Internet of things IoT

Azure IoT Uygulamaları- Azure IoT LAB Uygulamalarına Başlarken – Bölüm 2

Bir önceki makalemizde, IoT Hub özelinde temel ayarları yapılandırdık, IoT Hub özelinde kaynak oluşturmaya bu makalede devam edeceğiz.

 

IoT Hub kaynağı oluşturulduktan sonra, Hub özelliklerine, erişim denetim, günlük aktiviteler vb bir çok detaya aşağıda görünürlük ekranından erişmeniz mümkün.

 

 clip_image002

 

 

Cihaz ve Hub bağlantısı için temel aşamaları yerine getirdikten sonra, cihaz erişimi ve cihaz üzerinden servis alınabilmesi, veri iletişimi için gerekli olan profil yapılandırması için aşağıdaki işlem adımlarını kırmızı ile belirtilem sıralama ile ilerletiniz ve bir önceki oluşturmuş olduğunuz Hub profili ile entegre etmek gerektiğini unutmayınız.

 

clip_image004

 

Veri yolu etkileşimi ve IoT Hub ile olan entegrasyonu aşağıdaki detaylarda olduğu gibi adım adım gerçekleştiriniz.

 

clip_image006

 

Bu detaylara göre onayladığınız, profilin iş akışını ve profil yapılandırması detaylarını, panelin en sağ üst köşesinde, bildirimler kısmında kurulum ve yapılandırma bilgisi hakkında takibini sağlayabilirsiniz.

 

Dağıtım işlemi tamamlandıktan sonra, “Dashboard” a ulaşarak, oluşturduğunuz servis veri yolunun lokal veya bulut hizmetleri özelinde şablonlar alt başlığında, Parametreler, CLIi Powershell,.NET , Ruby gibi kaynak kod parameterlerine erişerek özelleştirme şansı elde edebilirsiniz. Bu sayede, yeni şablonlar oluşturma, oluşturulmuş olan veri yolu özelinde iletişim parametlerine müdahale ederek etkileşime dair bir çok detayı yönetebilirsiniz.

 

Yukarıda işlemlerinde ardında, herhangi bir kaynak kod bilginiz yok ise, veya kaynak kod yazmak istemiyorsanız, yukarıda gerçekleştirdiğiniz işlem adımlarını entegre etmek istiyorsanız ki bu çıktı elde edebilmek için bir bakıma zorunlu bir adım, aşağıdaki işlem adımlarını yerine getirerek önce entegrasyon için mantıksal iş adımı eklemelisiniz, ardından mantıksal uygulama bağlantıları için gerekli profil ayarlarını yapılandırmalısınız.

 

clip_image008

 

clip_image010

 

Sıralı işlem adımlarını yerine getirdikten sonra, mantıksal uygulama bağlantı şablonunu hayata geçirebilirsiniz. “5.Adımda ki işlem adımı” varsayılan dışında daha evvel linklenmiş bir bağlantıda olabilir, “Log Analytics” başlığını başlangıçta aktif etmek zorunda değilsiniz, daha sonra aktif etmenizi tavsiye ederim.

 

İşlem adımlarını tamamladıktan sonra, hazır gelen ve epey kullanışlı olan Dizayn operatörlerinden faydalanabilirsiniz. Örnek herhangi bir mesaj geldiğinde veya uyarı “twitter” hesabınızla entegre ederek bir çok aktiviteyi “tweet” ile bağlantılı hale getirebilirsiniz. Bir çok protokol uygulama ve protokol tipi ile çalışmak ciddi özelleştirmeler yapmak mümkün. Aşağıdan örnek başlangıç ekranını görebilirsiniz.

 

clip_image012

 

Azure IoT kapsamı özelinde uygulamaların çıktılarını alabilmek için mantıksal uygulama takip katmanını oluşturduk ve sosyal medya trend analizi gibi bir çok detayına ulaşabileceğiniz “AzureLogis Apps” çıktılarına başlangıç yapmış bulunmaktasınız.

Makale serisinin devamında gelenleri okumanızı tavsiye ederim.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu