Haberler

AB, Bitcoin Transferini Daha İzlenebilir Hale Getirmeyi Planlıyor

AB yasasında önerilen değişiklikler ile Bitcoin veya diğer kripto varlıkları transfer eden şirketler, alıcı ve gönderen hakkında bilgi toplamaya zorlanacak

AB Komisyonu’ndaki yetkililer yaptıkları açıklamada, değişiklik teklifinin kripto varlıkları daha izlenebilir hale getireceğini, ve bu sayede kara para aklamayı ve terörizmin finansmanını durdurmaya yardımcı olacağını söyledi.

Yeni kuralların geçerli olması halinde, anonim kripto varlık cüzdanlarının sağlanması da yasaklanacak.

Söz konusu önerilerin yasalaşması iki yıl sürebilir.

Komisyon, kripto varlık transferlerinin, banka havaleleri ile aynı kara para aklama karşıtı kurallara tabi olması gerektiğini savundu.

Yasa değişikliği konusunda yapılan açıklamada, “Sanal varlık transferlerinin, elektronik fon transferlerine benzer kara para aklama ve terör finansmanı risklerine tabi olduğu göz önüne alındığında… bu nedenle, bu ortak sorunları ele almak için aynı yasama aracını kullanmak mantıklı görünüyor,” ifadeleri kullanıldı.

Çeşitli hizmet sağlayıcıları söz konusu kara para aklama karşıtı kuralları hali hazırda uyguluyor

Komisyon, bazı kripto varlık hizmet sağlayıcılarının halihazırda kara para aklama karşıtı kurallar kapsamında olmasına rağmen, yeni düzenlemelerin “bu kuralları tüm kripto sektörüne genişleteceğini ve tüm hizmet sağlayıcıların müşterileri üzerinde durum tespiti yapmalarını zorunlu kılacağını” açıkladı.

Önerilen yasa değişikliklerine göre bir müşterisinin kripto varlıklarını transfer eden bir şirket, alıcının sadece adı ile, müşterisinin adını, adresini, doğum tarihini, hesap numarasını ilgili transfer kaydına eklemek zorunda kalacak.

Attack of the 50 Foot Blockchain’in yazarı David Gerard, BBC’ye konu ile ilgili şunları söyledi: “Bu sadece mevcut kuralları kriptoya uygulamak olacak. Bunun için çalışmalar 2019’da başladı.”

Ek olarak bu değişikliklerin Avrupa Birliğinin önerileri olmasına rağmen etkilerinin çok daha geniş bir ortama yayılacağını söyledi.

“Gerçek para kazanmak istiyorsanız, gerçek paranın kurallarına uymalısınız” dedi.

Önerilerin yasalaşması için üye devletlerin ve Avrupa Parlamentosu’nun anlaşması gerekecek.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Windows Print Spooler Hizmetinde Yeni Zero-Day Zafiyeti Keşfedildi
Son Sızıntılar, Yeni iPhone’ların Apple Watch Gibi Her Zaman Açık Ekranlara Sahip Olabileceğini Gösteriyor
Fortune 500 Firmalarının Danışmanlığını Yapan Hukuk Firması Fidye Yazılım Saldırısına Uğradı
Fortinet, Kritik Güncellemeler Yayınladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.