Blog

BlueStacks Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir Android oyuncususunuz ve deneyiminizi telefonunuzdan bilgisayarınıza mı taşımak istiyorsunuz ya da daha büyük bir ekranla mı çalışmayı tercih ediyorsunuz?

Eğer bu opsiyonlardan biri size uyuyorsa, o ya da bu şekilde “BlueStacks” kelimesini duymuş olabilirsiniz.

Peki tam olarak nedir bu BlueStacks?

BlueStacks, kullanıcıların PC’lerinde Android uygulamalarını (apk dosyaları) çalıştırmasına izin veren ücretsiz ve popüler bir emülatördür. 

BlueStacks, PC’nizin sunduğu her şeyi bir araya getiren ve kullanıcılarının Android oyun deneyimini geliştirmek için kullanan bir platform oluşturur. BlueStacks’in yaratılmasının arkasındaki orijinal fikir budur. Kullanıcılarına Android oyun deneyimlerini daha da geliştirmek için güvenilir ve mükemmel bir alternatif sunar.

Ayrıca BlueStacks, Android uygulamalarının yaklaşık % 96’sı ile ve herhangi işletim sistemi ile de uyumludur. 

BlueStacks’in Özellikleri Nelerdir?

BlueStacks’i çok yönlü bir Android yazılımı yapan birçok kullanışlı özellik vardır:

1. Kolay Cihaz Entegrasyonu

BlueStacks, kullanıcıların mikrofon, kamera, fare ve sensörleri kolayca entegre etmesine olanak tanır. Sonuç olarak, bu, Android uygulamalarının PC’nizde sorunsuz çalışmasına ve daha iyi bir kullanıcı deneyimine olanak tanır.

2. Karmaşık Olmayan Uygulama Kurulumu

Bir web tarayıcısı aracılığıyla Google Play’den seçtiğiniz birkaç uygulamayı indirebilirsiniz. Ayrıca uygulamalarınızı doğrudan BlueStacks üzerinden de yükleyebilirsiniz. BlueStacks, üçüncü taraf web sitelerinden indirdiğiniz apk dosyalarını da yükleyebilir.

3. Düzenli Yazılım Güncellemesi

BlueStacks, düzenli güncellemeler yoluyla gelişmiş özellikler ve hata düzeltmeleri sağlayarak kullanıcı deneyimini sürekli olarak geliştirir. Bu yüzden Geliştiricilerin bir sonraki güncellemede tespit ettiğiniz tüm aksaklıkları hızla düzelteceğinden emin olabilirsiniz.

4. Android Arayüzü

Uygulamada kolayca gezinmek için bir eğitime ihtiyaç duymazsınız. BlueStacks size bir Android cihaz kullandığınız izlenimini veren kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Böylece uygulamalara erişmek ve indirmek oldukça kolaylaşır.

BlueStacks Nasıl Kullanılır?

Bluestack‘i denemek isterseniz, aşağıda PC için Bluestacks’ın nasıl kullanılacağına ilişkin bazı adımlar listelenmiştir:

1. Bluestacks uygulamasını kişisel bilgisayarınıza (PC) indirin:

Öncelikle Bluestack’i resmi web sitesinden indirmeniz gerekiyor. Ekranın alt kısmındaki indirme düğmesine tıklamanız yeterlidir. Ardından ekranda görünen .EXE dosyasını çalıştırın. Ancak Bluestacks emülatorünü indirmeden önce sisteminizde .NET framework’ünün mevcut olup olmadığını kontrol edin. Mevcut değilse, devam etmeden önce lütfen kurun çünkü bu framework olmadan Bluestacks uygulamasını indiremezsiniz. Uygulamayı indirmek ortalama 10-15 dakika sürer.

2. Telefonunuzla senkronize edin

Kurulum işlemini bitirdikten sonra, doğrulama için geçerli bir telefon numarası veya bir e-posta gibi bazı verileri girmeniz istenecektir. Verileri Bluestacks emülatorüne girdikten sonra size bir onay mesajı gönderilecektir.

3. Uygulamaları ihtiyacınıza göre indirin

Bluestacks emülatorünü telefonunuzla senkronize etmeyi tamamladıktan sonra, bir sonraki adıma, yani PC’nizi kullanarak üzerinde çalışmanız gereken uygulamaları indirmek için Bluestacks emülatorünün nasıl kullanılacağına geçebilirsiniz. İstediğiniz uygulamayı indirmek için arama çubuğuna uygulamanın adını yazın. İndirmeniz otomatik olarak başlayacaktır.

4. Konnektörü indirin

Bluestacks, bir PC kullanarak mesaj almak ve göndermek için de çok yararlıdır. Bu, Bluestacks Cloud Connect uygulamasını Google Play’den indirdikten sonra mümkün olur. Bu adımdan sonra, konnektörü etkinleştirmek için bir PIN alacaksınız. Bu kadar basit bir prosedürü izledikten sonra artık Bluestacks emülatorünü kullanarak mesajlaşmaya başlayabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.

5. Kullanmaya başlayın

Tüm adımları tamamladığınızda, daha ileri gidip Bluestacks’ı PC’nizde kullanabilirsiniz. Emülatöre PC’nizden erişmek için Bluestacks simgesine çift tıklayın ve uygulamayı istediğiniz gibi çalıştırın.

PC için Bluestacks’in nasıl kullanılacağına ilişkin yukarıda listelenen adımları uyguladıktan sonra yazılım hala geliştirme sürecinde olduğundan birkaç hata ve sorunla karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte, genel olarak uygulama, Android sistemini PC’lerinde kullanmak isteyen kişiler için hala faydalıdır.

BlueStacks PC’nizin Performansını Etkiler Mi?

Güçlü bir şekilde çalışması için sağlam ve pahalı telefonlar gerektiren bazı Android oyunlarından farklı olarak BlueStacks, güçlü veya maliyetli bir PC gerektirmez.

Ancak BlueStacks’in bilgisayarınıza müdahale etmeden veya yavaşlatmadan sorunsuz çalışması için sisteminizin aşağıdaki minimum sistem gereksinimlerini karşılaması gerekir.

 • İşletim Sistemi: Windows 7 ve üzeri
 • Ram: 2GB
 • Sabit Disk Sürücüsü: 5 GB boş disk alanı.
 • Güncellenmiş grafik sürücüleri.
 • İşlemci: AMD veya Intel

Aşağıda önerilen sistem gereksinimleri bulunmaktadır:

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • Ram: 8GB veya üzeri
 • Sabit Disk Sürücüsü: SSD veya Hibrit sürücüler
 • Güncellenmiş grafik sürücüleri.
 • İşlemci: BIOS’ta etkinleştirilen sanallaştırma uzantılarına sahip AMD veya Intel çok çekirdekli işlemci ve Single Thread PassMark puanı 1000’den yüksek.
 • Grafikler: Nvidia/Intel/ATI, PassMark puanı 750 veya daha yüksek olan yerleşik denetleyici.

BlueStacks Windows 10’dan Nasıl Kaldırılır?

BlueStacks’in ilk sürümlerinde bir kaldırma seçeneği bulunmuyordu. Ayrıca, ana program klasörü salt okunurdu ve bu da kullanıcıların BlueStacks’i silmesini zorlaştırıyordu. Neyse ki, bu aşama birkaç aydan fazla sürmedi ve Windows kullanıcıları BlueStacks’i bilgisayarlarından kolayca kaldırabildi.

BlueStacks’i Windows 10’dan kaldırmaya çalışırken hala sorun yaşıyorsanız, lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

 • Başlat düğmesine tıklayın. Ardından BlueStacks uygulamasını bulmak için uygulamalar listesini aşağı kaydırın.
 • BlueStacks uygulamalarına sağ tıklayın ve Denetim Masası’nda Programlar ve Özellikler’i açmak için Kaldır seçeneğini seçin.
 • Uygulamalar listesinden BlueStacks’i bulun ve kaldırmayı seçin.
 • Geri bildirimde bulunmak için programı kaldırmak için bir neden seçin. Ardından, kaldırma seçeneğini tekrar seçin.
 • Programı kaldırmak istediğinizi onaylamak için bir açılır pencerede kaldırma seçeneğini üçüncü kez seçin.

Yukarıdaki prosedürü tamamladıktan sonra sistemin kaldırma işlemini tamamlamasını bekleyin.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.