Haberler

Apple, Samsung İle Çalışmaya Başlıyor: RAM’leri Samsung Üretecek!

Apple, yeni cihazı için çalışmalara başlarken beklenmeyen bir olayla gündeme geldi. Dünya üzerinde yaşanan üretim ve tedarik problemleri markanın RAM tarafındaki hamlelerini değiştiriyor!

iPhone 14 Pro Max tasarımı

Apple, cihazları için tedarik tarafındaki hamlelerini Çin kaynaklı firma olan YMTC firması ile yapıyordu. Şirket bu tarafta güzel çalışmalar ile anılırken ABD ve Çin pazarındaki baskılardan dolayı Samsung’la çalışacağını açıkladı. RAM konusunda tedarik sağlayacak olan şirket, çip konusunda hızlanacağını düşünüyor.

2022 itibariyle yaşanan kriz ve farklı olaylar ticaret hamlelerini de yavaşlatmaya başladı. Yaşanan olaylarda özellikle tedarik ve üretim yavaşlarken, büyük teknoloji şirketlerinin de geri kalmasına neden oldu. Özellikle bu konuda etkilenen Apple, yeni modeli olan iPhone 15 üzerinde çalışmaları sürerken RAM problemlerinin devamlı olarak artmasıyla gündeme geliyordu. ABD tarafında gerçekleşen baskılarla birlikte şirket Samsung’a yönelerek ortak çalışma fikrini kabul etmesine neden oldu.

İlginizi Çekebilir: Apple, iOS 16 Beta Sürümünü Yayınladı

iPhone 15’te Samsung Üretimi Olan RAM’ler Kullanılacak!

Apple sadece bahsettiğimiz konular hakkında değil, üretilen çiplerin ucuz ve daha kaliteli olmasından kaynaklı da Samsung ile çalışmayı planlanıyor. RAM konusunda ihtiyaçları karşılayan YMTC, iPhone’lar için 128 katmanlı NAND yongaları üretmekteydi. Fakat bu alanda daha ileri bir segmentte olan Samsung, kalite ve ucuzluğundan ödün vermeyerek tercih edilme nedeni oluyor. 

Üretim konusunda hızlı kararlar veren Samsung, ilk defa Apple ile çalışmayacak. Geçtiğimiz yıllarda özellikle iPad için çalışmalar sergileyen şirket ekran ve farklı alanlarda da tedarik gerçekleştirmişti. iPhone 15 için büyük bir iddia konusu olan RAM hamlesi ise yakın bir zamanda daha fazla öne çıkmasını sağlayacak planlanıyor. Kaynak konusunda fikirlerini değiştiren Apple’ın özellikle böyle bir alana yönelmesinde ABD’nin ulusal güvenlik problemi olan Çin’li şirketlerdeki tedarik zincirleri de yer alıyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.