Haberler

Çalınan Facebook Verilerinin Meta’ya Faturası Ağır Oldu!

Facebook’un çatı şirketi Meta, 2019 yılında Facebook’ta 533 milyon kişinin verilerinin çalınması nedeniyle dev bir ceza daha aldı. Şirket son dönemde Avrupa’da 1 milyar Euro’ya yakın para cezasına çarptırıldı. Detaylar haberimizde.

Facebook ve Meta görseli

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında 533 milyon Facebook kullanıcı verisinin çalındığı haberi gündeme düştü. Kullanıcılara ait isim, mail adresi, telefon numarası ve konum bilgileri gibi veriler için hackerlar para talep etmiş, ardından da hacker forumlarında herkese açık şekilde paylaşılmıştı. Çalınan verilerin Amerika Birleşik Devletleri’nden 32 milyon kişiye, İngiltere’den 11 milyon kişiye, ülkemizden 20 milyon kişiye, kalan kısmın ise Dünya’nın çeşitli ülkelerden kullanıcılara ait olduğu açıklanmıştı. Meta, veri hırsızlığını ABD’de bulunan The Wall Street Journal gazetesinde doğruladı ve güvenlik açığının Ağustos 2019’da kapatıldığını açıkladı.

Meta’ya 265 milyon Euro para cezası kesildi

Facebook’ta geçtiğimiz yıl ortaya çıkan veri sızıntısı nedeniyle İrlanda Veri Koruma Komisyonu Meta’ya 265 milyon Euro ceza yaptırımı uyguladı. Meta’ya kullanıcıların verilerini koruma yükümlülüğünü yerine getiremediği için verilen cezanın ardından şirket, verilen cezayı gözden geçireceğini ve temyize gidip gitmeme konusunda henüz karar vermediğini söyledi.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından verilen ceza Meta için ilk değil. Kuruluş bundan önce Meta’ya Instagram’da çocuklara ait verilerle ilgili ihlallerden dolayı 405 milyon cezası vermişti. Yakın zamanda WhatsApp kullanıcı verileri ve Facebook arasındaki bağlantıyı açıklayamadığı için 225 milyon Euro ceza alan Meta, son 18 ayda yaklaşık 1 milyar Euro para cezasına çarptırıldı.

Siz de Meta uygulamalarının gizliliği ve güvenliği ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu