Microsoft Azure

Azure Advisor

Azure Advisor,mevcut kaynak yapılandırmalarımızı analiz ederek bu yapılandırmaları daha verimli, performanslı, kullanışlı ve güvenli kullanabilmemiz için çözüm önerileri sunan bulut tabanlı bir danışmandır.
Azure Advisor’a ulaşmak için farklı yolları kullanabilirsiniz örneğin arama bölümüne Advisor yazıyoruz ve  Azure Advisor aracımızı çalıştırıyoruz.
Karşımıza gelen ekranda Overview bölümünde sahip olduğumuz abonelikler ve bu abonelikler için öneriler yer almaktadır.
Dilersek filtreler uygulayarak belirlediğimiz abonelik ve kaynak türleri için önerilerin görüntülenmelerini sağlayabiliriz.

Azure Advisor farklı kategoriler için öneriler sunmaktadır.
Bu önerilerin tamamına All Recommendations bölümünden ulaşılabilmektedir.
Her bir kategoride yer alan önerilere ulaşmak için ilgili kategori üzerine tıklamamız yeterli olacaktır.
Kategori içerisine girdikten sonra öneri listesinden bir öneriyi seçip bu öneri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliriz ve bu öneri için gerçekleştirebileceğimiz eylemleri görebiliriz.
Security ve High Availability kategorileri için birer örnek ile bu işlemlerin nasıl yapıldığını görelim.
Birinci örneğimiz de Security kategorisi içerisine girilmiştir.
Aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi bu ekranda bize aşağıdaki güvenlik önerileri sunulmuştur. Bunu yaparken Azure Advisor,Azure Security Center ile beraber çalışmaktadır. Azure Security Center Free yani ücretsiz yada Standard yani ücretli olarak kullanılabilmektedir. Standard yani ücretli sürümde daha fazla özellik ve buna bağlı olarak daha fazla öneri sunulmaktadır. Bizim örneğimizde Azure Security Center ücretsiz olarak kullanılmaktadır.

Bize sunulan önerilerden Install endpoint protection solution on virtual machines 1 sanal makine için önerilmiş. Bu öneri üzerine tıklayalım.
Projevm adındaki sanal makinemiz üzerine Endpoint Protection kurulumunu gerçekleştirmek için makinemizi seçtikten sonra
Install on 1 VMs butonuna basıyoruz.

Bu işlemin neticesinde Select Endpoint Protection ekranı açılacaktır bu ekranda Microsoft Antimalware seçimini yapıyoruz.
Microsoft Antimalware ekranında Create diyerek Antimalware’i etkinleştirme işlemini başlatıyoruz.

Install Microsoft Antimalware ekranında tarama ve exclusion ile ilgili ayarları belirtebilir yada default ayarlar ile kurulum yapmak için OK butonuna basarak kurulum işlemini başlatabiliriz.

Kurulum işlemi başladı. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Security bölümünde öneri olarak Endpoint Protection önerisi artık çıkmayacaktır

Son örneğimizi High Availability kategorisi için gerçekleştireceğiz.
Bu kategori de bizlere iş sürekliliği ile ilgili öneriler sunmaktadır.
High Availability kategorisi içine girelim ve bize sunulan önerilerden
Enable virtual machine backup to protect your data from corruption and accidental deletion seçimini yaparak ProjeVM makinemiz üzerinde yedeklemeyi aktif hale getirelim. Gelen ekranda ProjeVM makinemizi seçiyoruz ve Enable virtual machine backup seçimini yapıyoruz.

Sonraki ekranda yedekleme ile ilgili ayarlamaları yaptıktan sonra
Enable Backup diyerek yedekleme işlemini etkinleştiriyoruz.

Önerileri erteleme ve reddetme

Bize sunulan bir öneriyi anında işleme almak istemiyor ve ileri ki bir zamana ertelemek istiyorsak öneriyi seçtikten sonra ilgili makine için öneriyi Postpone seçimini yapabilir ve ertelenecek süreyi belirterek Postpone diyebiliriz.

Bize sunulan bir öneriyi almak istemiyorsak öneri seçimini yaptıktan sonra ilgili makine için öneriyi Dismiss yapabiliriz.

Yukarıdaki işlemlerin neticesinde Postpone ve Dismiss yaptığımız makineler Postponed &Dismissed bölümünde görüntüleneceklerdir.
Bu bölümde Action bölümünden tekrar Activate diyerek ilgili makine için önerinin aktif olmasını sağlayabiliriz.

Abonelikleri veya kaynak gruplarını önerilerden hariç tutma

Bütün kaynak grupları ve abonelikler için  öneriler almak istemeyebiliriz. Sadece bizim belirlediğimiz abonelikler ve kaynak grupları için öneriler sunulacak şekilde yapılandırabiliriz. Bunun için Advisor ekranındayken Settings bölümündeki Configuration’a tıklıyoruz.

Öneri almak istemediğimiz aboneliklerin veya kaynak gruplarının yanındaki işareti kaldırıyoruz ve Apply butonuna basıyoruz.

Öneri listesinin indirilmesi

Advisor tarafından sunulan önerilerin listesini indirmek için
Download as CSV yada Download as PDF seçeneklerinden birini kullanabiliriz. Bu seçeneklerden biri Overview ekranındayken seçilirse tüm önerilerin bir listesi indirilirken seçim herhangi bir kategorinin içinde yapılırsa ilgili kategoriye ait öneriler listesi indirilecektir.
Aşağıdaki örnek bir listeye ait ekran görüntüsü yer almaktadır.

Bu makale de Azure Advisordan bahsettim.

Kolay gelsin


İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu