Forum

Raid 5 Yapısı Disk ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid 5 Yapısı Disk Bozulması ve Değiştirilmesi

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
7,035 Görüntüleme
(@ismaildilme)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Sevgili Çözümpark Arkadaşlar.

Hp Server yapımızın raid 5 yapısının 3 diskten 3. diskin sağlık durumu %0 diğeri 2. diskin sağlık durumu %98"dir

size sormak istediğim sorum 3. diski değiştirip yeni diski taktığımız ve server açtığımız zaman aynı şekilde sistem 3. diski devreye alırmıki forumda konular okuduğum kadarı ile sorunsuz alır herhangi bir sorun çıkmaz diye anladım emin olmak için sormak istedim.

2. sorum ise sağlık durumu %98 düşmüş diski şimdi değiştirmek"mi mantıklı bozulma seviyesi ilerler ise değiştirmekmi mantıklı.

Sorumu okuyup değerli vaktini ayırıp cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

hdd

resim hdd

Gönderildi : 18/01/2018 15:29

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

İsmail bey bu yapı.

Sofware raid mi ? Yani windows server üzerinde dynamic disk çevirip sonra raid yapısımı kurdunuz ? 

Yoksa HP server üzerindeki raid controller ile mi ? yaptınız ? evet controller card ise hangi raid card ve yazılım versiyonu nedir? 

Dediğiniz gibi raid 5 en az 3 diskle yapılır arızalı 1 diski çıkarıp yerine yeni taktığınızda windows açılır ve yeni disk için raid 5 yapısı otoamatik regenerate yapar o süre zarfında biraz performans düşüşü olur sonra normale döner süreç bu şekilde.

Ama software olanlar için daha farklı diye biliyorum.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2018 13:27

(@ismaildilme)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Cahit Bey,

Öncelikle değerli cevabınız için çok teşekkür ederim,

Yapıyı ben kurmadığım için bilemiyorum bunu öğrenmenin bir yolu vardır mutlaka herangi bir yazılım ile sistemin hangi yapıyla kurulduğunu öğrenmek mümkündür diye düşünüyorum ama emin değilim.

Software sistemi ile kurulumuş ise arızalı diski söküp yeni diski taktğımızda sistem çalışmaz halemi gelir acaba.

Gönderildi : 26/01/2018 01:38

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Soft raid için Windows Server Disk Management üzerinden bakabilirsiniz disklerin mode kısma dynamic disk ise soft raid dir. 

yok basic disk ise raid controller kullanılmıştır.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/01/2018 15:05

(@ismaildilme)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz gibi basic"miş yardımlarınız için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

Gönderildi : 27/01/2018 01:48

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Herşeyden önce sisteminizin yedeğini sık sık alın programınız yoksa veya güvenmiyorsanız Veeam endpoint backup ile ücretsiz yapabilirsiniz sonra diskleri değişttirip restore yapabilirsiniz 

veya diskleri tek tek söküp sağlık durumlarını 3.part yazılımlarla kontrolünü yapabilirsiniz.

Gönderildi : 08/02/2018 23:23

(@ismaildilme)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Raid disk değiştirme işlemini sorunsuz olarak tamamladım ayrıca özkan bey Veeam endpoint yazılımınıda inceledim çok başarılı bir yazlım normalde qnap replicator kullanıyordum ücretsiz olarak server ve terminallerde şimdi veem backup enpoint kullanıyorum çok başarılı yedek alıyor ve sessiz sorunsuz çalışıyor.

Bilgi için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/02/2018 19:10

(@ismaildilme)
Trusted Member
Konu başlatıcı

4 gün sonra server bakmaya geldim ama malesef turuncu ışık yanıyor ve sorunun kaynağını anlayamadım.

Soldaki HP Bozuk Disk Sağdaki For Compatible

Gönderildi : 14/02/2018 15:02

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Bu makina G7 galiba. Makinanın yedeğini alıp; diskleri donanımsal Raid ile yapılandırın. Software ile uğraşmayın. Hem de daha iyi performans alırsınız. Ayrıca sanallaştırma bile düşünebilirsiniz. ESX kurulumu için diskleri ayırsanız fena da olmaz.

Gönderildi : 14/02/2018 17:47

(@ismaildilme)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu makina G7 galiba. Makinanın yedeğini alıp; diskleri donanımsal Raid ile yapılandırın. Software ile uğraşmayın. Hem de daha iyi performans alırsınız. Ayrıca sanallaştırma bile düşünebilirsiniz. ESX kurulumu için diskleri ayırsanız fena da olmaz.

Makina hp proliant dl380 g7 3 adet hyper-v sanallaştırma mevcut makinada (DC,MIKRO,LOGO) fakat logo tiger çok yavaş çalışıyor logo tiger hızlandırmak adına logo"yı fiziksel sunucuya taşımaya düşünüyorum 

Gönderildi : 15/02/2018 03:16

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba Veeam candır sevindim 🙂

mantık aslında basit sizin donanımsal yapınız ne denli iyi olursa olsun disk yapınız kadar hızınızı kullanabilirsiniz 

benim tavsiyem bütçeniz varsa diskleri değiştirmeniz turuncu yanıyorsa disk fiziksel arıza var demektir veri kaybı veya sistem çalışmayı durdurmadan bence önlem almanızı tavsiye ederim

Gönderildi : 05/03/2018 05:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ne kadar yoğun bir disk i/o trafiği oluyor bilemiyorum ama mikro kullanılan bir ortamda sas diskler yavaş kalıyorsa sorunu biraz irdelemek lazım. Performans sayaçları ile darboğazı teşhis edip, bu tarafta darboğaz yok ise mikro üzerindeki veritabanını v.s. analiz etmek gerekir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/03/2018 00:40

Paylaş: