Haberler

Windows 10 dosya uzantısına göre varsayılan program belirlemeyi kolaylaştıracak

Microsoft, yeni bir arama özelliği ekleyerek değiştirilmek istenilen dosya uzantısının daha kolay bulunmasını ve dosya uzantısına göre varsayılan program belirlemenin kolaylaştırılmasını sağlayacak.

Windows’a bir program yüklendiği zaman program kendisini bildiği dosya uzantıları için varsayılan program olarak konfigüre eder. Örnek olarak Word kendisini .docx uzantılı dosyalar için, Excel .xlsx uzantılı dosyalar için ve VLC Media Player .mp4 uzantılı dosyalar için varsayılan program olarak belirler. Bu sayede kullanıcılar dosyaları sadece çift tıklayarak ilgili programlar ile çalıştırabilirler.

Bazı durumlarda kullanıcılar kurulum esnasında dosya tipleri ile eşleşen uygulamalar yerine kendi tercih ettikleri başka bir programla belirli uzantıya sahip dosyaları açmak isteyebilirler.

Bunun için Settings > Apps > Default Apps menüsünden veya Türkçe versiyon kullanıyorsanız Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar menüsünden sonra açılan ekranın altında bulunan “Choose default apps by file type” Türkçe versiyon kullanılıyorsa da  “Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seç” başlığı seçilerek, dosya uzantısına göre dosyayı çalıştırmada varsayılan olarak kullanılması istenilen programın seçimi yapılır.

Mevcut Windows versiyonlarında bu menüye gidildiği zaman aşağıdaki gibi bir ekran kullanıcının önüne çıkmaktadır. Kullanıcının bilgisayarında ön tanımlı olarak bulunan bütün dosya uzantıları kullanıcıların önüne getirilerek kullanıcının listeden bir dosya uzantısını ve o dosya uzantısını çalıştıracak varsayılan uygulamayı seçmesi sağlanmaktadır.

Bu ekranda şu şekilde bir problem bulunmaktadır. Windows işletim sisteminde ön tanımlı olarak yüzlerce dosya uzantısı bulunmaktadır. Listelenen bu yüzlerce dosya uzantısı içerisinde kaydırma çubuğu yardımıyla uygun dosya uzantısını bulmaya çalışmak kullanıcılar için sıkıcı bir deneyim olabiliyor. Bu işlemi daha kolay hale getirmek için Microsoft bu erkana yeni bir arama özelliği eklemek için geliştirmelere devam ediyor.

Yeni gelecek özelliğe göre bir “Search Box” yardımı ile istenilen dosya uzantısının daha hızlı bir şekilde bulunması sağlanacak. Bu özelliğinin geliştirilmesine devam edildiği ve en erken 2020 sonbaharında devreye alınabileceği Microsoft tarafından bildirildi.

Kaynak    

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu