Haberler

Apple, Çocuk İstismarına Karşı Yeni Önlem Getiriyor

Apple, ABD’li müşterilerin cihazlarında Child Sexual Abuse Material (CSAM) bulmaya yönelik bir sistemin ayrıntılarını duyurdu.

Apple, bundan sonra iCloud’a kaydedilen resimleri tarayacak ve database üzerine daha önceden kayıt edilmiş resimler ile karşılaştıracak sonrasında istismar kanıtlarına rastlanırsa kolluk kuvvetlerine bilgi verileceğini söyledi.

Bu açıklama gizlilik tartışmasını yeniden gündeme getirdi. Bazı çevreler bunun resimler ile kısıtlı kalmayacağını, siyası tartışmalar ve görüşmelerin taranmasına kadar gidebileceği tartışılmaya başlandı.

Apple, bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek olan iOS ve iPadOS’un yeni sürümlerinin “kullanıcı gizliliği için tasarım yaparken CSAM’in çevrimiçi yayılmasını sınırlamaya yardımcı olacak yeni şifreleme uygulamasına” sahip olacağını söyledi. Sistem, resimleri ABD Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi (NCMEC) ve diğer çocuk güvenliği kuruluşları tarafından derlenen, bilinen çocuk cinsel istismarı görüntülerinden oluşan bir veri tabanıyla karşılaştırarak çalışıyor. Bu görüntüler bir Apple aygıtındaki bir görüntüyle “eşleştirilebilecek” sayısal kodlar olan ” hash”‘lere çevriliyor. Apple, orijinal görüntülerin düzenlenmiş ancak benzer sürümlerini de yakalayacağını söylüyor.

Yüksek doğruluk seviyesi

Apple, “Bir görüntü iCloud Photos’ta saklanmadan önce görüntü CSAM hash karşılaştırması yapılıyor. Şirket, sistemin son derece yüksek bir doğruluk düzeyine sahip olduğunu ve belirli bir hesabı yanlış işaretleme olasılığının trilyonda birden daha az olduğunu iddia ediyor. Apple, bir eşleşme olduğunda bunu doğrulamak için her raporun manuel olarak inceleyeceğini söylüyor. Ardından, bir kullanıcının hesabını devre dışı bırakmak ve kolluk kuvvetlerine rapor vermek gibi adımların devamında geleceğini belirtiyor. Şirket, yeni teknolojinin mevcut tekniklere göre “önemli” gizlilik avantajları sunduğunu söylüyor. Çünkü Apple, kullanıcıların fotoğraflarının CSAM koleksiyonu içinde olması halinde incelediğini söylüyor.

Uzmanları endişelerini dile getirdi

Uzmanlar “Apple’ın bu noktada yaptığı hamle doğru ya da yanlış olduğu pek önemli değil. Bu bir baraj, eğer yıkılırsa hükümetler daha fazlasını isteyebilir” şeklinde yorumladılar.

Kaynak: bbc.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.