Blog

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing yani satış ortaklığı, bir kişi veya şirketin ürün veya hizmetlerinin tanıtımını yaparak elde edilen satıştan, komisyon alma uygulamasıdır. Satış ortaklığından yararlanmak isteyen pazarlamacılar, affiliate marketing programlarına katılır, tanıtımını yapmak için seçecekleri ürünleri bulur ve ardından bu ürünleri hedef kitleleriyle paylaşır.

Affiliate marketing temel olarak, çok eski bir fikrin modern bir yorumudur. Günün sonunda yaptığınız iş, bir satıştan komisyon almaktır.

Affiliate marketing, kendi ürün ve hizmetlerinizi oluşturmak zorunda kalmadan ürün ve hizmetler sunmanın gerçekten hızlı bir yoludur.

Blog yazarları için bu, beğendiğiniz bir ürün veya hizmet bulmanız, onu okuyucularınıza tanıtmanız ve yaptığınız her satıştan kârın bir kısmını kazanmak anlamına gelir.

Affiliate Marketing Nasıl Çalışır?

Affiliate marketing, dijital pazarlama konusunda bilgili olanlar için bile oldukça teknik olabilir. Neyse ki, başlamak için tüm ayrıntıları bilmenize gerek yoktur.

Bilmeniz gerekenler aşağıdaki şekildedir:

  • Bir satış ortağı satıcı programına katıldığında, kendisine şirketin ürününü tanıtırken kullanması için benzersiz bir kimlik ve belirli bir URL verilir.
  • Satış ortağı, bağlantıyı blog gönderilerine veya e-posta pazarlama çabalarına dahil eder ve okuyucuları daha fazlasını öğrenmek için tıklamaya davet eder.
  • Potansiyel bir alıcı, satış ortağının sitesini ziyaret etmek için bağlantıya tıkladığında, web sitesi ziyaretçisinin bilgisayarına satış ortağını tanımlayan bir çerez yerleştirilir. Satış, günler veya hatta haftalar sonra gerçekleşse bile, tavsiye satışının yayıncıya yatırılmasını sağlar.
  • Bir alıcı satış sürecini tamamladığında, satıcı, tavsiyenin kaynağını tanımlayan bir tanımlama bilgisi için satış kaydını kontrol eder.
  • İşletme, satış ortağının kimliğine sahip bir çerez bulursa, satış ortağına alacak kaydedilir.
  • İşletme, satış ortağının tavsiyelerini (tıklamalarını) ve satışlarını görebilmesi için raporları kullanıma sunar.
  • İşletme, her ödeme döneminin sonunda (yani gelir paylaşımı) satış ortağına komisyonunu öder.

Affiliate Marketing’in Faydaları Nelerdir?

Satıcı için, affiliate programları erişimlerin artmasına ve genellikle niş grupların hedeflemelerine olanak tanır. Örneğin, popüler bir fotoğrafçı, kamera ekipmanı pazarlayan bir satış ortağı olabilir. Böyle bir modelde yatırım getirisi (ROI) mükemmeldir, çünkü satıcılar yalnızca satış yapıldığında satış ortağının pazarlama çabalarını öder.

Satış ortakları için, affiliate marketing, ekstra pasif gelir elde etmenin kolay bir yoludur. Başlangıç maliyeti çok azdır veya hiç yoktur ve kurulumu oldukça kolaydır. Satış ortakları evden çalışabilir ve yatırım yapmak istedikleri zaman, çabayı kendileri seçebilir.

Her iki taraf için de affiliate marketing ölçeklenebilirdir. Satış ortakları, hedef kitlelerine istedikleri sayıda yeni ürünü sunabilir ve satıcılar komisyon oranlarını yükselterek veya başka teşvikler sunarak satış ortaklığı ağlarını büyütebilir.

Affiliate Marketing Yapabileceğiniz Programlar

Satıcının ve satış ortağının ihtiyaçlarına uygun yerleşik ortaklık programları vardır. Dünyadaki popüler seçenekler aşağıdaki gibidir:

1. Amazon Associates Program

Amazon, genellikle affiliate marketing’in öncüsü olarak tanımlanır ve dünyanın en büyük ağlarından birine sahiptir. Popülerliği geniş ürün yelpazesinde saklıdır ve komisyon, satılan ürünün türüne bağlıdır. Komisyonlar genellikle yüzde 5-50 arasındadır.

2. eBay Partner Network

eBay ürünlerini sosyal medyada, blogunuzda veya web sitenizde tanıttığınızda, bağlantınız aracılığıyla satılan her üründen komisyon alırsınız. eBay Partner Network’e kaydolmak basittir, popüler trend ürünler ve günlük fırsatlar da dahil olmak üzere tanıtılacak geniş bir ürün yelpazesi vardır.

3. Fiverr Affiliates Program

Fiverr, 190 ülkede 11 milyondan fazla kullanıcısıyla kendisini dünyanın en büyük dijital hizmetler pazarı olarak görür. Fiverr, 150$’a varan EBM ile cömert bir komisyon planına sahiptir. Ayrıca, referans sınırı yoktur ve ömür boyu atıf alırsınız. Fiverr affiliate marketing programının bir başka güzel avantajı, kullanıcı dostu gösterge panelinin yanı sıra Fiverr’ı tanıtmak için kullanabileceğiniz yaratıcı kaynaklar portföyüdür. 

4. PartnerStack

PartnerStack, birçok tanınmış ve popüler yazılım dahil olmak üzere yazılım ürünleri ve araçlarının tanıtımına odaklanan bir ortaklık programıdır. Şirket, satılan yazılımların %30’unun kanal ortakları aracılığıyla geldiğini iddia ediyor, bu nedenle hedef kitlenizin belirli bir yazılım ilgisi varsa, burada sizin için büyük bir potansiyel var.

5. Expedia

Her ay 60 milyondan fazla tekil ziyaretçisi olan Expedia, dünyadaki en popüler seyahat rezervasyon sitelerinden biridir.

Expedia Affiliate Program, hevesli gezginlere, web sitesi ziyaretçileriyle seyahat ipuçlarını paylaşma ve bir satış ortağı bağlantısı aracılığıyla yapılan her satış için bir miktar gelir elde etme şansı verir. Expedia, %2 – %6 arasında değişen komisyon oranı sunar.

Komisyon yapısı çok değişkendir. Bir otel odası rezervasyonuna %6’ya varan komisyon verirken, bir ziyaretçi uçak veya araba kiralama rezervasyonu yaparsa, ödeme önemli ölçüde daha düşüktür. Programın tanımlama bilgisi yalnızca 7 gün sürer, bu nedenle bir ziyaretçi rezervasyon yapmak için çok uzun süre beklerse komisyon alamazsınız.

Affiliate Marketing’i Kim Yapar?

Affiliate marketing genellikle, video açıklamalarına affiliate marketing bağlantıları ekleyen ve birileri bağlantılarına her tıkladığında komisyon kazanan; blogcular, vlogger’lar ve sosyal medya influencer’ları ile ilişkilendirilir.

Affiliate marketing’de en yaygın yayıncı türleri ise; kupon siteleri, mobil uygulama, oyun yayıncıları ve karşılaştırma siteleridir. Ancak dergi editoryal siteleri, forumlar veya B2B/B2C şirketleri gibi hedef kitlesi ve alanı olan herkes affiliate marketing programlarına katılabilir ve affiliate marketing’e başlayabilir.

Affiliate Marketing’e Nasıl Başlanır?

İlk adım, nişinizi belirlemektir. İçeriğinizin çoğunu ne etrafında yaratıyorsunuz ve ne tür bir işletmesiniz? Bu soruların yanıtları, hangi ürün ve hizmetleri tanıtmaya karar verdiğinize yön vermenize yardımcı olacaktır.

Bir sonraki adım, katılmak için bir veya birkaç affiliate marketing platformu bulmaktır. Katılabileceğiniz üç farklı affiliate marketing programı vardır: Yüksek ücretli düşük hacimli, düşük ödemeli yüksek hacimli ve yüksek ücretli yüksek hacimli.

Yüksek ücretli düşük hacimli ortaklık programları en çok tüketici kitleleri için uygundur, düşük ücretli yüksek hacimli ortaklık programları ise genellikle iş hedef kitleleri içindir ve en yaygın olarak yazılım ve web hosting ürünleri için kullanılır.

Kredi kartları gibi ürünler için yüksek ücretli yüksek hacimli affiliate marketing programları, deneyimli affiliate marketing pazarlamacılarını veya spam göndericileri cezbetme eğilimindedir ve rekabet etmesi zor olabilir.

Bazı saygın ortaklık programları arasında; Amazon Associates, eBay Partners, Shopify Affiliate Program ve ShareASale Affiliates bulunur.

Nişinize karar verdikten ve katılmak için affiliate marketing programları bulduktan sonra, hedef kitleniz için harika, faydalı içerik oluşturmaya, ücretli reklamlar ve SEO ile içeriğinize trafik çekmeye ve insanları satış ortağı olduğunuz işletmeye tıklamaya motive edilmesini sağlamaya odaklanmalısınız.

Affiliate Marketing Para Kazandırır Mı?

İşte en çok merak edilen soruya geldik. Affiliate marketing’in para kazanmak için sınırsız potansiyelini anlıyorsunuz, ancak bu nasıl gerçek gelire dönüşüyor?

Affiliate marketing, daha büyük bir pazarlama stratejisinin bir parçasını oluşturduğunda, performansınızı sürekli olarak gözden geçirdiğinizde ve ona yaklaşımınızı değiştirdiğinizde en iyi sonucu verir. Affiliate marketing’de başarılı olmak; iyi içerik oluşturmak, dönüşümleri optimize etmek, zaman ve bağlılık gerektirir.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu