Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Belirli Bir Hizmetin Çalıştığı Bilgisayarları almak için Özel Sorgu

Bu makalemizde SCCM sistemindeki varsayılan sorgularımızın arasında bulunmayan sorguları kendimiz oluşturma işlemini sağlayacağız.

Bu oluşturmuş olduğumuz Query’de Herhangi bir Seçmiş olduğumuz hizmetin hangi bilgisayarlarda çalıştığını görmek için özel bir sorgu oluşturacağız. Bunun için önceden oluşturmuş olduğumuz ” Custom Queries “ klasörüne gelerek boş alana sağ tıklayarak ” Create Quer y” seçeneğini seçeriz.

Açılan wizard ekranında ” Name “ kısmına ” Running Services Computer (SMS_Executive) “ yazarak ” Edit Query Statement “ seçeneğini seçeriz.

Ekranda ” General “ seçeneğine tıklarız. Criteria oluşturmak için ” Sarı simgeye “ tıklarız.

” Select “ seçeneğini seçeriz.

Açılan ekranda düzenleme sorgusu ifadesinde işlem yapabilmek için bilgisayarların isimlerine ihtiyacımız var. Onun için ” Attribute Class “ bölümü “System Resource “ olarak seçilmelidir. ” Attribute ” bölümü ise ” Name ” olarak seçilmelidir.  Ardından ” OK “ seçeneği seçilmelidir.

” OK “ seçeneğini seçeriz.

Tekrardan kriter oluşturmak için ” Sarı Simgeye “ tıklarız.

” Select “ seçeneğini seçeriz.

İstediğimiz servis ismini sorgulamak istiyoruz. Onun için ” Attribute Class “ seçeneği ” Services “ olarak seçilmelidir. ” Attribute ” ise ” Name ” olarak seçilmelidir.  Ardından ” OK “ seçeneği seçilmelidir.

” OK “ seçeneğini seçeriz.

Geri döndüğümüz ekranda ” Criteria “ seçeneğini seçerek kriter eklemek için ” Sarı Simgeye “ tıklarız.

” Select “ seçeneğini seçeriz.

İstediğimiz servis ismini sorgulamak istiyoruz. Onun için ” Attribute Class “ seçeneği ” Services “ olarak seçilmelidir. ” Attribute ” ise ” Name ” olarak seçilmelidir.  Ardından ” OK “ seçeneği seçilmelidir.

Aramak istediğimiz servisi seçmek için ” Value “ seçeneğini seçeriz.

” SMS_EXECUTIVE “ servisini seçerek ” OK “ seçeneğini seçeriz.

” OK “ seçeneğini seçeriz.

” OK “ seçeneğini seçeriz.

Kriterleri belirlediğimiz bilgisayarları Collection bazında da bulunmasını sağlayabiliriz. Onun için herhangi bir Collection belirtmeyeceğimiz için ; ” Not Collection Limited “ seçeneğini seçerek ” Next “ seçeneğini seçeriz.

” Next “ seçeneğine seçeriz.

” Close “ seçeneğini seçerek Query oluşturma işlemini tamamlamış oluruz.

Oluşturmuş olduğumuz Custom Query’imizin üzerine sağ tıklayarak ” Run ” seçeneğini seçeriz.

İlgili sorguyu çalıştırdıktan sonra ; sadece SCCM sunucusunda ” SMS_Executive “ servisinin çalıştığını görmüş olduk. Oluşturmuş olduğumuz sorgumuz başarıyla çalışmaktadır. ( SMS_Executive ; Sccm Veritabanı Servisidir.)

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere.

Faydalı olması Dileğiyle.

Özdemir Mustafa

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Özel Bir Bankada Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu