Forum

windows 7 ile alaka...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows 7 ile alakalı soru? 32 bitten 64 bite yükseltme vs hakkında lütfen yardım ediniz?

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,416 Görüntüleme
(@ferhataltun)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

Soracaklarımı biraz araştırdım forumda bulamadım umarım yoktur konu olarak ilk olarak ben uzun süredir win7 ultimate kullanıcısıyım bir müddet açılış ve kapanışlarımın hızı değişti çok yavaşladı win update kapattım çünkü her seferinde mutlaka update yapıyordu ufak bir güncelleştirme olsa bile dün yeniden açtım otomatik güncelleştirmeleri bugün gene aynısı oldu bunun dışında da sistemim çok yavaş kapanıyor 4gbram corei5 işlemciye sahibim idare edecek bir sistem diye düşünüyorum sadece 1.5 yıl önce format atmıştım ama yeni bir şey fark ettim 32 bit kurmuşum normalde 64bit işletim sistemiydi.Format atmadan 32bitten 64 bite çevirmek mümkün mü?bazı videolar var çeşitli mecralarda ama sağlıklı mı o yöntemler?siz ne tavsiye edersiniz?

2.Sorum ise laptop kast ettiğim bilgisayar modifikasyon yapmak istiyorum çok abartıya kaçmadan ama neler tavsiye edersiniz hız ve performans konusunda farkı görmek için ben ilk olarak bios güncelleme yapmak fikrim bunun dışında daha neler yapabilirim?ram yükseltme vs vs vs fikirlerinizi almak istiyorum herkese iyi çalışmalar......

Gönderildi : 30/08/2016 13:38

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Update kapatmak pek sağlıklı yöntem değil. Öncelikle Windows 7 üzerine sp1 geçmek lazım. Windows 7 işletim sisteminin çok güncellemesi var. Hepsini bir seferde yapmanız uzun sürecektir ama sonrasında genelde ayda bir güncelleme alacaksınız.

Genel olarak disk doluluğu, antivirus yazılımları ve uygulamalar derken bilgisayar zamanla yavaşlayabilir ancak iyi bir bilgisayarım olsun derseniz genelde ram işlemci bellidir ama bu aşamadan sonra olayı SSD disk sürükler.

Bu nedenle cihazınızın desteği var ise ssd kullanmanızda yarar var. 

Windows versiyonlarını yükseltebilirsiniz ancak yanılmıyorsam 32 biti formatlayarak 64 bite upgrade edebilirsiniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/08/2016 22:56

(@ferhataltun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

laptop modelim satelitte l50513w zannedersem ssd desteklemiyor hocam bunu sağlamak da mümkün değilim sanırım zorla yapamayız herhalde:)yani desteklemiyorsa sp1 sistemim zaten ve birde şunu sormak istiyorum ekran kartı çipini söküp yeni bir ve daha yüksek çip yonga seti takmak mümkün müdür bunu nasıl öğrenebilirim oyun laptobu değil bilgisayarım ama daha iyi verim almak için bu dediğim işlemin yapılıp yapılamayacağını nereden öğrenebilirim?ve böyle birşey mümkün diyelim board'um yanar mı bir süre sonra mesela? bios güncelleme de riskli birşey mi ilk defa yapıcam gerekli update dosyasını indirdim yapmaya tırsıyorum birazcık iyi çalışmalar

Gönderildi : 30/08/2016 23:24

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

format atmadan 32 bitten 64bite çeviremezsin. olur mu bilmem ama yükseltme deneyebilirsin 

Gönderildi : 31/08/2016 16:15

(@ferhataltun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

format atmadan 32 bitten 64bite çeviremezsin. olur mu bilmem ama yükseltme deneyebilirsin 

hocam teşekkürler win10 çok düşündüm ama daha çok problemle karşılaşırım korkusundan yapmadım önce donanımsal temizliğe başlayacağım bugün elektrik süpürge poşeti gibi dolmuş içi umarım yanmadan temizlerim:)

Gönderildi : 31/08/2016 16:37

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

hocam teşekkürler win10 çok düşündüm ama daha çok problemle karşılaşırım korkusundan yapmadım önce donanımsal temizliğe başlayacağım bugün elektrik süpürge poşeti gibi dolmuş içi umarım yanmadan temizlerim:)

yükseltmeden kastım illa w10 değil win7 64bit dvdsi ile ki ben dvd kullanmıyorum yıllardır formatı usb ile atarım. neyse dvdden gidelim

dvdyi taktın disk biçimlendirme ekranına gelince yükselt seçeneği varya ordan olur belki dosyalarında yerinde kalır. daha sonra disk temizleme aracını (cleanmgr.exe) kullanarak eski sistem kalıntılarını temizleyebilirsin.

ayrıca w10 düşünürsen de yeni yayınlanan temmuzda çıkanı 1607 sürümünü kullanma 1511 sürümünü bul onu kullan 

Gönderildi : 31/08/2016 16:47

(@ferhataltun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler sağolun 

Gönderildi : 31/08/2016 18:35

Paylaş: