yok degilmi ? Ornegin Backup Exec ESXi uzerinden yedek alirken, Windows backup ta windows uzerinden calismasi gibi ? 

Gönderildi : 02/01/2013 16:54

(@AlicanKUCUK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Çok teşekkürler.

Çalışma zamanları birbirlerinden farklı ve kesinlikle çakışmıyorlar. 

Şu an başlatmaya çalıştığımda iki yedekleme de vss hatası veriyor.

Bu servisi kaldırıp tekrar kurma gibi bir işlem yapabilir miyiz?

Gönderildi : 02/01/2013 17:04

(@AlicanKUCUK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yüklemeyi tekrar gerçekleştirdim. Fakat sonuç aynı.

Şimdi adım adım yazıyorum ne yaptığımı.

Agent ve tool sunucu üzerinden kaldırıldı

restart edildi.

Windows Server Backup ile dc system state yedeği başarıyla alındı.

Agent ve tool tekrar kuruldu. Kurulurken custom seçeneği ile devam edildi ve vss devre dışı bırakıldı.

Restart edildi.

BE sunucu üzerinden yeni job oluşturuldu. Sytem state ve Shadow Copy seçenekleri seçildi.

Task yeniden başlatıldı. Hata kodu aynı. 

Windows Server  Backup ile tekrar denedim. Yedekleme başladı devam ediyor.

Nerede hata yapıyorum bulamadım.

Gönderildi : 02/01/2013 23:14

(@ersincan)
Illustrious Member

İyi Akşamlar, Her yazılım kaldırılma ve yuklenme asamasında restart yapıyorsanız yapmış olduğunuz işlemler tamamen doğru. Yani işlem sırası tamamen aşağıdaki gibi olmalı.

1. BE agent uninstall ve reboot.

2.  Vmtools uninstall ve reboot.

3. Vmtools install ve reboot. (Kurulum işlemi :   http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH129864)

4. BE agent install ve reboot.

Ayrıca kullanmış olduğunuz Backup Exec ve Esxi sürümlerini yazarmısınız ve Backup Exec in almış olduğu snapshotlar backup işlemi sonrası silinmişler mi ? 

Gönderildi : 03/01/2013 00:03

(@AlicanKUCUK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İyi Akşamlar,

Haklısınız işlemler tamamen doğru. Sorunu çözdüm. BE çalışan iki servisini durdurup tekrar çalıştırdım ve system state yedeğini başarıyla aldım.

Ardından Windows Server Backup ile denedim. Sonuç başarılı.

Şimdi ise vmdk yedeğini almaya çalışıyorum ama alamıyorum hata kodu değişti bu sefer.

Final error: 0xe000959a - An attempt to take a snapshot of a virtual machine failed because it was unable to quiesce an application.
Final error category: Resource Errors 

Bu sorunu çözmeye çalışıyorum. Sizlere direk sormamak adına araştırma yapıyordum.

ESXİ 5.0 versiyonu mevcut. Yedekten sonra Sunucuyu snapshot manager dan kontrol ettiğimde BE ile alınmış yedek görünmemekte.

BE 2010 R3 versiyonu mevcut ve son güncellemeleri yüklü.

Eğer şimdiki sorunuma yardım etmek isterseniz memnun olurum.

Her şey için çok teşekkür ederim, emeğine sağlık, çok vakit ayırdın, sağolasın. 

Gönderildi : 03/01/2013 00:15

(@AlicanKUCUK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Akşam yedeklemeyi manuel olarak tamamladım. İki kere test ettim sorun yoktu.

windows server backup ile planladığım saatte yedek başlamamış ve tekrar denediğimde de başlamıyor.

VSS hatası veriyor. VSS servisi şu an başlamamış vaziyette.

BE ile yedek ise normalde 9Gb civarında yedek alması gerekirken 14MB yedek almış fakat hata mesajı vermemiş.

Nedir benim sorunum anlamadım.

Gönderildi : 03/01/2013 12:00

(@ersincan)
Illustrious Member

Gunaydin, Windows Backup loglarda herhangi bir hata belirtmis mi peki ?

Gönderildi : 03/01/2013 12:22

(@AlicanKUCUK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows backup log açıklaması aşağıdaki gibidir.

The backup operation that started at '‎2013‎-‎01‎-‎03T06:07:28.724203900Z' has failed with following error code '2155347997' (The operation ended before completion.). Please review the event details for a solution, and then rerun the backup operation once the issue is resolved.

Gönderildi : 03/01/2013 15:54

(@ersincan)
Illustrious Member

Selam, konuyla ilgili bir hotfix mevcut. Denediniz mi ?

http://support.microsoft.com/kb/2182466 

Gönderildi : 03/01/2013 17:05

(@AlicanKUCUK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu hotfix i denedim, dosyanın sürümü 2010, sitemde daha yeni bir sürümü yüklü olduğundan bu dosyayı yüklemiyor.

Gönderildi : 03/01/2013 17:42

(@ersincan)
Illustrious Member

Alican Bey iyi akşamlar, sizin için bir kaç araştırma yaptım fakat sonuçlar hep aynı. Backup Exec servislerini durdurarak backup almayı deneyiniz. Eğer problemsiz gerçekleşiyorsa Symantec tarafına ticket açıp onlardan çözüm bulmalarını istemek gerekecek.

Gönderildi : 03/01/2013 23:53

(@AlicanKUCUK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ersin Bey,

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Konuyu toparlamak istiyorum;

Agent ve vmware tools kurulumları başarılı.

System state yedeğini windows server backup ve BE 2010 ile başarılı bir şekilde alabiliyorum.

BE servislerini manuel restart etmek gerekiyor.

Dün akşam çalışmamalarının sebebi vmdk yedeği için yaptığım işlemlerden olabilir diye dşünüyorum.

Bu hata sorunu çözüldü. Diğer vmdk için başka bir konu başlığı açacağım.

Teşekkür ederim. Emeğine sağlık.

Gönderildi : 04/01/2013 10:59

Sayfa 1 / 2
Paylaş: