Haberler

Hyundai, Boston Dynamics’i Satın Alıyor

Hyundai Motor, Boston Dynamics’i satın almaya hazırlanıyor. Satın almanın 10 Aralık tarihinde yapılacak Hyundai yönetim kurulu toplantısında tamamlanması bekleniyor. Anlaşma ile ilgili detaylar ilk olarak The Korea Economic Daily tarafından yayımlandı. Anlaşmaya göre satış bedeli 921milyon USD olacak.

Boston Dynamics’ten henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Chung Euisun’un Ekim ayında başkan seçilmesinden bu yana robotik, Hyundai için daha önemli hale geldi. Şirket o zamandan beri robotik teknolojisinin gelecekteki işlerinin% 20’sini oluşturacağını belirtiyor. Hyundai Robotics 2017’de kuruldu, ancak resmi olarak 2020’nin başlarından itibaren aktif faaliyetlere başladı. Şirketin otomotiv grubu, 2019’da otonom araç başlangıcı 42dot ve Realtime Robotics’e yatırım yaptı. Hyundai, Aptiv ile 4 milyar dolarlık otonom araç ortak girişimi de kurdu.

Bu satın alma anlaşması ile beraber Hyundai Boston Dynamics’in son yedi yıldaki üçüncü sahibi oldu. Şirket 2013 yılında Google tarafından satın alındı. 2017 yılında Sotfbank Group’a satıldı. RBR50 şirketi, kurulduğu günden bu yana ağırlıklı olarak Ar-Ge organizasyonu olarak faaliyet gösteriyor. Ancak, Softbank tarafından satın alındıktan sonra ticarileştirmeye yönelik faaliyetlerin de arttığı görülüyor.

2019 Nisan ayında Boston Dynamics Menlo Park California merkezli bir startup olan Kinema Systems’i satın aldı. Bu satın almayla beraber Kinema Systems’in görme sensörleri ve derin öğrenmeyi kullanan pick sistemi Boston Dynamics tarafından yeniden markalanarak şirketin ilk ticari ürünü haline getirildi.

Haziran 2020’de şirket, Spot quadruped robotonu ticarileştirdi ve ABD’deki müşteriler için 74.500 USD satış bedeli ile satışa başladı. Satış daha sonra ABD dışındaki müşteriler için de genişletildi ve 400’ün üzerinde robot satışından 30 milyon USD’nin üzerinde gelir elde edildi.

İlk olarak Kasım ayının başlarında Hyundai şirketinin Boston Dynamics’i satın alma talebi ile ilgili olarak Tokyo merkezli Softbank ile görüşmelere başladığı Bloomberg tarafından raporlanmıştı. Softbank’in temel olmayan ticari varlıklarını satmaya başladığı biliniyor şirket daha önce de Eylül 2020’de ARM’ı NVIDIA’ya 40 milyar dolara satmıştı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu