Forum

VS'da Stored Proced...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VS'da Stored Procedure Debugging

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,885 Görüntüleme
(@SemihTUNALI)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Visual Studio 2017 Enterprise kullanıyorum. MS SQL 2016 Enterprise yüklü.

Stored Procedure'lerim bir hayli fazla satırdan oluşuyor ve aldığı parametreler de çok sayıda. Dolayısı ile, visual studio'dan uygulama içinde zaten c# ile doldurulacak mantalitesi ve kolaylığından ötürü stored procedure'ler için adım adım debugging yapmayı düşündüm.

Çözüm gezgininde özellikler kısmında web sekmesinde hata ayıklama için SQL Server'ı seçtim.

SQL Server Object Explorer tarafında SQL Server'ı buldum ve "Uygulama Hata Ayıklamaya İzin Ver" i seçtim. Her ne kadar makalelerde "SQL / CLR Hata Ayıklamaya İzin Ver" seçilmesi gerekmez dese de, onu seçerek de seçmeyerek de denedim.

Stored Procedure'ü buldum, sağa tıklayarak "kodu görüntüle"yi seçtim, breakpoint koydum exec stored procedure satırına.

Bundan sonrası hikaye çünkü ne sağ tıklayarak "debug" denildiğinde, ne de açılan pencerenin sol üst köşesindeki yeşil play tuşu ile "execure with debugging"i seçtiğimde F11 çalışmıyor. F11 denildğinde stored procedure'ün içine dalması gerekirken (step into) sanki F10'a basılmışçasına exec stored procedure satırından stored procedure'ün içine dalmadan satır atılıyor ve return ifadesine geliyor.

Bazı youtube videolarında debug menüsünde attach process menüsünde (evet sanırım buydu) msvsmon.exe'yi işleme dahil ediyorlar ama bende msvsmon.exe gibi bir zımbırtı yok.

Diğer makalelere baktım hiçbir eksik adımım yok hata da gözükmüyor. Step into çalışmıyor... F11 tuşu ile stored procedure içine nasıl dalarız, deneyimi olan var ise paylaşabilirse çok sevinirim.

Aynı şekilde, c# tarafında sql data adapter ile data set fill işleminde de stored procedure içerisine dalmıyor. Aslında c# tarafından kullanmaktı amacım, sql server object explorer ile debugging değil de, sql data adapter tarafından stored procedure içine uçmak istedim. O da olmadı. F11 (step into) tuşluyorum, olmuyor olmuyor :(( F10 gibi işlem görüyor...

Gönderildi : 19/01/2018 14:10

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

merhaba ,

CLR debugging secsenızde envıroment tam kurulu degılse gırmeme ıhtımalınız var bunu tekrar ıncelemek lazım

onerım su olabılır

1- try catch bloklarınız tam mı ? ( tam oldugunu dusunuyorum )

2 - SP den gelen degerı once debug etmeden calıstırın catch e dusuyorsa sıze en azından hata var ıse soyleyecektır. Hıc bır hata almayana kadar parametrelerınızı bır kere eklemenız lazım . Yanı eger sp lerınız xml yada json alıp duzenleyıp parametreye dondurmuyorsa ( SP Icerısınde ) mecburen tek tek ekleyeceksınız.

3 - en son emın oldugunuz anda aynı proseduru SSMS den de execute edın

Asıl amacınız kodu debug etmek mı SP debug etmek mı tam anlayamadım ben SP gıbı algıladım yanlıs ısem lutfen bılgılendırın

saygılar

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 23/01/2018 21:32

Paylaş: