Forum

Proxy ayarları m...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Proxy ayarları müdahale edilmeden kalkıyor

14 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,311 Görüntüleme
(@sinagumus)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İşletme içinde firewall üzerinden proxyi elle yazarak bağlantı sağlıyoruz. Proxy ağdaki bir bilgisayar hariç geri kalan bilgisayarlardan sebebini belirleyemediğimiz şekilde farklı zamanlarda iptal oluyor. İçindeki yazılar silinip proxyi otomatik alması sağlanıyor. Durum nasıl engellenebilir acaba?

Teşekkürler

Gönderildi : 16/11/2018 18:42

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Active Directory  mevcut ise  group policy ile  dağıtabilirsiniz veya DHCP ile  wpad olarak  dağıtabilirsiniz ( Bilgisayarlar  arasında laptop'lar  mevcut  ise  DHCP server ile  wpad  olarak  dağıtmak  daha  kullanışlı olmaktadır  kurum  dışına  çıktıkları zaman internete  bağlanabilmeleri  açısından.)

Merhaba,

İşletme içinde firewall üzerinden proxyi elle yazarak bağlantı sağlıyoruz. Proxy ağdaki bir bilgisayar hariç geri kalan bilgisayarlardan sebebini belirleyemediğimiz şekilde farklı zamanlarda iptal oluyor. İçindeki yazılar silinip proxyi otomatik alması sağlanıyor. Durum nasıl engellenebilir acaba?

Teşekkürler

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 17/11/2018 04:45

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Cumhur hocanın belirttiği gibi, ad mevcut ise gpo ile dağıtım gerçekleştirebilirsiniz.

bu yöntemi kullanıyorsanız, yine gpo ile ilgili ekranda kullanıcıların değişiklik yapmasını engellemelisiniz.

workgroup mevcut ise, proxy adresi haricinde internet erişimini kapatan bir kural yazın.

proxy ayarlarını değiştiren kullanıcı, nete çıkayamacaktır.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/11/2018 05:04

(@sinagumus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yanıtlarınız için teşekkürler. Tam anlatamadım sanırım sorunu şöyle ki;

Proxyi yazılmadan internete çıkışı kuralla kapatmıştım zaten. Problem şu ki çalışanlar proxy'e dokunmadıkları halde proxy ayarları siliniyor. Dolayısıyla internete çıkamıyorlar. Kontrol ettikleri zamanda "Biz proxyi silmedik kendisi silinmiş" şeklinde cevap alıyorum ki aynı durum bende de mevcut.

Gönderildi : 19/11/2018 14:17

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Farklı borwser ile deneyebildiniz mi? daha önceden buna benzer bir sorun yaşamıştım internet explorer üzerinde internet seçenekler - gözatma geçmişi - çıkışta otomatik olarak sil seçeneği seçili olabilir mi?

Gönderildi : 19/11/2018 14:25

(@ibrahimerturk)
Gönderiler: 55
Trusted Member

Proxyi yazılmadan internete çıkışı kuralla kapatmıştım zaten. Problem şu ki çalışanlar proxy'e dokunmadıkları halde proxy ayarları siliniyor. Dolayısıyla internete çıkamıyorlar. Kontrol ettikleri zamanda "Biz proxyi silmedik kendisi silinmiş" şeklinde cevap alıyorum ki aynı durum bende de mevcut.

alınan güncelleştirmelerden ötürü ip ayarlarının sıfırlandığına son günlerde sıkça şahit oluyorum. gerçi sürekli güncelleme almıyor cihazlar. sizdede aynı sorun olabilir. proxy güncellemeden dolayı sıfırlanabilir. 

Gönderildi : 19/11/2018 14:45

(@sinagumus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Farklı borwser ile deneyebildiniz mi? daha önceden buna benzer bir sorun yaşamıştım internet explorer üzerinde internet seçenekler - gözatma geçmişi - çıkışta otomatik olarak sil seçeneği seçili olabilir mi?

Merhaba, seçenek seçili değil.

Genel olarak chrome kullanılıyor ama zaten proxy ayarları hepsinde ie den çekiliyor. Öyle değil mi?

Gönderildi : 19/11/2018 15:17

(@sinagumus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

alınan güncelleştirmelerden ötürü ip ayarlarının sıfırlandığına son günlerde sıkça şahit oluyorum. gerçi sürekli güncelleme almıyor cihazlar. sizdede aynı sorun olabilir. proxy güncellemeden dolayı sıfırlanabilir. 

İşin asıl garip noktası da bu aslında. Bugüne kadar güncelleme almıyordu cihazlar. Geçtiğimiz günlerde windowsun proxy ayarlarını buldum ve ie'nin proxysine eşledim. Herkes güncelleme almaya başladı. Ama problem aynı şekilde devam ediyor.

Gönderildi : 19/11/2018 15:19

(@ibrahimerturk)
Gönderiler: 55
Trusted Member

İşin asıl garip noktası da bu aslında. Bugüne kadar güncelleme almıyordu cihazlar. Geçtiğimiz günlerde windowsun proxy ayarlarını buldum ve ie'nin proxysine eşledim. Herkes güncelleme almaya başladı. Ama problem aynı şekilde devam ediyor.

cihazın birinde windows update hizmetini durdurun, devre dışı bırakın. aynı sorun cereyan ettiğinde,  windows update servisini kapattığınız cihaz da sıfırlıyorsa güncelleme ile akalı değildir.  ancak servisi durduğunuz cihazda sıfırlanmıyorsa güncellemeden kaynaklı oluyor diyebiliriz . 

Gönderildi : 19/11/2018 17:13

(@turancoskun)
Üye

Sina bey,

yapınızda ad mevcut ise, gpo ile proxy yapılandırmasını kullanıcıların değiştirmesini engellediniz mi ?

wpad ile proxy dağıtımını denediğinizde sonuç nedir ?

tarayıcı tarafında chrome ve opera ie tanımlarını alır, firefox harici olarak yapılandırılabilir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2018 03:05

(@sinagumus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yapıda active directory bulunmuyor.

Wpad ile proxy dağıtımından kastınız .pac dosyası ise üzerinde bir süre çalıştım ama başarılı olamamıştım.

Gönderildi : 26/11/2018 17:45

(@turancoskun)
Üye

ortamda ad vb. bir yönetim aracı yok ise, kullanıcılarınızın proxy vb. bilgileri değiştirip, değiştirmediğine emin olamazsınız.

wpad kullanımı basit ve dağıtmanın birden fazla yolu mevcut.

referans adreste belirtilen alternatif yöntemlere göre tekrar deneyebilirsiniz.

ek olarak yapınızda tek bir işletim sistemi sürümü mevcut ise, farklı bir sürümde test etmenizi öneririm.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2013/02/03/wpad-ile-otomatiklestirilmis-proxy-kullanimi.aspx

Gönderildi : 27/11/2018 01:41

(@sinagumus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ad. yok ama değiştirmediklerine eminim çünkü bende de çalışma sırasında birden proxy gidiyor.

Bu ara proxylerimiz uçmuyor yaklaşık 1 hafta oldu tekrarlarsa wpadle deneme yapacağım, teşekkürler

Gönderildi : 27/11/2018 13:55

(@turancoskun)
Üye

rica ederiz, ilginç bir sorun.

wpad ile deneyin, sonuca göre tekrar bakalım.

Gönderildi : 28/11/2018 06:24

Paylaş: