Haberler

Apple, Formula 1 Yayın Haklarını Almaya Hazırlanıyor

Teknoloji pazarının en önemli isimlerinden Apple, Formula 1 yarışlarının yayın haklarını satın almak için dev bir teklif sundu. ABD futbol ligi MLS ve beyzbol ligi MLB’nin yayın haklarını da elinde bulunduran şirket, Formula 1 yarışları için mevcut rakamın iki katını ödeyerek 7 yıl sürecek bir anlaşma imzalamak istiyor. Detaylar haberimizde.

Apple ve Formula 1

Akıllı telefon, bilgisayar, tablet, televizyon, giyilebilir teknoloji ve teknoloji aksesuarları gibi birçok kategoride satış rekorları kıran Apple, dijital platformları için de önemli yatırımlar yapıyor. Bu yatırımların en büyüğü de Apple TV+ için yapılıyor. Haziran 2022’de MLS ve MLB’nin yayın haklarını satın alan Apple, özellikle MLS’ye Lionel Messi ve diğer yıldız oyuncuların transferiyle önemli bir kar elde etti. Şirket şimdi de Formula 1 yarışlarının yayın haklarını satın almaya hazırlanıyor.

Anlaşma gerçekleşirse Formula 1 yayın hakları Apple’ın olacak

Apple, Formula 1’in yayın hakları için yıllık 2.5 milyar dolarlık bir teklifte bulundu. Toplamda 7 yıllık bir anlaşma için yapılan teklif onaylanırsa kademeli bir satın alım gerçekleşecek. Zira ABD’de yayın hakları 2025’e kadar ESPN’nin elinde. Diğer bazı ülkeler için de benzer durumlar bulunuyor. Dolayısıyla Apple’ın ilk yıl için yayın haklarının %25’ini satın alacağı, 5 yıllık süreçte ise global pazarda tüm yayın haklarının Apple’a geçeceği belirtiliyor. Şirketin yakın zamanda anlaşmayı tamamlayacağı ve hatta Formula 1 belgeselleri için çekimlerin yapılmaya dahi başlandığı belirtiliyor.

Siz Apple’ın bu yatırımı hakkında ve Formula 1’in Apple TV+’ta yayınlanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıda yer alan yorum bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu