Haberler

Canon’a Yazıcıların Mürekkebi Bittiğinde Tarayıcıyı Devre Dışı Bıraktığı İçin Dava Açıldı

Canon’a müşterileri tarafından mürekkebi bittiğinde tarayıcı veya faks işlevlerini kullanmalarına izin vermediği için dava açılıyor.

Mürekkep bittiğinde taramayı reddetme

Davacı, Canon’un Pixma MG6320 yazıcısını kullanırken yazıcının mürekkebi biterse belgeleri taramayı veya fakslamayı reddedeceğini öğrenince şaşırdı. Dava gerekçesi olarak tarama veya faks gerçekleştirmek için mürekkep gerekli olmadığından, aygıtta mürekkep olmasa bile yazıcı özelliklerinin çalışmaya devam etmesi gerektiğini belirtildi. Davacı Leacraft, “belgeleri taramak için cihazda mürekkebi tutmak zorunda kalacağını bilseydi, cihazı satın almazdı veya bunun için çok fazla ödeme yapmazdı” şeklinde açıklama yapıldı.

2016’dan bu yana, diğer müşteriler tam olarak bu sorun hakkında Canon ile iletişime geçti [ 1 , 2 ] ve destek temsilcileri tarafından, aşağıdaki temsilci yanıtında gösterildiği gibi, yazıcının özelliklerini kullanmak için mürekkep kartuşlarının takılması ve mürekkep içermesi gerektiği söylendi.

Canon forumlarına destek temsilcisi, “PIXMA MX710, tüm mürekkep depolarının takılı olması ve hepsinin mürekkep içermesi gerekir. Mürekkepsiz veya boş mürekkep olmadan yazdırmaya çalışırsanız, yazıcıya zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız” dedi.

Kullanıcıları mürekkep kartuşu almaya zorlama

Toplu dava, tüketicilerin aralarında pratik bir bağlantı olmasa bile, mürekkep seviyelerine bağlayarak yapay ve etik olmayan bir şekilde işlevsel darboğazlar oluşturmak için tasarlanmış bir ürünü satın almaları için aldatıldığını belirtiyor. Davaya göre Canon, bunu yalnızca yedek mürekkep kartuşları satarak karını artırmak için yapıyor, bu nedenle sebepsiz zenginleşme suçlamaları ortaya çıkıyor.

Dava, New York Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesinde açıldı ve faiz, ücretler ve dava masrafları hariç olmak üzere en az 5.000.000 $ isteniyor.

Şikayette ileri sürülen iddia edilen ihlaller şunlar:

  • New York Genel İş Hukuku 349

    New York Genel İş Hukuku 350
  • Açık garantilerin ihlali
  • Sebepsiz zenginleşme
  • Maddi bilgilerin ifşa edilmemesi

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.