Haberler

5G İle 3.000 Km Öteye Beyin Ameliyatı Gerçekleştirildi

China Mobile ve Çinli teknoloji devi Huawei işbirliğiyle 5G teknolojisini kullanarak, 3.000 Km mesafede robotik beyin ameliyatı gerçekleştirildi.

robotik ameliyat 5g

China Daily haberine göre, Parkinson hastası için 3.000 km ötede bulunan uzman bir doktor tarafından ilk 5G tabanlı uzaktan ameliyatını yapıldı. İlk olarak 2019’da gerçekleşen bu tür ameliyatlar gün geçtikçe mesafeleri arttırarak daha da önem kazanmaya başlıyor.

Pekin’de bulunan hastanın uçamayışı sebebiyle bulunduğu yerde uzman doktor sayesinde mesafelerin önüne geçilmiş oldu. Ameliyatı gerçekleştiren doktor; “5G ağı, 4G ağı altında yaşanan video gecikmesi ve uzaktan kumanda gecikmesi gibi sorunları çözerek neredeyse gerçek zamanlı bir operasyon sağladı.” dedi. Ling, gelecekte, üstün hastanelerden yüksek kaliteli ve üst düzey uzmanların, uzaktan ameliyat yoluyla uzak bölgelerdeki hastalar üzerinde uzaktan ve doğrudan ameliyat yapabileceklerini ve daha önce düşük kapasiteli hastanelerinde zorlu operasyonları tamamlayabilecek kapasite haline geleceklerini söyledi.

5G ile önem kazanan teletıp

Çin’in 5G alanındaki hızla ilerlemesi teletıp alanında doğru orantılı olarak geliştiği gözlemleniyor. Çin 5G ile uzaktan gözlem, danışma ve rehberlikten operasyona kadar büyük bir atılım gerçekleştirdi. 5G teknolojisi daha fazla yaygınlaştıkça ulaşım, tarım ve sağlık sektörlerinde daha fazla faydasını görmeye başlayacağız.

Kısaca Parkinson hastalığı nedir?

İlerleyen yaşlarda sık görülen hastalıklardan biri olan Parkinson hastalığı, istemli hareketlerin bozulmasına, titreme, yavaşlama ve katılığa yol açan bir beyin hastalığıdır. Yayınlanan bir rapora göre, 1990’da 2,5 milyon olan Parkinson hastalığı, 2016’da dünya genelinde 6,1 milyon kişi civarlarında olduğu tahmin ediliyor.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.