Network

Backbone Fiber Optic Patch Panel Üzerinde ST Pigtail Sonlandırma

Bu makalede sizlere yaygın olarak kullanılmasa da, ST tipi Fiber Optik Backbone sonlandırma uygulamasını anlatacağım. Telekom’da genellikle metro ethernet panelleri SC tipte sonlandırma uygularlar. Bu tür sonlandırmalarda aslında yapılan işlem, fiber optik kablonun sonuna ortadan kesilmiş olan SC tipi patch kablonun eklenme işlemidir.

 

clip_image001

Hazır olarak satılan ST tipinde bir backbone patch panel

 

İlk aşamada sonlandırılacak olan fiber kablo patch panel arka kısmındaki sıkıştırmalı kanaldan içeri alınarak yaklaşık 50 cm kalacak şekilde kesilip sıkıştırılır.

 

clip_image002

Sıkıştırma elemanı (Kablo rakoru)

 

 

 

clip_image003

Daha sonra çelik makas ile kablonun dış koruyucu malzemesi fiberden ayrılır. İçerisindeki ipliksi doku kesilir.

clip_image004

Dış çeper soyma makası ile iç plastik koruyucu kablo sıyrılır. Bu aşamada ıslak bir mendil yardımıyla koruyucu jel cam kablo üzerinden yavaşça silinerek temizlenir.

 

Daha sonra iç çeper soyma makası ile ince cam core üzerinden ince silikon zırhı, uçtan yaklaşık 1 cm kalacak şekilde soyulur.

 

clip_image005

Adaptör

 

Daha sonra 4 adet ST çift taraflı adaptörün kutuya montajı yapılır.

clip_image006Resim backbone tipinde olmasa da şekil itibariyle panelimiz bu görsele yakın sayılır.

 

Uçları soyulan cam corelar teker teker alınarak uçlarına esnek parça (Şekil-1) geçirilir.

 

clip_image007

Şekil-1

 

clip_image008

ST konektör alınarak iç kısmına aktivatör (yapışkanlık hızlandırıcısı)  püskürtülür ve daha sonra özel karışım yapıştırıcı, enjektör yardımıyla içerisine taşmayacak şekilde sıkılır. Burada yapıştırıcınız hızlı yapışmayan ve yoğun şekilde olmalı. Sıktıktan hemen sonra yapışacak şekilde olmamalıdır. Fakat yine de yapıştırma esnasında elinizi çabuk tutmalısınız. Aksi takdirde ST konektör tıkanabilir.

 

clip_image009

Fazla beklemeden ST pigtail (Şekil-2) içerisinden cam kablo geçirilerek esneme aparatı dip kısmına monte edilir. Her uç bu şekilde yapıldıktan sonra 30 dakika kuruması beklenilir.

 

clip_image010

Şekil-2 ST Konnektör (Pigtail)

 

clip_image012

 

 

Yapıştığından emin olunan uçlar teker teker alınarak keski kalemi ile hassas bir şekilde, kabloyu kırmadan uçlardaki fazlalıklar kesilir. Kesilirken uç kısmında 0.5 mm.lik fazlalık bırakılır.

 

 

clip_image013

Keski Kalemi

 

clip_image014

 

clip_image015

 

Uçlar, ilk başta kalın (0.5) ve sonra ince (0.3) zımpara olmak üzere düz bir zemin üzerinde ve zımparalar üzerinde daireler çizerek uçlarının düzeltilmesi sağlanır.

 

clip_image016

Fiberoskop

 

clip_image017

Fiberoskop ile görünmesi gereken görüntü

 

Son olarak fiberoskop yardımıyla, olması gereken standartta kontrolü yapılan uçlar, patch paneldeki ST adaptörlere takılır. Uzun kablolar dairesel olarak panel içerisine karışık olmayacak şekilde sabitlenir.

 

 

clip_image005

ST Adaptör

 

 

clip_image018

Son haliyle ST F/O patch panel

 

Multi Mode ya da Single Mode fiber optik sonlandırılan paneller, Media converterlar (Şekil-3) ya da ST portları bulunan switchler ile uzak mesafeler arası UTP bağlantıları sağlayabiliriz.

 clip_image019

Şekil-3 Media Converter (Aktif Cihaz ST F/O to RJ-45)

 

Fiber optik sonlandırma deneyim isteyen bir uygulamadır. Deneyim kazandıkça daha kaliteli bir bağlantı sağlayabilirsiniz. Bağlantı üzerinden giden sinyal gücünün belirli bir değerde kalması gerekir. Bağlantı yaptığınız cihazlar sistem üzerinden ip alabilir fakat bu durum bağlantınızın sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Test cihazları ile bağlantı testi yapılması gerekir.

 

Herkese iyi çalışmalar.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hocam emeğinize sağlık faydalı bir yazı olmuş. f
    Peki bu pigtailler s/m veya m/m kablo türlerinin ikisinede uygunmudur yoksa kullandığımız kablo türüne özel pigtailler var mı? F/o kaynak yaparken kablo türü farketmeksizin herhangi bir pigtail kullansak ne gibi sorunlar olur, son olarak eğer arada bir fark varsa kullanacağımız pigtailin s/m veya m/m olduğunu nasıl anlayabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu