Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

merak mail

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
368 Görüntüleme
(@AliBenerDiKER)
Gönderiler: 157
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba server 2003e serverımda dns var ,merak mail var fakat dışarıya mail gönderemiyorum message queue 'de takılıp kalıyor.

Gönderildi : 22/12/2009 14:05

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/files/folders/yuklemeler/entry7729.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/12/2009 14:08

(@AliBenerDiKER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

be bu dökümanı indirdim,okudum,aradığım cevap bu dökümanda mevcurt değil riza bey.

Gönderildi : 22/12/2009 14:10

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

merhaba;

mail server üzerinde başka bir mail servere xxx hiç fark etmez telnet mail.domain.com 25 yaptıgınızda ulaşabiliyormusunuz.

Gönderildi : 22/12/2009 17:03

(@AliBenerDiKER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet,ulaşabiliyorum Eser Bey,

Fakat İp'imi kayıt ettirmedim black liste düşmüş olabilirmiyim.

Gönderildi : 22/12/2009 17:37

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

öncelikle eser beyin dediği şekilde porta baglanıp baglanamadıgınız kontrol edin, merak mail deki port ayarlarınızı kontrol edin, adsl ip sinden mi bu işi yapmaya çalışıyorsunuz onu belirtebilirmisiniz?

ayrıca merak status tu sanırım tam hatırlayamıyorum servislerin durumunu gösteren bir bölüm var oradan smtp ve diger protokolleri kontrol ederek çalışıp çalışmadıkarını kontrol edin.

Bu işlemlerin hepsini yaptınız ve durum normal görünüyorsa kuyruktaki mailleri silerek yeniden deneyin.

Problem devam ederse bilgim dahilde destek olmaya devam ederim.

Gönderildi : 22/12/2009 17:39

(@AliBenerDiKER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet adsl ipsinden yapmaya çalısıyorum

ayrıca bu makinede de dns kurdum bir mx bir a recordu oluşturdum.

Gönderildi : 22/12/2009 17:54

(@kayhankayihan)
Noble Member

sen localden ulasmak istiyosun sanırım, o yuzdende 2003 sunucuya 25 den ulasabiliyorsun ancak dısarıdan ulasmak istediginde bu port a ulasamazsın. onun içinde 25. portu 587 yapman gerekir ancak adsl ip sinden mail alışverisini yapamazsın(yaparsın ama yapamazsın), sıkıntı yaşarsın. sıkıntıları detaylı olarak açıklamımı istersen açıklayayım.

Gönderildi : 22/12/2009 18:26

(@AliBenerDiKER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Açıklarsan çok sevinirim,Dışarıya mail atamıyorum hala

Gönderildi : 22/12/2009 18:56

(@kayhankayihan)
Noble Member

Sizin ip niz büyük bir ihtimalle black listedir, diyeceksiniz ben mail atmadım nasıl black liste girdim, onuda şöyle açıklayabilirim, genellikle sizin gibi telekom ip lerinden mail göndermeyi deneyen bir çok kişi var, bunların sunucusunda anti spam virüs vs programları mevcut deil veya masaüstü pc de kullandıgı virüs yazılımını kurmuş mail sunucuya sonuç olarak masaüstü virüs yazılımı maillerin içeriğini kontrol etmez böylece agınıza ve sunucunuza bir sızma söz konusu olabilir. sonrada sizin mail sunucunuz başkaları tarafından kullanılır ve sürekli oraya buraya spam mailler atamya başlar....

Önceden bu işler bu şekildeydi ve bu ip doğal olarak black list e giriyor. telekom kullanıcılarının bu şekildeki bilinçsiz mail sunucuları kurmaları vs giderek arttı ve bir çok telekom ip si black liste girdi, bunun üzerine telekomun tüm ip blockları black liste girdi, hea bulamazmısın girmemiş bir ip çok zor ama belki evet...

bu nedenle telekom ip leri hotmail yahoo vesaireye mail gönderemez, ancak kendisi gibi anti spam a yazılımı olmayan güvensiz mail sunucularına mail gönderebilir.

Hakan hocanın bir podcast i olacak spam mail ile ilgili

Makaleler>podcast>spam mail

burdan bu podcast i dinlersen faydalı olacaktır. takldıgın bişiler olursa yardımcı olmaya devam ederim bilgim dahilinde...

Gönderildi : 22/12/2009 19:54

(@kayhankayihan)
Noble Member

mail göndermenin dışında mail almakta istiyorsan ve sağlıklı bir şekilde mail gönderebilmek için sadece ip nin temiz olması yetmez, dns kayıtlarının düzenlenmesi gerekir, statik bir ip olması ve modem veya firewall ın gerekli portlarının konfigre edilmesi gerekir..

Gönderildi : 22/12/2009 19:56

(@AliBenerDiKER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

şimdi black list için tarama yaptım dediğin gibi girmişim. benim amacım sadece merak mailli öğrenmekti. 🙂

Gönderildi : 22/12/2009 19:57

(@kayhankayihan)
Noble Member

anladım, telekom a ait bir ip black liste girmemiş ise hemen bir piyonga bileti al zaten, kesin çıkar 🙂

ögrenmek açısından yapılabilir ancak normail bir iş yeri için telekom ip si ile mail alışverişi yapmak demek bilgi işlem personelini işten çıkarılması demek 🙂

Gönderildi : 22/12/2009 21:22

Paylaş: