Forum

Yeni Sistem Kurulum...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni Sistem Kurulumu Cihaz Tavsiyeleri hk.

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
472 Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Çalıştığım firma bu ay içerisinde taşınıyor.Yeni yerde network için cat6 kablo çektirdim.Network hızımızı asgari 1gb istiyorum.Elimdeki switclerin ve access pointlerin hiçbirini almadan yeni yerde daha prof. cihazlar ise sistem kurmak istiyorum.3 yerden teklif aldım ama sizlerede danışmak istiyorum.

1 - Hp 2530-48g Layer2 Switch (omurga switch olarak düşündüm) 1 adet.

Alternatif olarak HP 1920-48G Web Manage switch (30 adet pc var,ip kameralar için vlan yapılacak,15 access point var) 1 adet.

2- UBNT Unifi AP Pro Indoor AC (Tek SSID ile firmanın heryerinde bağlantı sağlanacak,cyberoam firewall ile farklı misafir ağı oluşturup kullanıcıların TC kimlik ile bağlanmasını sağlamak istiyorum) 12 adet

Bu marka üzerinde yoğunlaştım.Fiyat olarak diğer markalara göre daha iyi olduğunu düşünüyorum.Kullanan arkadaşlar var ise fikir almak istiyorum

3 - HP 1920-24G Web Manage Switch (Access Pointlerin içerisinde poe adaptorleri mevcut.Ac leri bu switchte toplayıp omurga switche bağlamak isityorum) 2 adet

Yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 01/10/2015 19:04

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Omurga switch olarak ilerde vlan yapısına gecebilme ihtimalini de göz önüne alarak l3 (daha dogrusu intervlan routing yaapbilen ) bir switch seçmenizi tavsiye ederim.

bu sekilde kameralarınızı , misafir ağınızı , clientleri ve sunucuları ayrı segmentlee yerleştirebilirsiniz

Gönderildi : 01/10/2015 20:17

(@GokceKARGI)
Gönderiler: 160
Estimable Member

kenar swlerini gigabit ve poe destekli alabilirsin backbone olarak kullanacağın sw için ise hp istiyor isen A series modellerinden almanı öneririm

Gönderildi : 01/10/2015 22:52

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Ubnt yi power over olarak kullanacaksanız kablolamanın iyi olması gerekiyor. Kartları çabuk yanıyor.

Gönderildi : 01/10/2015 23:49

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Uğur hocam cevap için teşekkür ederim. UBNTyi direk olarak poe switch üzerine takıcam.Poe adaptör kullanmayacağım.cat 6 kablo çektirdim sorun çıkartır mı acaba?Farklı marka tavsiyeniz varmı?deliberant nasıl mesela.UBNt iyi değilmi?

Vasvi hocam teşekkürler. Layer2 switchte vlan yapılandırması yapılmıyor mu?Tavsiyeni hangi modeldir.

Gökçe hocam teşekkürler.Zaten ip kameralar için zyxel web yönetilebilir poe switch alıyorum gigabit.Access pointler içinde aynı switchi düşünüyorum.Sistemde sadece backbone switchi poe almıyorum.Onda kararsızım.

Yaklaşık 8 access point ve 35 iip kameranın tesisatını sistem odasına çektik.Diğer bina ile fiber network hattı cektim orayada bir poe switch konumlandırıp tanesini hem kablo ile bağlancak bilgisayarlarım hemde access pointlerim için kullanıcam.1 tane daha poe alıcam sadece kameralarımı bağlayacağım.İp kamera network ümü farklı ip aralığında tutacağım.vlan ile sisteme dahil edeceğim.

Sistem odasının olduğu binada ise farklı ip aralığında sadece internet için misafir ağı oluşturup tckimlik ile loglama yapacağım.

Senaryo bu şekilde tavsiyeleriniz ve yönlendirmelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler.Kolay Gelsin

Gönderildi : 02/10/2015 11:59

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

UBNT ler güzel cihazlar, bir pc ye controller programını ücretsiz kurup güzel yönetebiliyorsunuz. Kim bağlı, hangi cihaz bağlanmasın vs. ayarları var. Fakat versiyon sıkıntısı çıkarabiliyor. Apple cihazlardada sorun çıkarabiliyor, SSID nin küçük / büyük harf olması bağlanmayı engelliyor.

Gönderildi : 02/10/2015 13:59

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Uğur hocam ,

Bağlantı mesafesi iyimi sizce.Anladığım kadarıyla bağlantı performansına kadar cihazın yazılımı gösteriyor.alteranatif olarak hangi cihazı önerirsiniz hocam.

Teşekkürler

Gönderildi : 06/10/2015 11:11

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Herkese merhaba,

Çalıştığım firma bu ay içerisinde taşınıyor.Yeni yerde network için cat6 kablo çektirdim.Network hızımızı asgari 1gb istiyorum.Elimdeki switclerin ve access pointlerin hiçbirini almadan yeni yerde daha prof. cihazlar ise sistem kurmak istiyorum.3 yerden teklif aldım ama sizlerede danışmak istiyorum.

1 - Hp 2530-48g Layer2 Switch (omurga switch olarak düşündüm) 1 adet.

Alternatif olarak HP 1920-48G Web Manage switch (30 adet pc var,ip kameralar için vlan yapılacak,15 access point var) 1 adet.

2- UBNT Unifi AP Pro Indoor AC (Tek SSID ile firmanın heryerinde bağlantı sağlanacak,cyberoam firewall ile farklı misafir ağı oluşturup kullanıcıların TC kimlik ile bağlanmasını sağlamak istiyorum) 12 adet

Bu marka üzerinde yoğunlaştım.Fiyat olarak diğer markalara göre daha iyi olduğunu düşünüyorum.Kullanan arkadaşlar var ise fikir almak istiyorum

3 - HP 1920-24G Web Manage Switch (Access Pointlerin içerisinde poe adaptorleri mevcut.Ac leri bu switchte toplayıp omurga switche bağlamak isityorum) 2 adet

Yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar ;

2530-48G  yerine 1920-48G yi  kullanmanı  öneririm L3 lite  bir  sw  intervlan  routing  yapabilirsin  cihazda   4096  vlan  olusturabilirsin 32  adet Vlan interface  olusturabilirsin ve  16  adet  static  route  yazabiliyorsun ,  departmanlar  için  farklı vlanlar  farklı ip  blokları  olusturabilirsin , ap ler  üzerinde  farklı  farklı ssid  ile  yayın yapıp baglanılan ssid ye  gore  farklı  vlan dakı ip  blogundan  ip  alınmasını saglayabılırsın ve  guest ssid  olusturup  guest  ssid sine  baglanan  misafirlerin  networkune  erişim  yapmamasını  sağlayabilirsiniz.

Teşekkürler.

Gönderildi : 06/10/2015 14:55

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Cumhur hocam teşekkürler cevabınız için.

Departmanları farklı ip bloklarına almanın ne gibi bir faydası olabilir tam anlayamadım.Fiyat olarak bahsettiğiniz switch daha uygun.Eğer üst modelini almam herhangi bir fayda sağlamıyacaksa uygun olanı almam yeterli.İp kamera,access point için vlan oluşturmayı düşünüyorum sağlıklı ve güvenli olur mu sizce?

Teşekkürler

Gönderildi : 06/10/2015 16:11

(@Anonim)

Departmanları farklı ip bloklarına almanın ne gibi bir faydası olabilir tam anlayamadım.Fiyat olarak bahsettiğiniz switch daha uygun.Eğer üst modelini almam herhangi bir fayda sağlamıyacaksa uygun olanı almam yeterli.İp kamera,access point için vlan oluşturmayı düşünüyorum sağlıklı ve güvenli olur mu sizce?

Teşekkürler

Selamlar ;

1920 serisi  özellik  olarak  daha  üst  bir  ürün  Layer3  yeteneklere  sahip  neden  daha  ucuz  olduguna  gelince  Hp  3com  u  satın  aldıktan sonra  bunyesıne  kattıgı  urunlerden o yuzden  daha ust  yeteneklerde  ama  daha  ucuz procurve  ürünlerinde  lifetime  garanti  avantajı  vardı ama  tam olarak emın  olmamakla  bırlıkte  artık web management  urunlere de  HP  lifetime   garantı  verıyor.

Vlanlara  ayırarak  farklı ip  blokları  kullanarak  networkunuz  broadcast  trafiği  tarafında  daha  rahat  çalışır şöyle  orneklendıreyım  1  pc  acıldıgında  dhcp server a  ip istegı  gonderdıgı  zaman  broadcast uzerınden  ıstekte  bulunur  ve  mevcut  yapınızda  bu  iste sw in 48 portuna da  istek  gonderır  vlan ile  ayırdınız bır  networkte o sw  uzerınde  o vlan a  uye 8 port  varsa   broadcast  uzerınden ıstek sadece o  8 porta  gıder. Internet  erısımı  ıcın  yazacagınız  kurallarda  da buyuk  rahatlık  getırır  muhasebe  blogu 192.168.3.0 ıse  o bloga  gore  erısım  policysı  yazıp  ust  yonetım vlan ı 192.168.5.0 ise ve  daha  esnek  ınternet  kullanımı  ısternıyor  ıse firewall ınızda  ona  gore politikalar  olusturabılırsınız.

Layer 2 bir  sw de  ap ler  ıcın  olusturacagınız ayrı network u  mevcut  networkunuz  ile L3 bir  router  vb  cıhaz  olmadan konusturamayacaksınız  aynı durum  kamera  networku ıcın de  gecerlı ki ip kamera  ile  data yı  aynı vlan  networkunde  bulundurmak ciddı  problemler  yaşamanıza  neden  olacaktır.

Teşekkürler.

Gönderildi : 06/10/2015 17:51

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler

Selamlar ;

Layer 2 bir  sw de  ap ler  ıcın  olusturacagınız ayrı network u  mevcut  networkunuz  ile L3 bir  router  vb  cıhaz  olmadan konusturamayacaksınız  aynı durum  kamera  networku ıcın de  gecerlı ki ip kamera  ile  data yı  aynı vlan  networkunde  bulundurmak ciddı  problemler  yaşamanıza  neden  olacaktır.

Teşekkürler.

Hocam yukarıda bahsettiğiniz olayı tam anlamadım.Sadece omurga switchi layer 3 alacağım diğerleri için layer 3 özelliği aramoyorum.Hata mı yapıyorum

Gönderildi : 06/10/2015 18:08

(@Anonim)

Teşekkürler

Selamlar ;

Teşekkürler.

Hocam yukarıda bahsettiğiniz olayı tam anlamadım.Sadece omurga switchi layer 3 alacağım diğerleri için layer 3 özelliği aramoyorum.Hata mı yapıyorum

Selamlar ;

Evet Omurga L3  olması  yeterlidir  uç sw ler L2 yönetilebilir  olması  yeterlidir.

Gönderildi : 06/10/2015 19:16

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hocam

Gönderildi : 06/10/2015 20:52

Paylaş: