Haberler

Adobe Kullanıcılardan Yıl Sonuna Kadar Flash Player’ı Kaldırmalarını İstiyor.


Adobe, kullanıcıları 2020 yılı sonuna kadar bilgisayarlarından Adobe Flash Player uygulamasının kaldırılması ile ilgili uyarmayı planlıyor. Firma ilgili yazılımın hayatını 31 Aralık 2020 itibarıyla sonlandıracak.

Yazılım sonlandırma tarihi Adobe tarafından Haziran ayının başında duyurulmuştu. Adobe’ın açıklamasına göre yazılımın sonlandırılmasından sonra firma ürünle ilgili güncellemeleri durduracağı gibi aynı zamanda firmanın web sitesinden bütün Flash Player indirme linklerini de kaldıracak.

Bu şekilde agresif bir sonlandırma aksiyonu alınmasının sebebi Flash Player’in sürekli olarak hackerların ve zararlı yazılım üreticilerinin hedefi olması. Flash Player’ın hayatı sonlandırıldıktan sonra Adobe yeni bir güvenlik güncellemesi yayımlamayı planlamıyor. Bu durum, Flash kullanmaya devam edecek kullanıcıların yeni zafiyet ve ataklara karşı savunmasız kalacağı anlamına geliyor.

Adobe, ilk olarak Temmuz 2017 tarihinde Apple, Google, Microsoft ve Mozilla gibi önemli browser geliştiricileri ile beraber Flash ile ilgili yazılımın sonlandırılması kararını duyurmuştu. EOL (End of Life) kararının açıklamasından sonra Facebook oyun geliştiricilerden HTML5 ve Javascript tabanlı teknolojilere geçmelerini istemişti.

Tarayıcı geliştiricisi firmalar da kendi kod tabanlarındaki Flash desteğini sonlandırmadan sonra 2021 itibarıyla kaldırmış olacak.

Adobe firması Aralık 2020’nin sonuna kadar mümkün olduğu kadar çok kullanıcının Flash Player’ı kaldırmış olmasını hedefliyor. Kullanıcıların bu konuda nasıl uyarılacağı henüz netleşmemiş olsa da Windows ve Mac için yazılımın nasıl kaldırılacağı ile ilgili talimatlar yayımlanmış durumda.

Kaynak    

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu