Forum

mailenable message ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mailenable message delivery delay hatası

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
1,761 Görüntüleme
(@kazimates)
Gönderiler: 668
Noble Member
Konu başlatıcı

yeni mailenable sunucusu kurdum ve bir adet user yarattım bu user accountuna server harici bir adresten girdim ki bu şirket dışı bu adrese login olup yeni bir email oluşturmak istedim ve gönder dedim daha sonra inboxumda aşağıdaki gibi bir hata mesajı gördüm aynı zamanda  yeni mesajın to kısmındaki adresler tarafından alınmadığınıda teyit ettim bunun sebebi ne olabilir?

Subject: Message Delivery Delay

From: Delivery Subsystem (Add to Contacts)
To: [email protected]
Date: Fri, 06 Jun 2008 22:19:03 +0300

MailEnable: Message delivery has been delayed.

Message is waiting at electronichobby.org for delivery to mx2.hotmail.com.

Reason: Mail Server for hotmail.com could not be contacted at this time. MailEnable will keep trying to deliver this message and will notify you of any progress.

Message headers follow:

Received: from 192.168.254.1 ([192.168.254.1]) by electronichobby.org with MailEnable WebMail; Fri, 6 Jun 2008 22:18:55 +0300
To: <[email protected]>, <[email protected]>, <[email protected]>
From: "[email protected]" <[email protected]>
Subject: test from webmail electronichobby.org
Date: Fri, 6 Jun 2008 22:18:55 +0300
Message-ID: <[email protected]>
X-Mailer: MailEnable Web Mail 1.1
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/mixed; boundary="--=_NextPart_000_000B_F7267B96.FFBD498B"
X-Read: 0
X-Priority: 3
X-MSMail-Priority: Medium

Gönderildi : 07/06/2008 01:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33024
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

sorun mailenable kaynaklı gözükmüyor , sanırım standart kontrolleri yapmanız gerekli ;

MX,PTR,SPF,sabit ip vb ... bu konuda çok fazla bilgi exchange bölümünde verildi kontrol edebilirsiniz. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2008 13:53

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

cevabınız için teşekkürler çok acemi olduğumu düşünürsek ve şu detayları verirsem ne yapmam gerektiğini yazabilmeniz mümkünmü tsk ederim.

isim: electronichobby.org

static ip adresim 92.63.2.3

static ip adresim bu isme kaydedildi isimtescil tarafından

sistemim w2k3 ent ve üzerinde iis6 ile isa aserver mevcut bu arada bunların hepsi bir sunucuya kurulu ve sunucunun 2 network kartı var birisi modeme bakıyor bu network kartını external diye adlandırmıştım diper kart ise internal diye adlandırıldı ve clientlarımın tarafına bakıyor.

external kartımın üzerinde ip: 192.168.254.1 subnet: 255.255.255.0 gateway: 192.168.254.254 ve preferred dns:212.175.149.15 alternate dns: 212.175.149.17

internal kartımda: ip. 192.168.1.1 subnet:255.255.255.0 ve preferred dns. 192.168.1.1

bu arada modemimin üzerinde wan tarafında 92.63.2.3 kayıtlı ve lsn tarafında ise. 192.168.254.254 adresi mevcut modemde tüm routelamalar yapılmış durumda

benim sorunum bu bilgiler ışığında serverdeki ayarlamalarım nasıl olacak şeklinde bu arada bu ayarlamaları 3 gündür beceremedim yardımcı olabilirseniz çok ama çok memnun kalacağım.

Gönderildi : 09/06/2008 02:50

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Merhaba;

Kullandıgınız iki DNS sunucusuda çalışmıyor !!!! Onların yerine ya modemi kullanın yada 195.175.39.39 ve 195.175.39.40 ( Bunlar Telekom DNS leridir .)

DNS sunucuları çalışmadıgı için mail atamazsın isim çözemedigin için !!!

İyi çalışmlar.

Gönderildi : 09/06/2008 03:19

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

bu dns ler kayıtlı iken sunuc üzerinde web sayfası var ve buna ulaşabiliyorum yani daha doğrusu www.electronichobby.org dediğimde sayfa karşıma 92.63.2.3 den geliyor . mail sunucusu kurmada bir problem teşkil edermi muhakkak dns leri değiştirmelimiyim?

tam olarak cevabınızı sanırım anlayamadım tsk ederim

ayrıca ben çalışan sunucumda sizin verdiğiniz dnsleri 212li dnslerin yerine yazarsam webe çıkmada vs problemim olacakmıdır şu anda uzaktan bağlandığım için servere (remote desktop) ulaşamama veya servere iç ipden bağlı clientlerin internete ulaşamama gibi bir problemleri olacakmı belkide yanıtım ve sorum bu şekilde olmalıydı.

Gönderildi : 09/06/2008 03:27

(@esersolmaz)

Öncelikle o sunucu üzerindeki web sayfasının açılmasını saglıyan o siteye baglanacak kişinin dns i ile alakalıdır ki oda gidip sana değil senin hosting aldıgn yere sorar ... Biraz uzun hikaye gibi ama kastım web için real dns yani hosting firması baglayıcıdır.

Mail için ise direk kendi isim çözümlemesi yapması gerektigi için kendi dns i direk çalışıyor olmalıdır.

Sana verdigim DNS adreslerinin çalışmasını engelliyecek bir kural yoksa ISA üzerinde hiç bir sorun  olmaz ki bu DNS ler tüm Türkiyeni direk baglayan DNS server lardır

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 09/06/2008 03:40

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

dnsmgmt de dns-2k3server-forward lookup zones altında web sunucu (yani electronichobby.org) üzerine tıkladığımda

name:                                           type:                                                     data

same as parent folder                    start of authority (soa)                             (5), 2k3server.serakinci.com., hostmasterserakinci.com

same as parent folder                    name server (ns))                                    2k3server.serakinci.com.

ftp                                                 host (a)                                                 192.168.254.1

mail                                               host (a)                                                192.168.254.1

mail                                               mail exchanger (mx)                             (10) mail.electronichobby.org.

www                                              host(a)                                                 192.168.254.1

şeklinde gözüküyor

reverse lookup zones da herhangi bir şey tanımlı değil.

Gönderildi : 09/06/2008 03:45

(@esersolmaz)

Bu senin local DNS sunucundaki zone bunun önemi sadece içerdeki kullanıcıların için var....

Ama dışardaki kullanıcıları bir baglayıcılıgı yok....

Gönderildi : 09/06/2008 03:54

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

yani bunun anlamı mesaj alıp göndermede yukarıdaki ayarlar çalışacakmıdır? gerek şirket içinden gerekse ofis dışından internetten herhangi birisi gönderdiğinde.

Gönderildi : 09/06/2008 04:01

(@esersolmaz)

Önceden yazmış oldugum DNS makalesi var bide exchange 2003 makalesi var yarın öbürgün yayınlamış olurum ikisinide baştan sona kadar okursun yoksa sen bu işin içinden çıkamıyacak gibisin .

mantıgı oturtamıyorsun anladıgım kadarı ile sana önerim şöledir böledir diye kafandan anlamaya çalışma sana söleni kafana sok bak nasıl olaylar çözülecek.....

DNS makalesinden başla okumaya

http://cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx

Gönderildi : 09/06/2008 04:05

Paylaş: