Haberler

Apple, Popüler Olan Kuran Majeed Uygulamasın Çin’deki App Store’dan kaldırdı

Popüler Kur-an okuma ve dinleme uygulaması olan Majeed Çinli hükümet yetkililerinin baskısı sonrası App Store’dan kaldırıldı.

majeed app çin

BBC’ye demeç veren uygulama geliştiricisi Pakistan Veri Yönetim Hizmetlerine göre 25 Milyon kullanıcısı olduğu aktarıldı. Ücretsiz olan uygulamanın Çin Halk Cumhuriyeti aldığı kararla kaldırılması tepki topladı. Tarafların karşılıklı açıklamaları ise neden kaldırıldığına dair kesin bir yorum yapmak zor. Apple yetkilileri uygulamanın kaldırılması hükümet yetkililerinin talebi üzerine olduğunu paylaşırken, uygulama geliştiricisi “Apple’a göre, Kur-an Majeed uygulamamız yasadışı içerik içerdiği için Çin App Store’dan kaldırıldı” dedi. Uygulama geliştiricisi, yeniden yayına alabilmek için sorunu Çin’in Siber Uzay İdaresi ile çözmeye çalıştığını söylüyor.

Apple, her ikidi durumda zora kaldığı görünüyor. Uygulamanın kaldırması ardından yaptığı açıklamada “Yerel yasalara uymamız gerekiyor ve zaman zaman doğru yolda hükümetler ve diğer paydaşlarla anlaşamadığımız karmaşık konular olabiliyor. Diyalog ve katılımın gücüne olan inancımızla, kullanıcılarımıza en iyi hizmet eden çözümü bulmaya çalışıyoruz.” dese de her hangi bir yasa dışı olma ihtimalinin olmadığı uygulamanın kaldırması ayrı bir hak ihlali olduğu söylenebilir.

Teknoloji devlerinin Çin Halk Cumhuriyeti’nin taleplerinin daha da zorlaştığını söylerken karşı bir tavır almanın daha zararlı olacağı bilinen bir gerçek. Geçen hafta Microsoft’un LinkedIn’in Çince sürümünü kapatma kararı alması bu yönde yorumlanabilir.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu