Forum

Bir türlü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bir türlü çözülemeyen Acronis Virtual Edition problemi

22 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
918 Görüntüleme
(@sertacsirma)
Gönderiler: 180
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bir adet fiziksel sunucum üstünde kurulu ESXi 4.1 (lisanslı) hypervisor üstünde kurulu 4 adet sunucumun yedeklerini almak için Acronis Backup and Recovery Virtual Edition 11 kullanıyorum. Yazılım malum bir Virtual Appliance araclığıyla sanal sunuculara task deploy edip yedeklerini alıyor.

Fakat problemim de burada başlıyor. Herşey bir hafta kadar düzgün giderken birden yedekler çalışmamaya ve virtual appliance esxi'ye bağlanmamaya başlıyor çeşitli hatalarla (metal info bulunamadı, ya da bu kayıt zaten var gibi). Ne tasklar çalışıyor ne de takılı kalan bir task durdurulabiliyor. Zaten AMS'de de virtual appliance ile senkronize olamadım diye hata almaya başlıyorum. Ne zaman ki virtual appliance'i silip tekar yükleyerek yeni tasklar oluşturuyorum. O zaman herşey güzel gitmeye başlıyor. Bu durumla en az 10 kez karşılaştım. 10 kezde ne Acronis Global ne de Türkiye bir çözüm üretemedi. E herseferinde herşeyi baştan yapmak artık sıkıntı vermeye başladı.

Acronis konusunda tecrübeli olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?

Gönderildi : 27/12/2011 20:16

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Acronis'i kurduğunuz sunucu üzerinde ki Application loglarına, Esxi üzerinde deki Server'ın Agent'in loglarına ve Esxi loglarına göz attınızmı?

Gönderildi : 28/12/2011 00:37

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Attım ama gözle görülür bir sebebe rastlayamadım. Bugün bir daha bakacağım.

Gönderildi : 28/12/2011 08:17

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Şimdi bir daha göz attım (evet sabahın beşinde acronis loglarına bakış...) benim hata aldığım tarihteki tüm eventler information levelde. inceledim biraz öyle ciddi bir error a rastlamadım. Artık aklıma gelen tek şey aynı sunucuda kaspersky admin kit'te kurulu olduğundan bu ikisinin sql'lerinin bir şekilde birbirini etkilediği. Sırf denemek için sunucuda bir tane sanal sunucu daha oluşturup üstüne sırf acronis kurup deneme yapmak. Başka birşey aklıma gelmiyor.

Gönderildi : 28/12/2011 09:03

(@kamerkoseoglu)
Gönderiler: 199
Estimable Member

Merhaba,

Bende aynı sorunla karşılaştım çözümü ise şu şekilde aştım daha dogrusu acronise yaza yaza yeni build çıkarttırdık ve bir kaç ayar yapman gerekiyor;

17318 versiyonunu download edip temiz bir kurulum yap öncelikle. Kurulum işlemi bitince eğer vcenter kullanıyorsan vcenter kullanıcı adı ve şifreleri ile eşleştirme yap. kesinlikle otomatik olarak agent i esx sunucularına deploy etme, esx management console' dan Deploy OVF Template deyip manuel olarak agent' i esx sunucu üzerine kur.\\sunucuadı\C$\Program Files (x86)\Acronis\ESXAppliance\AcronisESXAppliance.ovf agent i OVF template' i genelde burda oluyor.

Agent kurulumu yapıldıktan sonra agent içerisinde vcenter kullanıyorsan vcenter bilgisini yoksa esx sunucu bilgisini gir, saat ayarlarını yap ve manuel ip kullan ardından agent' i restart et açıldıktan sonra acronis console üzerinden agent e bağlan ve help menusunden lisans sekmesine gelip agent' i lisansla bundan sonra hersey düzgün çalışacaktır.

Backup jopları oluşturuken dikakt etmen gereken en önemli şey;

Backup cataloging kullanmıyorsan mutlaka disable et.

Multi-volume snapshot disable olacak.

Volume Shadow Copy Service disable olacak.

Simultaneous VM backup kullanarakta backup zamanından kazana bilirsin sunucu performansına göre 3 e kadar çıkarta bilrisin aynı anda 3 backup jop çalışır.

backup jop ları çalıştıracak kullanıcı domain ortamında kullanıyorsan mutlaka şifresi değişmeyecek mümkünde administator seviyesinden bir acc olsun ve backup sunucunda administrators grubunda ekli olsun ve backup aldığın yer network üzerinde ise mutlaka acronis üzerinde Vaults oluştur

ve bütün acronis işlemlerini vcenter bağlantsı hariç oluşturduğun acc ile yap.

Gönderildi : 28/12/2011 11:41

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Aslında bu acc olayı benim kafamı kurcalayıp duruyor. Şimdi ben backup jobları çalıştıracak kullanıcı olarak hep ESXi'nin root kullanıcısını yazıyorum ve VA çökene kadar bu şekilde alıyor yedekleri. Acronis TR böyle demişti. Böyle olmaması mı gerekiyor? Her backup alınacak makinenin kendi administrator kullanıcısı ile mi yapmam lazım bu işlemi?

Ortamda domain var ama serverlar domain'e bağlı çalışmıyorlar. Domainde olan bir tek AD makinesi (doğal olarak).

Gönderildi : 28/12/2011 14:17

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Merhaba,

Yapınızı detaylı yazarsanız bende yardımcı olmaya çalışayım VCenter kullanıyor musunuz mesela vb..

Gönderildi : 28/12/2011 14:21

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tek bir fiziksel sunucu olduğu için VCenter gereği duymadım. VSphere Client ile yönetiyorum şu anda.

Fiziksel sunucu üstünde 4 tane sanal sunucu var ve hepsi 2008R2x64. Bu sunuculardan birisi AD makinesi. Diğer sunucular standalone olarak yani AD'ye üye olmadan çalışıyorlar.

Gönderildi : 28/12/2011 16:03

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Merhaba,

VCenter yok ise root şifresi agent ile haberleşmek için kullanılacak. Benim size bahsetmiş olduğum şifre acronis servislerini çalıştırmak içindi problem değil acronis kurulumunda yeni acc oluşturuyor bunuda kullanabilirsiniz, yukarıda bahsettiğim kurulum şekli ile denemenizi rica edeceğim.

Gönderildi : 28/12/2011 16:17

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Aslında şu anda sırf denemek için bir deneme sunucusu kurdum. İçine de sadece Acronis. Şimdi dediğiniz gibi tüm servisleri server'in administrator kullanıcısına register ettim. Diğer adımları da dediğiniz gibi uygulayacağım. Bakalım nasıl bir sonuçla karşılaşacağız.

İlginiz için çok teşekkürler.

Gönderildi : 28/12/2011 18:10

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Sonuçları paylaşırsanız sevinirim.

Gönderildi : 28/12/2011 18:11

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Şimdi ilk olarak acronis'in setup'u içinde ne var ne yoksa ayırd etmeden kurdum. Şimdi menagement console'da > virtual machines > All Virtual Machines seçeneğine sağ tıklayarak "Deploy agent for ESXi" seçeneğini seçerek virtual appliance'ı deploy ediyordum. Siz bunu yapmayın diyorsunuz değil mi? Peki nereden yapacağım virtual appliance kurulumunu?

Gönderildi : 28/12/2011 18:17

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Merhaba,

yukarıda detaylı anlattım aslında; esx management console' dan Deploy OVF Template deyip manuel olarak
agent' i esx sunucu üzerine kur.\\sunucuadı\C$\Program Files
(x86)\Acronis\ESXAppliance\AcronisESXAppliance.ovf agent i OVF template'
i genelde burda oluyor.

Gönderildi : 28/12/2011 18:19

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

yukarıda detaylı anlattım aslında; esx management console' dan Deploy OVF Template deyip manuel olarak
agent' i esx sunucu üzerine kur.\\sunucuadı\C$\Program Files
(x86)\Acronis\ESXAppliance\AcronisESXAppliance.ovf agent i OVF template'
i genelde burda oluyor.

Dikkatli okumamanın dertleri 🙂 Ben saf gibi Acronis'in konsolunda arıyorum OVF template'i 🙂 Kusura bakmayın ikinci kez yazdırdığım için. Yarın sabah virtual appliance'i deploy edip denemeye bırakacağım bakalım bu sefer yırtabilecek miyiz bu işten.

Gönderildi : 28/12/2011 21:25

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz işlemleri sırasıyla yaptım. OVF template'den vritual appliance'i kurdum. DHCP'den ip alabilmesine rağmen manuel ip verdim. Sonra AMS'den üstteki connect menüsünden virtual appliance'ye bağlandım ve help menüsünden lisansladım. Şimdi sormak istediğim şu. Sonuçta iki ayrı makineye bağlanabiliyoruz. Birtanesi acronis'in kurulu olduğu management server birtanesi de virtual appliance. Taskları hangisinde oluşturmak lazım? Gerçi ikisinde de sanal sunucular gözükmüyor şu anda. Daha önce hiç manuel kurulum yapmadığım için olsa gerek sanal sunucuları nasıl göstereceğimi bilemedim.

Edit:
All machines with agent kısmına sağ tıklayaran add macnine to AMS seçeneğini işaretledim. IP olarak virtual appliance'nin ip'sini verince root şifresini yazdım ve makine sağ tarafa geldi. Aynı anda baktığımda altta sanal sunucularım da listelenmiş duruyordu.

İşlemi doğru yaptım mı acaba?

Edit 2:

Şu anda lisanslar şu şekilde gözüküyor. Doğru mudur? Listede üstteki makine ESXi, alttaki makine VA makinesi onda lisans gözükmüyor:

Gönderildi : 29/12/2011 11:49

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Önceki mesaj da belirtildiği gibi backup cataloging'i, multi-volume snapshot'u ve volume shadow copy Service'i disable ederek tüm taskları tekrar oluşturdum. Şimdi artık iş beklemeye kaldı.

Gönderildi : 31/12/2011 22:14

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Merhaba,

Tavsiye olarak manuel bindings yapabilirsiniz. Virtual Machines' e sağ tıklayıp Configure Agent for ESX(i) bindings tabına gelin, açılan sayfada bind with virtual machines e tıklayıp bütün sanal sunucularınızı işaretleyip ok butonuna basın,

Not: Bu işlemden sonra oluşturduğunuz her sanal sunucuyu buraya eklemeyi unutmayın.

Gönderildi : 02/01/2012 12:31

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bugün taskların ilk çalışma günü. Herşey normal gidiyor. Buna rağmen manuel binding'i yapayım mı?

İlginiz için tekrardan teşekkürler.

Bakalım 15 gün hatasız çalışırsa ikna olacağım bu sefer 🙂

Gönderildi : 02/01/2012 20:21

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yahu çok enteresan. Daha önce de başıma gelmişti yine aynısı oldu. Custom schedule ile yaratıyorum tasklarımı ben. 15 günlük bir retention rule içinde her p.tesi full diğer günler incremental backup alacak şekilde. Backup taskları oluştururken bazılarının saatlerini bir saat fazla girdiğimi farkettim ve düzelttim. Herşey güzel gözüküyordu. Dün backup taskların hepsi saatinde ve güzelce çalıştı. Schedule gereği full backuplar alındı. Fakar taskta gözüken "Next Start Time" da bir aksaklık olduğunı gördüm. Örneğin 02.01.2012 16:00'da başlamış bir taksın next start time'ı 02.01.2012 17:00 olarak gözüküyordu. Yani gün değişmemiş ama saat bir saat ileri gitmişti. Bu gördüğüm kadarıyla taskları ilk yarattığım zaman saatini değiştirdiğim tasklarda olmuş, diğer tasklar etkilenmemişti. Bende denemek için bu taskların zamanını değiştirdim edit ekranından. Bir saat ileri aldım. Ok dediğimde taskların deploy edilmesi bittiğinde gördüm ki next start time'daki gün değişti, fakat saat benim girdiğim değil önceki schedule'de olması gereken saatti. Yani olması gereken ben saatleri ileri alınca olmuştu.

Sizce bu normal mi? Yani schedule değiştiğinde benim değiştirdiğim schedule'ı önceki schedule'nin ilk backup'unu aldıktan sonra mı uyguluyor? Eğer öyleyse bugün tasklar çalıştığında bu sefer ilk deneme yaptığım tarihe alacak next start time'ları yani yine ayın 3'ü ve deneme yaptığım saatler olacak.Ve elbette tasklar ertesi gün yine çalışmayacak. E o zaman bu bir bug değil mi?

Not: O kadar severek ve güvenerek almıştım ki Acronis'i... Yani aldığımdan beri sorunsuz bir günüm geçmedi diyebilirim. Neredeyse o neden böyle bu neden böyle diye çözmeye uğraşıyorum bir senedir. Ve abartmıyorum bir kere bile 15 gün kesintisiz backup alamadım sistemi hiç ellemeden. Hiç tecrübem yok ama keşke veeam alsaymışım diyorum sorun dolu bir seneden sonra.

Gönderildi : 03/01/2012 06:13

Sayfa 1 / 2
Paylaş: