Haberler

Avustralyalı Araştırmacılar Kuantum Mikroskobu Yaptılar

Queensland üniversitesi araştırmacıları görülmesi imkansız olan biyolojik yapıları görüntüleyebilen kuantum mikroskobu yaptılar. Bu teknoloji, biyoteknoloji uygulamalarından navigasyon teknolojilerine tıbbi görüntülemeye kadar uzanan bir çok alanda yeni bir dönemi başlatacak.

Quantum Optics Lab ve the ARC Centre of Excellence for Engineered Quantum Systems (EQUS)’de profesör olan Warwick Bowen yaptığı açıklamada “Bu atılım, daha iyi navigasyon sistemlerinden daha iyi MRI makinelerine kadar her türlü yeni teknolojiyi ateşleyecek, ışık mikroskopları güneşten milyarlarca kat daha parlak olan parlak lazerler kullanır. Mikroskopumuzdaki kuantum teknolojisi, hücreyi yok etmeden yüzde 35 oranında daha iyi netlik sağlayarak çok küçük biyolojik yapıları görmemize olanak tanıyor. Mikroskopta kullanılan kuantum teknolojinin adı “quantum entanglement” kuantum karışıklığı olarak tanımlanıyor. Mikroskop, Einstein’ın “spooky interactions at a distance” olarak tanımladığı kuantım biliminden güç alıyor.

Kaynak: uq.edu.au

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.