Haberler

Nvidia Yüksek RTX 3000 Arzı Sebebiyle RTX 4000 Serisini Erteleyebilir

Firma çoktan yeni gelecek GPU çiplerinin üretimini yavaşlattı. Piyasadaki RTX 3000 fazlalığı, panel partnerleri ve mağazaların stoklarını yönlendirmeleri gibi sebeplerden RTX 4000’in çıkış tarihi ileriye atılabilir.

Moore’s Law Is Dead isimli Youtuber’a yakın kaynakların belirttiğine göre RTX 4000’lerin büyük bir bölümünün ekim ayında raflara girmesi bekleniyordu. Ama bu tarihin aralık ayına kadar ertelenme ihtimali bulunuyor. Bu yine de Nvidia’nın kartların duyurusunu yapmayacağı anlamına gelmiyor. Hatta RTX 4090 gibi modellerin bu tarihlerden önce satışa sunulması ihtimali bile bulunuyor.

Şu an içinse mağazaların önceliğini ellerindeki RTX 3000 kartları eritmek oluşturuyor. Yakın geçmişteki kripto para çöküşünün ardından 2. el piyasası mevcut jenerasyonun kartları tarafından şişirilmiş durumda. Bu sebeple mağazalar ellerindeki kartları düşük kâr marjıyla satmak zorunda kalacaklar.

Nvidia’nın RTX 4000’i ne kadar daha geciktirebileceği kesin değil. Firma doğal olarak AMD RDNA 3 grafik kartlarına yarışa önde başlama fırsatı vermek istemiyor. Bu sırada ise önümüzdeki aylar daha uygun fiyatlarda bir grafik kartı almak için uygun bir zaman olacak gibi. Çünkü fiyatlardaki düşüş duracak gibi gözükmüyor.

Kaynak: pcgamesn.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu