Haberler

ABD Ordusu, Köpekler Üzerinde Artırılmış Gerçeklik Gözlüklerini Deniyor

ABD Ordusu, savaş köpeklerine uzak mesafelerden de talimat vermek için tasarlanmış artırılmış gerçeklik gözlüklerinin tanıtımını yaptı.

Command Sight adlı bir firma tarafından geliştirilen bu teknoloji, ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı tarafından kontrol ediliyor.

Askeri köpekler, patlayıcıları ve diğer tehlikeleri büyük başarı ile tespit edebiliyorlar, ancak bunun için eğitmenlerinin onlara talimat vermeleri gerekiyor. Bu arttırılmış gerçeklik gözlükleri de tam bu konuda çok önemli bir işleve sahip olabilir. Gözlükler, eğitmenlerin bu köpekleri güvenli bir şekilde yönlendirmesine izin verecek şekilde tasarlandılar.

Mevcut muharebe konuşlandırmalarında, askerler genellikle hayvanlarını el sinyalleri veya lazer işaretçileriyle yönlendirirler, her iki durum da idarecinin yakın olmasını gerektirir. Ordu görevlileri yaptıkları açıklamada, prototip AR gözlüklerinin yaygın olarak kullanıma geçmesi halinde, durumun böyle olması gerekmediğini belirtti.

Bu yeni teknoloji ile risk azalırken, taktiksel üstünlük artacak

Köpekler gözlük ile birlikte, eğitilmelerine ve belirli bir noktayı takip etmelerine olanak verecek olan bir gösterge görecekler. Aynı zamanda eğitmen de, belirli bir mesafeden köpeğin o an ne gördüğünü ve nereye ilerlediğini görebilecek.

Ordu Araştırma Laboratuvarı’ndan (ARL) kıdemli bir bilim insanı olan Dr. Stephen Lee, kullanıma sunmaya hazırlandıkları teknoloji için: “AR (Arttırılmış Gerçeklik), köpeklere komutlar ve işaretler sağlamak için kullanılacak; köpeğin bir insanın yaptığı gibi onunla etkileşime girmesi için değil,” açıklamasında bulundu.

Artırılmış gerçekliğin köpekler için insanlardan farklı şekilde çalıştığını açıkladı ve ekledi: “Orduda çalışan köpek topluluğu, bu teknolojinin potansiyeli konusunda çok heyecanlı.”

Her bir gözlük seti, köpeğin belirli bir noktaya yönlendirilmesine ve gözlükteki görsel işarete tepki vermesine olanak tanıyan görsel bir işaret ile, her köpek için uygun olacak şekilde tasarlandı.

Aslında özellikle askeri amaçlarda kullanılan köpekler için gözlük kullanmak yeni bir gelişme değil. Askeri köpekler gözlükleri kötü koşullarda koruma olarak veya uçaktan atlama için takmaya zaten alışkınlar, ancak bu gözlükler ile artırılmış gerçeklik sisteminin kullanımı bu çalışma ile başladı.

Rottweiler Mater

Command Sight’ın kurucusu Dr AJ Peper, projenin hala “araştırma aşamasında” olduğunu, ancak erken alınan sonuçların dahi “son derece umut verici” olduğunu söyledi. Araştırmanın büyük kısmı Dr. Peper’in kendi köpeği olan Mater adında bir Rottweiler ile yapıldı.

Royal United Services Institute (Rusi) savunma düşünce kuruluşunda araştırma görevlisi Justin Bronk, BBC’ye, fikrin kulağa “abartılı bir masraf” gibi gelse de, yine de yararlı olabileceğini söyledi.

Bronk konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Fiziksel yakınlığı sürdürmek zorunda kalmadan artırılmış gerçeklik gözlükleriyle görsel işaretler yoluyla köpekleri yönlendirme yeteneği, çeşitli durumlarda bariz taktik faydalara sahip olacaktır.”

Command Sight’a, ürünün kablosuz bir versiyonunun yapılması için daha fazla fon verildi. Bu versiyon, tasmalı bir yapıya sahip olan ilk versiyondan çok daha pratik olacak.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu