Forum

veeam backup v5

Bildirimler
Hepsini Temizle

veeam backup v5

25 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
1,106 Görüntüleme
(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member
Konu başlatıcı

veeam backup v5 ile vmware deki guestleri full image almak istiyorum. backup rule oluştururken

direct San access - virtual appliance - network secenekleri var bunlardan hangisini secerken guest os nin full imagesini alırım.

Sadece guest image mi alabiliyoruz. aldığımız backup dosyasınız uzantısı vbk. olarak geciyor. bu vbk. uzantısını veeam haricinde bir programla vmware uzerine recovery edebiliyormuyuz. alınan guestlerin diskleri thick yapılandırılmış 250gb thick disk veeam ile backup alınınca backup boyutu nasıl oluyor. ve daha sonra recovery yaptığımızda bu yedeği tekrar 250 gb thick olarakmı acılıyor

saygılar

Gönderildi : 07/06/2011 11:41

(@gokhancakir)
Gönderiler: 51
Trusted Member

Merhaba,

Veeam Backup ile job oluştururken;

Direct San Access : Veeam Backup&Replication ürününün kurulu olduğu server'a, backup almak istediğiniz vm'lerin bulunduğu lun'u direkt olarak bağlarsanız bu seçeneği seçiyorsunuz. Bu seçenek sayesinde max hıza ulaşmış oluyorsunuz.

Virtual Appliance : Eğer Veeam Backup&Replication ürününün kurulu olduğu server sanal ise bu seçeneği seçebilirsiniz. Bu seçenek ile vm'lerin olduğu datastore ile iletişim ESX/ESXi host üzerinden geçecektir.

Network : Bu seçenekte ise data aktarımı direkt olarak programın kurulu olduğu server'ın network kartı üzerinden geçecektir.

Bu üç seçenekte sadece datanın nasıl aktarılacağını belirler. Sorunuzda belirtmiş olduğunuz full image ile bir alakası yoktur.

Veeam Backup ile ESX/ESXi (artık Hyper V desteği de var) host üzerinde bulunan vm'lerin backup'ını alabilirsiniz. Almış olduğu backuplar vbk ve vrb uzantılı olabilir. bu dosyaları sadece Veeam backup ile açabilir ve istediğiniz esx/esxi host'una restore edebilirsiniz. ayrıca Veeam Backup vm'e ait dosyaları (vmx, vmdk) ve guest işletim sistemine ait dosyaları da restore edebilirsiniz. Thick ve thin disiklerde nasıl bir işlem yaptığını bilmiyorum ama 4 versiyonu ile birlikte thin diskleri desteklediğini biliyorum. ayrıca block level backup aldığı için her zaman daha az fark ile backup almaktadır. Dedublication ve compress özelliği ile de her zaman vm'nin backup'ı daha az yer kaplamaktadır. Restore işlemi esnasında da disklerimizi thin veya thick olarak dönebiliyoruz.

Saygılar..

Gönderildi : 07/06/2011 14:23

(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam bilgileri için teşekkürler. peki bunda replication özelliği var bunu nasıl kullanabiliriz. nasıl bir yapı oluşturmalıyız bu sistem için ve bu backup özelliğini nasıl çalıştırmalıyız.

bizde 2 host ha calışıyor ve 2+2 guest os calışıyor. buna nasıl ilave bişiler yapıcaz replication için

Ayrıca   backup mode: HOTADD/NBD without changed block tracking bunun anlamı nedir?

saygılar

Gönderildi : 07/06/2011 14:54

(@Anonim)
Gönderiler: 0

konuyu bende merek ettim kullanan ustatlardan bilgiyi buyuk hevesle bekliyorum

Gönderildi : 10/06/2011 12:41

(@OnurDemirel)
Gönderiler: 12
Active Member

hocam bilgileri için teşekkürler. peki bunda replication özelliği var bunu nasıl kullanabiliriz. nasıl bir yapı oluşturmalıyız bu sistem için ve bu backup özelliğini nasıl çalıştırmalıyız.

bizde 2 host ha calışıyor ve 2+2 guest os calışıyor. buna nasıl ilave bişiler yapıcaz replication için

Ayrıca   backup mode: HOTADD/NBD without changed block tracking bunun anlamı nedir?

saygılar

selamlar

vmware 4 sonrasinda gelen change block tracking ozelligi vardir. bu ozelligi kullanabilmek icin virtual machine V7 olmasi gerekmektedir.

Veeam vmware'in bu ozelligini kullanarak degisen bloklari inceler analiz eder ve bu sayede daha hizli bir sekilde backup/replikasyon yapar. dunya uzerinde change block tracking ozelligini ilk kullanan yazlim Veeam'dir. 

sornunuzun cevabina gelince, eger vmware V4 alti bir hypervisor yada virtual machine V4 kullaniyorsaniz dogal olarak CBT ozelligi pasif kalacaktir.

kolay gelsin.

Gönderildi : 14/10/2011 00:20

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Replication için ayrıntılı nasıl yapıldığına dair bir anlatım yada makale varmı

Gönderildi : 14/10/2011 13:00

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2011/09/11/veeam-backup-and-replication.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/10/2011 13:06

(@barissaygin)
Gönderiler: 106
Estimable Member

Merhabalar

Veeam backup ile differential ya da incremential yedek alınabiliyormu?

Ayrıca bü ürünü nasıl satın alabiliriz, yetkili distribütör biliyor musunuz acaba?

saygılarımla

Gönderildi : 26/03/2012 12:03

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Evet alabilirsiniz. Ürünü satınalmak için http://www.veeam.com/buy-end-user.html?ad=menu buradan bir bayi ile iletişime geçebilrisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/03/2012 13:41

(@barissaygin)
Estimable Member

Aslında inceremential ve differential yedek alınabiliyor mu diye sorarken şu geldi aklıma.

VMware esx sanal makinesi tek dosya üzerinden çalışıyor eğer yanlış bilmiyorsam, yanlışsam düzeltiniz lütfen.

Bu durumda tek dosyanın backupını da incremential ya da differential olarak mı alıyor bu program?

Gönderildi : 28/03/2012 13:36

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Tam oyle degil esasinda hangi filelarin kullandigi linkte mevcut.

http://www.vmware.com/support/ws5/doc/ws_learning_files_in_a_vm.html

Gönderildi : 28/03/2012 13:59

(@barissaygin)
Estimable Member

Cevaplar için teşekkür ederim.

Son olarak şunu sormak istiyorum.

Veeam backup and replication yazılımını   2 fiziksel sunucu üzerinde replikasyon yapmak için de kullanabiliyoruz sanırım, yanlışsam düzeltiniz lütfen.

Fakat Veeam yazılımının faydalarından yararlanmak için ESX in paralı versiyonundan mı kullanmak gerekiyor. Free ESX üzerinde de Veeam kullanabilir miyim. Bir sakıncası olur mu acaba?

Gönderildi : 03/04/2012 18:10

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Bir adet hostunuzmu var sizin ?

Gönderildi : 03/04/2012 18:15

(@www-rizasahan-com)
_

Veeam replikason için ortamda replike edilecek diğer esx hostunuzun olup olmamasına bakar. Esx tarafında lisanslı veya ücretsiz sürüm kullanıyor olmanızın etkisi olmaz.

Saygılarımla.

Gönderildi : 03/04/2012 18:16

(@barissaygin)
Estimable Member

2 adet fiziksel host düşünüyoruz.

İlk hosttaki guest makinayı NAS ya yedekleme ve/veya ikinci host makinaya replikasyon yapmak istiyorum.

Aslında temel sorunum bu.

Gönderildi : 03/04/2012 18:20

(@www-rizasahan-com)
_

Esx üzerinde Ha yani cluster düşünmüyorsanız bu şekilde yapabilirsiniz. Mantıklı bir çözüm gibi duruyor. Bir fizikselde birşey olursa replikalardan yola devam edebilirsiniz.

Gönderildi : 03/04/2012 19:49

(@OnurDemirel)
Gönderiler: 12
Active Member

ESX(i) free olan versiyonda Vstorage API disabled geldigi icin veeam veya herhangi bir imaj yedekleme/replikasyon yazilimini dogrudan kullanamazsiniz. bununle ilgili resmi olmayan cozumler var ancak bu cozumler veeam tarafindan resmi olarak desteklenmemektedir.

bu kural vmware'in koydugu hem teknik hem de lisanslama modeli kurali oldugu icin 3. parti ureticiler de buna uymak zorunda kaliyor.

kolayliklar dilerim.  

Gönderildi : 04/04/2012 15:04

(@barissaygin)
Estimable Member

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normal Tablo";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Konu üzerinden biraz zaman geçti , bazı problemlerden dolayı konuyla
ilgilenemedim.

Son vardığım nokta şu oldu.

Donanım olarak 2 adet serverım olacak. 1 adet NAS ım olacak.

Server1 hizmet veren serverım olacak. Server2 ise Server1 de problem olunca
devreye alacağım serverım olacak..NAS ünitesine de  yedekleri almayı
düşünüyorum.Aynı zamanda sanal makinenin tamamını da atarım diye düşünüyorum.
Güvence olarak dursun kenarda .. Server1 ve Server2 üzerinde Vmware essentials
kit kullanarak sanal makine çalıştırmaı düşünüyoru. Veeam backup and
replication yazılımı ile Server1 den server2 ye sanal makineyi replike yapmak
istiyorum. 

Düşündüklerimle tam olarak ihtiyaçlarım karşılanır mı bunu merak ediyorum.

Bu aşamada sorum şu,  Veeam backup yazlımı ile direkt olarak Server1
den Server2 ye replikasyon yapmak mümkün olur mu?

Veeam Backup yazılımı ile şu anda boyutu 100 - 150 GB lık bir sanal makine
gbit network üzerinden sizce hızlı bir şekilde replike olur mu?

Veeam Backup yazılımı replikasyon yaparken bütün sanal makineyi direkt
aktarmak yerine sadece farkları aktarmak şeklinde bir replikasyon yapabiliyor
mu?

Diğer bir alternatif olarak her 2 fiziksel makine üzerinde Free ESX kullanıp
yazılıma ücret ödemeden, Server1 deki sanal makineyi Server2 ye kopyalamak da
yeterli olur mu performans açısından? Boşa para vermeyelim, tavsiyeniz nedir
acaba?

Gönderildi : 20/05/2012 00:43

(@canerginkurban)
Gönderiler: 7
Active Member

ESX(i) free olan versiyonda Vstorage API disabled geldigi icin veeam veya herhangi bir imaj yedekleme/replikasyon yazilimini dogrudan kullanamazsiniz. bununle ilgili resmi olmayan cozumler var ancak bu cozumler veeam tarafindan resmi olarak desteklenmemektedir.

bu kural vmware'in koydugu hem teknik hem de lisanslama modeli kurali oldugu icin 3. parti ureticiler de buna uymak zorunda kaliyor.

kolayliklar dilerim.  

Merhaba,

Bu bilgiyi düzeltmek isterim. Vstorage API'nin disabled gelmesi yalnızca veeam gibi bu API'yi kullanmak zorunda olan ürünler için sorun teşkil ediyor.

ShadowProtect gibi diğer imaj tabanlı yedekleme yazılımları API kullanmadıkları için gayet sorunsuz yedek alarak yine başka bir Esxi sürümüne hatta isterseniz Hyper-V'ye replikasyon yapabiliyor.

Kolay gelsin,

Gönderildi : 20/05/2012 03:33

Sayfa 1 / 2
Paylaş: