Blog

Blockchain Teknolojisi

Blockchain dağıtık yapıdaki şifrelenmiş veri kümelerini yöneten veri tabanı sistemlerinden oluşan bir teknolojidir. Blockchain, merkezi lokasyonlara bağımlı kılmadan  veri’yi ,hızlı ve güvenli ağlar ile destekleyen yöneten bir sistem mimarisine sahiptir.

Block zincirinde kullanım alanlarına göre akıllı sözleşmeler oluşturulur , bu akıllı sözleşmeler block zinciri ağında saklanan kod parçalarından oluşmaktadır. Akıllı sözleşmeler kod parçalarına dönüştürüldükten  sonra sistem üzerinde saklanır ve sistem üzerinde kopyalanır. Block zinciri çalıştıran bilgisayar ağı tarafından denetlenip güvenli bir şekilde işlemlerinizi tamamlamanıza olanak sağlar. Block zincirinde verilerin güvenliği gelişmiş şifreleme protokolleri ile şifrelenerek sağlanmaktadır. Blockchain denildiği zaman aklımıza ilk olarak kripto para transferleri gelsede sadece Kripto Para ve Dijital ödeme sistemlerinden ibaret değildir. Blockchain’nin kullanıldığı alanlar geniş bir yelpaze’yi kapsar bu alanlar Dış Ticaret ve Lojistik, Sağlık ,Tedarik Zincirleri, Eğitim, Banka ve Sigortacılık bu yelpazeyi kapsayan sektörlerden en yaygın kullanım alanların dan bazılarıdır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.