Blog

Centos Stream 8 (1905) Üzerinde Golang Kurulumu ve Kullanımı

Go basit, güvenilir ve verimli bir yazılım oluşturmayı kolaylaştıran açık kaynaklı bir programlama dilidir. Golang olarak da bilinen Go, Google’da Robert Griesemer, Rob Pike ve Ken Thompson tarafından tasarlanan statik olarak yazılmış, derlenebilir bir programlama dilidir. Go, söz dizimsel olarak C, C++ ve Pascal programlama dillerine benzemektedir. Google tarafından geliştirilen ve desteklenen çapraz platform çalışması, modern ve yenilikçi özellikleriyle DevOps süreçlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kurulum:

yum install golang -y komutları yardımıyla golang sistemimize kuruldu.

Uygulama oluşturma:

mkdir helloweb

cd helloweb

nano helloweb.go

helloweb.go üzerinde yaptığımız değişiklikleri kaydetmek için Ctrl + ^X tuşları yardımıyla ilgi değişikleri y + Enter ile kabul ederek kaydedebiliriz.

go run helloweb.go yardımıyla uygulamamızı yapılandırarak çalıştırabiliriz.

Browser’ı kullanarak uygulamamızı görüntüleyebiliriz.

Ctrl + C komutları yardımıyla uygulamamızı sonlandırabiliriz.

Centos Stream 8 (1905) üzerinde Golang kurulumu ve ilk uygulamamızın çalıştırılması başarıyla gerçekleşti.

Golang hakkında daha fazla bilgi almak ve yardım dokümanlarını incelemek için https://golang.org ve https://golang.org/doc/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.