Cloud Computing

Autocad on Cloud (Azure)

Autocad’in yeni lisanslama modelinde lisansların satın alınamaması, subscriptions (Single-User, Multi-User, Network) olarak ilerlenmesi maliyetleri oldukça arttırdı. Ayrıca bu lisansların kullanılacağı Workstation cihazların fiyatları da maalesef el yakıyor. Single-User ile Multi-User arasındaki fiyat uçurumuna hiç girmiyorum. (1 Adet Single-User ile 1 Adet Multi-User arasında $1000 fark var..) Hal böyle olunca elimizdeki ürünleri en efektif kullanmak durumunda kalıyoruz.

Buradaki amacım, 1 Adet Single-User lisansını, maksimum şekilde kullanabilmek. (Evet, lisansı sıra sıra dönüyoruz 😊)

Sözü fazla uzatmadan işlemlere başlayalım.

Autocad’i 3D olarak kullanacaksak G Series, 3D özelliğini kullanmayacak D veya E Series işimizin üstesinden gelecektir. Ben 3D olacağını varsayarak işlemlerime başlıyorum;

Öncelikle kaynaklarımı tek bir yerde görmek ve yönetmek adına daha önceden oluşturduğum Resource Group’u (CozumParkRG) kullanacağım.

Virtual Network, Network Security Group, IP Address, Network Interface gibi bileşenlerimizi Virtual Machine kurarken otomatik yapabileceğiniz gibi manuel de yapabiliriz. Ben manuel olarak ilerleyeceğim.

Daha önceki makalemde (Cloud Gaming) ilgili bileşenlerin tek tek kurulumunu göstermiştim.  (Makaleye gitmek için BURAYA basabilirsiniz. Ayrıca kanalıma abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayın 😊)

Youtube geyiğini bitirdikten sonra işlemlere başlarken Resource Group’um aşağıdaki şekildedir;

Application çalıştıracağım client’ı kuruyorum; (Windows 10 Pro, Version 1903)

Client’ıma bağlantı gerçekleştiriyorum;

Autocad’i önce indirip sonra kuruyorum. (Kurulum aşaması 20-30 dakika süreceğinden; çay, kahve almanızı tavsiye ederim. 😊)

Autocad Cloud makalemiz burada sona ermektedir. Umarım faydalı olmuştur. Herkese bol Azure’lu günler dilerim!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.