Blog

501 5.5.4 Invalid arguments – Maillerin Draft – Taslak Klasöründe Kalması

Exchange Server kurulumunun yaptığınız işletim sistemi bölgesel ayarların Türkiye olması kurulum sonrasında mail gönderme sorununa neden olmaktadır. Bunun en bilinen davranışı OWA için maillerin draft klasöründe kalması, outlook için ise giden kutusunda kalmasıdır. Kuyruğu kontrol ettiğinizde ise aşağıdaki gibi bir hata görürsünüz

Bu hataların sebebi Exchange Server kurduğunuz işletim sisteminin İngilizce olmasına rağmen bölgesel ayarlarını Türkiye olmasıdır. Bu ayarları aşağıdaki gibi değiştirip transport servisini yeniden başlatmanız durumunda sorun çözülecektir.

Denetim masasından bölgesel ayarlara gelip aşağıdaki 3 sekmeyi değiştirin;

Format sekmesi English olarak değiştirilecektir.

Location “United States” olacaktır.

Administrative bölümü ise önce “change system locale” bölümünü değiştiriyoruz;

Burasının da yine English olması gerekliyor

Bu ayarı yaptıktan sonra sistem yeniden başlatılacaktır. Ardından sorunun çözüldüğünü görebilirsiniz. Eğer sorun çözülmez ise yine Administrative bölümünde copy settings bölümünden aşağıdaki gibi mevcut ve yeni kullanıcıların da bu ayarları almasını sağlayıp tekrar sunucuyu kapatıp açarak deneyebilirsiniz

Bu bölümde alttaki iki kutucuğu işaretlenip ok dediğinizde Türkçe ve Türkiye olan ayarlar yukarıdaki gibi tek modele dönecektir.

Umarım faydalı bir ip ucu olmuştur.

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.