Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Acronis hk.

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
449 Görüntüleme
(@mahirulker)
Gönderiler: 133
Estimable Member
Konu başlatıcı

Umarım konuyu dogru yere açmışımdır. Kullandıgımız exc 2003 server ın diskinde bazen hiç yer kalmıyor. ve çok fazla sorun çıkarmaya başladı. serverda tek disk var ve C: bölümü 8 GB

Belki saçma olabilir ama şöle bişey düşündüm. Acronis ile systemin yedeğini alsam daha sonra server üzerindeki diski değiştirip daha büyük bi disk koysam. imajıda o diske restore etsem exc sorun çıkartırmı ? 🙂

Gönderildi : 25/02/2008 17:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

öncelikle Exchange server üzerinde offline defrag işlemi yapın . Eğer sorun bu değilde db nin büyük olması ise ( yani çok fazla mail var ve defrag ile küçülmüyor ise ) o zaman yeni bir disk satın alın . Server a takın ve daha sonra exchange server üzerinden stroage group dadatalarını yani edb ve stm dosyalarını exchange arayüzünden yeni disk taşıyın . Bu şekilde sorun ortadan kalkacaktır.

Bahsettiğini yöntem ilede sorun çözülebilir ancak geri dönememe veya dönmesinden sonra sorunların çıkma olasılığı var.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/02/2008 18:25

(@mahirulker)
Estimable Member
Konu başlatıcı

defrag işlemini yaptım hocam fakat dediginiz gibi kullanıcıların mailleri çok fazla.

Sölediginiz yöntemi tam olarak anlamadım. Yani exc in kurulu oldugu diskteki sadece edb ve stm dosyaalrınımı yeni diske taşıyım?

Gönderildi : 25/02/2008 18:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

bilgisayarı kapat. yeni diski tak , sonra bilgisayarı aç  , ardından diski tanıt ve formatla sonra ESM arayüzünden storage özelliklerinden db nin yeni yerini belirt hepsi bu .

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/02/2008 19:01

(@mahirulker)
Estimable Member
Konu başlatıcı

tamamdır hocam teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/02/2008 19:12

(@mahirulker)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam edb ve stm dosyalarına baktım zaten farklı bi diskte tutuluyormus.

Başka yapabilcegim bişey varmı ?

Gönderildi : 25/02/2008 19:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İyide sorun yer sorunu değil mi  , yani farklı bir yerde tutuluyor olması önemli değil onemli olan o dizinin dolu olması ve sende boş bir yeni dizin olması. dizin değiştirerek sorunu çözersin.

Ama diyorsanki sorun db boyutu değil c deki boş alan çok az o zaman ilk olarak gereksiz olan herşeyi sileceksin , ondan sonra eğer çok fazla kullanıcın yok ise circular logging kullanacaksın , yok buda olmaz ise bir imaj ve yedek alacaksın daha sonra acronis disk director server ile partitionları mount edeceksin yani birşeltirecek bu sayede yer kazanacaksın .

Gönderildi : 25/02/2008 20:05

(@mahirulker)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet hocam sorun c: deki boş alan sorunu. silicek hiç bişey kalmadı diye düşünüyorum çünkü artık virus programının güncelleme dosyalarını silmeye başladım. ozmn dediginiz gibi imaj alıcam. teşekkürler

Gönderildi : 25/02/2008 20:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

rica ederim.

Gönderildi : 25/02/2008 20:25

Paylaş: