Haberler

AMD’nin Xilinx’i Satın Almak İçin Görüşmelere Başladığı İddia Edildi

Ünlü işlemci üreticisi AMD (Advanced Micro Devices) firmasının, mikroçip üreticisi Xilinx’i satın almak için ön görüşmelere başladığı Wall Street Journal raporlarında yer aldı.

Anlaşmanın 30 milyar doların üzerinde olacağı ve yarı iletken endüstrisindeki en büyük birleşme anlaşması olabileceği bilgisi de ilgili raporda yer aldı.

AMD’nin kullanımı son zamanlarda evden çalışma ile kişisel bilgisayar kullanımındaki artış ve en büyük rakibi Intel’in pazarından yaptığı kazanımlar ile artmaya başladı.

Xilinx firmasından bir yetkili Reuters’den gelen görüşme talebini reddederken AMD’den de konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

San Jose California merkezli Xilinx firması veri merkezleri ve 5G baz istasyonlarında kullanılan yapay zeka gibi süreçlerin hızlandırılmasını sağlayan programlanabilir çipler üreten bir teknoloji firması olarak biliniyor.

Şirket geçen yıl en önemli müşterilerinden Huwaei’nin ABD hükümeti tarafından kara listeye alınmasından sonra finansal anlamda problem yaşamaya başlamıştı. ABD hükümeti Xilinx’in müşterileri arasında bulunan başka Çin menşeli şirketleri de kara listeye almıştı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu