Linux Unix

Centos Domain Join

 

Bu makalemizde, mevcut yapıda bulunan bir Windows Server 2012 Active Directory Domain yapısına Centos 6.5 işletim sisteminin dahil edilmesi işlemlerinden bahsediyor olacağız.

Windows Server 2012 işletim sistemi ile çalışan bir  Active Directory Domain yapısına, Centos işletim sistemini dahil etmemiz için, ilk önce Centos sunucumuza root kullanıcımız ile login oluyoruz.

clip_image002

clip_image004

Centos sunucumuza login işleminin ardından üst menüden Systemà PreferencesàNetwork Connections seçeneklerine tıklıyoruz.

clip_image006

Editing System eth0 ekranında, IPV4 Settings menüsü içerisinden IP ayarlarımızı static yapmak için Manual seçeneğine tıklıyoruz.

clip_image008

Addresses kısmında, Add diyerek Centos sunucumuza ait IP adresi, Netmask ve Gateway bilgilerini giriyoruz. DNS Servers kısmında ise, DNS Server sunucumuzun IP adresini giriyoruz. DNS Server servisi DC sunucum üzerinde bulunduğu için ben bu bölüme DC sunucumun IP adresini yazıyorum. Son olarak, Search domains bölümüne domain ismimizi yazıp Apply diyoruz. Tüm bu işlemlerden sonra, centos sunucumuz üzerinde terminal ekranını açıp aşağıdaki komutu çalıştırarak samba ve winbind paketlerini sunucumuza download ediyoruz.

“yum install samba-winbind –y”

clip_image010

clip_image012

 

clip_image014

Samba ve Winbind paketlerinin kurulumunun ardından üst menüden Systemà Administratironà Authentication seçeneklerine tıklıyoruz.

clip_image016

Identitiy Authentication menüsü içerisinde User Account Database kısmından Winbind seçeneğini seçiyoruz.

 

clip_image018

Winbind seçeçenğinin ardından, yine aynı ekran üzerinde ilgili kısımlara domain bilgilerimizi girdikten sonra Advanced Options tabına geçiş yapıyoruz.

clip_image020

Advanced Options tabı içerisinden Create home directories on the first login seçeneğini seçip Apply diyoruz. Apply işleminden sonra domain join işlemi için Identity Authentication kısmından Join Domain seçeneğine tıklıyoruz.

clip_image022

clip_image024

Join Domain işleimin ardından karşımıza bir uyarı ekranı çıkmakta. Bu uyarı ekranında bize, mevcut konfigurasyonda bazı değişiklikler yaptığımızı, yaptığımız bu değişikliklerin domain ‘ e alma işleminde  bazı sorunlara neden olabileceği yönünde bize uyarı verilmekte. Biz Save diyerek ayarları kaydediyoruz.

clip_image026

Joining Winbind Domain ekranında, Domain Admin ve Password bilgilerini yazıp OK diyoruz.

clip_image028

OK işleminin ardından DC sunucum üzerinde Active Directory Users and Computers yönetim konsolu içerisinde Computers tabı altında centos sunucumun gelmiş olduğunu görüyorum.

clip_image030

Centos sunucum üzerinde de domain içerisinde açmış olduğum test kullanıcısı ile login olmayı deniyorum.

clip_image032

Test kullanıcıma ait şifreyi girip Log In diyorum.

clip_image034

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi sunucumuza login işlemimiz başarılı bir şekilde gerçekleşti. Üst kısımda da test kullanıcımız ile giriş yaptığımız görünmekte.

clip_image036

Consol üzerinde pwd komutu ile control işlemi gerçekleştirdiğimizde, home klasörü altında TEST2012 domain’imizi görmekteyiz.

Evet, bu makalemizde, Windows Server 2012 Active Directory Domain yapısına Linux Centos sunucu dahil edilmesi işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.