Haberler

Netflix 300 çalışanını daha işten çıkardı, kriz sürüyor!

Video yayın platformu olan Netflix’te kriz ortamı devam ediyor. Amazon Prime, Disney Plus gibi platformların popülerleşmesi ve pazardaki rekabetin artmasıyla birlikte Netflix ciddi sayıda kullanıcı kaybetti. Geçtiğimiz ay 150 çalışanını işten çıkaran firma, bugün yaptığı açıklamayla 300 kişinin daha işine son vermek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Netflix’ten işten çıkarma açıklaması

Geçtiğimiz Mayıs ayında 200 bin abone kaybettiğini açıklayarak 150 çalışanını işten çıkartan firma, yapılan yeni açıklamayla 300 çalışanını daha işten çıkardı. Bu rakam toplam Netflix çalışanlarının %3’üne tekabül ediyor. Firmadan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Bugün, ne yazık ki yaklaşık 300 çalışanı işten çıkardık, Netflix için önemli ölçüde yatırımlar yapmaya devam ederken böyle bir çözümü uygun bulduk. Böylece maliyetlerimiz yavaş gelir artışımıza paralel olarak büyüyor. Çalışanlarımızın Netflix için yaptıkları her şey için çok minnettarız ve bu zor geçişte onları desteklemek için çok çalışıyoruz”

Netflix hisseleri düşüşe geçti

Netflix’in küçülme politikasının sebepleri arasında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, COVİD salgını ve kullanıcıların şifre paylaşımı yoluyla aynı hesabı birden fazla kişinin kullanması gibi sebepler gösteriliyor. Bu küçülme ile birlikte geçtiğimiz yıl 512 dolar civarında seyreden Netflix hisseleri 1 yıl içerisinde yaşadığı %65’lik düşüşle 178 dolar seviyelerine geriledi.

Netflix’e reklam geliyor

Pazardaki yerini ciddi ölçüde kaybeden platformda toparlanma ve rekabet için yeni atılımlar bekleniyor. Netflix’te genel müdür olarak çalışan Ted Sarandos yaptığı bir açıklamada yeni reklam görüşmeleri yaptıklarını ve düşük üyelik ücreti ile sunacakları yeni bir reklamlı üyelik sistemi getirmek için çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Bu açıklama Netflix reklamlı paket sisteminin yakın zamanda satışa açılacağı anlamını taşıyor.

Netflix’e Reklam Destekli Üyelik Pakedi Bu Yılın Sonunda Gelebilir haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Öte yandan firma bir hesabı birden fazla kişiyle paylaşan kullanıcıları için de bir çalışma yürütüyor. Birden fazla kişinin kullanımını içeren hesaplardan daha fazla ücret alınmasına yönelik bu sistem Şili, Kosta Rika ve Peru’daki Netflix hesaplarında test ediliyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geçen seneye göre beklenmedik durum tabi. Pandemide en büyük pasta payını alan Netflix ile Zoom idi şimdi düşmeye başladı. Teknoloji de böyle bit şey işte tam bir saman alevi.

  2. Katılıyorum. Covid salgınının kendilerini olumsuz etkilediğini; işten çıkarma sebeplerinden birinin de bu olduğunu söylemeleri ayrı bi’ ironik ama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu