Forum

dışarıdan bir mail ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

dışarıdan bir mail gönderme

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
859 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

dışarıdan bir siteden yani bir programdan şöyle bir şey yapılacak. bizim hostumuz  mail.abc.com.  biz bir tane mailbox oluşturduk. kullanıcı bilgileriini

firmaya ilettik. onlarda sisteme girdi ama mail gönderilemiyor. acaba bu mailboxa farklı bir yetki vermek gerekirmi. daha önce şirkette bunun gibi bir olay yaşamıştık ben o zaman mailboxa  exchange organization management ve recipient management  yetkisi vermiştim ve mail gönderilmişti. bu şekilde bir yetki firmaya veremem acaba ne yapmam lazım

Gönderildi : 21/07/2018 23:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Hayır ek bir yetkiye gerek yok hatta o bahsetmiş olduğunuz yetkiler ile o kişiler tüm posta kutularındaki mailleri bile okurlar, bu yetkileri kimseye vermiyor olmanız gerekli.

Muhtemel istenilen şey relay, yani bir uygulama şirket dışında ama sizin sunucu üzerinden mail göndermek istiyor. Bunun için aktif bir posta kutusu açmanız yeterli.

bence karşı taraf bu işi becerememiş, çünkü buna çok rastlıyorum. Örnek ilgili yazılımın mail göndermek için kimlik bilgilerini kullanma özelliği yok ise ip bazlı izin vererek mail gönderimi yapmanız gerekli ki dış bir ip ye izin vermek son derece tehlikeli olacaktır.

Özetle bence diğer firmaya bir sorun bakalım örnek mail gönderimini nasıl hangi protokol ve kimlik bilgisi ile mi yapıyorlar?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2018 02:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Resim geç yüklendi, postu gönderince gördüm.

Dışarıya 587 nolu port açık mı onu kontrol edin, ayrıca telnet ile bir deneyin bakalım bir sorun var mı?

https://www.cozumpark.com/forums/thread/249461.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2018 02:23

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hakan hocam

1) içeriden telnette her ikisindede problem yok (25, 587,) fakat dışarıdan 25 ve 587 telnet yaptığımda aşağıdaki gibi veriyor. bu durumda bizim 587

portunu dışarıdan içeriye açmamız mı lazım

2) 587 açmak sıkıntı olmazmı bu arada 25 niye yapmıyor anlamadım bu normalmi

Gönderildi : 23/07/2018 12:28

(@zaferisik)
Gönderiler: 73
Trusted Member

Merhaba

Exchange sunucunuzun önünde mail gateway varsa 25 portu ona yönlendirilmiş olabilir. aksi takdirde dışardan mail alamazsınız.

Gönderildi : 23/07/2018 13:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam o zaman 587 de öyledir o zaman sorun nedir

Gönderildi : 23/07/2018 14:53

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Öncelikle mail sisteminizi analiz ederek başlayabilirsiniz , Mail sunucusu / Mail  güvenliği için herhangi bir Mail gw  olup  olmadığını  kontrol ediniz. Sonrasında mxtoolbox dan Mx  kayıtlarınızı  kontrol edin @maildomaini.com  adresine  atılan maillerin  hangi public ip'ye  gittiğini  tespit  ettikten  sonra kurum dışından bir internet bağlantısı ile   " telnet mailipadresi 25 " "telnet mailipadresi 587 "  komutları ile  25 ve  587 portlarının hangilerinin  açık olduğunu kontrol ediniz.

Mail sunucunuzda  veya  gw de  25  açık ise  587 nin de  açık olduğu anlamına  gelmez.

hocam o zaman 587 de öyledir o zaman sorun nedir

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 23/07/2018 17:06

Paylaş: