Haberler

Binlerce Android Cihaza Malware Bulaştıran Dört Uygulama Daha Google Play Store’dan Kaldırıldı

100,000’in üzerinde indirilen 4 Android uygulaması daha Google Play uygulama dükkanından kaldırıldı. Güvenlik araştırmacıları uygulamaların akıllı telefonlara malware bulaştırmak için kullanıldığını açıkladı.

Joker malware’ını dağıtan bu uygulamalar, Pradeo’daki siber güvenlik uzmanları tarafından Google’a raporlandı. Uygulamaları indiren kullanıcılar dolandırıcılığa kurban gitmemeleri için anında uyarıldı.

Joker yayan uygulamalardan üçü geçtiğimiz ay yayınlanmıştı, biri ise kasım 2020’den beri aktif haldeydi. Uygulamanın malware yayacak şekilde ne zaman modifiye edildiği ise bilinmiyor.

Joker, uygulama dükkanları tarafından tespit edilmesi oldukça zor olacak şekilde dizayn edilmiş bir malware. Geliştiricileri sürekli yöntem değiştirerek keşfedilmenin önüne geçiyor. Bu da Joker’in oldukça başarılı olmasına sebep oluyor. Binlerce mobil uygulamanın içinde gizlenebiliyor ve kendisi geçtiğimiz 3 yıl içerisinde milyonlarca kullanıcı tarafından indirildi. Çoğu zaman kullanıcılar telefon faturalarını görene kadar dolandırıldıklarının farkına bile varmıyor.

Pradeo bu tür malware’lara kurban düşmemek için bazı ipuçları da veriyor. Bunlara göre kullanıcıların dolandırıcılığa işaret edebilecek bazı şeylere dikkat etmeleri gerekiyor. Bunlar arasında uygulama sayfasındaki gizlilik politikalarının belirsiz ve kısa tutulmuş olması ve uygulamaların hiç bir belirli firma veya web sitesine ait olmaması gibi şeyler gösterilebiliyor.

Kaynak: zdnet.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu