Anasayfa » 5 dakikada IIS Server!

Share This Post

Blog

5 dakikada IIS Server!

Bugün birçok geliştirici, kod ve uygulama testleri gibi iş yükleri için hızlı bir şekilde oluşturulup aynı hızla ortadan kaybolacak izole demo ortamlara ihtiyaç duyuyor. Aynı zamanda herhangi bir altyapı veya yönetimsel uzmanlığa sahip olma zorunluluğu da taşımak istemiyor. Bu noktada Serverless mimari geliştiriciler için tam da aradıkları hizmet oluyor. Örneğin: Kubernetes vb. herhangi bir konteyner yönetim aracı kullanmadan birkaç komut yardımı ile Azure Container Instances kullanarak dilediğiniz bir konteyner image’i yaklaşık 5 dakika içerisinde kurup test veya geliştirme ortamınız haline getirebilirsiniz.

Başlayalım!

Azure Portal’a giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan Cloud Shell butonuna tıklayın. (Eğer Cloud Shell’i ilk kez kullanacaksanız log vb. dosyaları depolamak için bir storage hesabı oluşturmanızı isteyecektir.)

Bash seçeneğine tıkladığınızda CLI arayüzü karşınıza gelecektir.


Bu örnekte Windows işletim sistemi tabanlı bir konteyner oluşturacağız. IIS server içeren image’i ise Microsoft’un Docker ve OCI için sağladığı Container Registery üzerinden çekeceğiz.

Önce kaynaklarımızı barındıracağımız Resource Group’u oluşturalım.

az group create --name RGcnt --location westeurope

az group list komutu veya aşağıdaki gibi parametre içeren bir sorgu ile oluşturduğunuz Resource Group’ların durumunu kontrol edebilirsiniz.

az group list --query "[?name=='RGcnt']"

Aşağıdaki komut ile “iiscontainer” isimli, “Windows” işletim sistemine sahip ve DNS bilgisi “thisisiis35” olan bir konteyner oluşturacağız.

az container create --resource-group RGcnt --name iiscontainer --os-type Windows --image mcr.microsoft.com/windows/servercore/iis:nanoserver --dns-name-label thisisiis35

az-container list --resource-group RGcnt komutu ile oluşturduğunuz konteyner bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

Arayüz üzerinden de oluşturduğunuz Resource Group ve içerindeki konteyneri kontrol edebilirsiniz.

Son olarak oluşturduğunuz konteynerin FQDN bilgisini tarayıcınıza yazdığınızda IIS Server ilk kurulum ekranı karşınıza gelecek. Böylece Docker üzerinde çalışan bir IIS sunucusunu Azure’a deploy etmiş oldunuz.

Eğer bu konteynerin sizin için ömrünü tamamladığını düşünüyorsanız;

az container delete --resource-group RGcnt --name iiscontainer komutu ile konteyner’i silebilir,

az container list --resource-group RGcnt komutu ile de tamamen ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Azure Container Instances servisinin fiyatlandırması ve SLA hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Share This Post

2 Comments

  1. Eline sağlık kardeşim.

    Reply
  2. Eline sağlık.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>