Forum

Hizmet çalışma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Hizmet çalışmadığından Windows Update şu anda güncelleştirmeleri denetleyemiyor.

14 Yazılar
9 Üyeler
4 Likes
10.1 K Görüntüleme
(@LeventSertkol)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

selam,

Dün bir server 2008 r2 foundation kurulumu yaptım.

ilk update'leri yaptı fakat bugün itibarıyla windows update'e girince "Hizmet çalışmadığından Windows Update şu anda güncelleştirmeleri denetleyemiyor." hatası alıyorum.

Windows update ayarlarını değiştirmek istediğimde de şu anda bilgi alınamıyor tarzında bi hata veriyor.

Hizmetler'den windows update'i durdurup yeniden başlattım ve restart işlemide yaptım ama sorun çözülmedi.

Server işletim sistemleri konusunda çok bilgi sahibi değilim,konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler...

Gönderildi : 06/05/2011 20:41

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba  http://support.microsoft.com/kb/982018/tr  makaleye göz atabilir misiniz?Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/05/2011 15:47

(@LeventSertkol)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu vermiş olduğunuz link'teki işlemi yapmayı denedim ve "Tüm desteklenen x 64 tabanlı sürümleri, Windows Server 2008 R2" isimli paketi indirip kurmaya çalıştığımda da hata mesajı ile karşılaştım.

sisteme ait log'lara baktığımda bi kaç yerde hdd ile ilgili hata mesajları vardı.

Tekrar bu makaledeki paketi yüklemeyi deneyip sizlerle paylaşırım.

Teşekkürler..

Gönderildi : 07/05/2011 16:37

(@LeventSertkol)
Active Member
Konu başlatıcı

Sorun halen devam ediyor.

server üzerinde Mikro V12 muhasebe programı var. Bir tane client bağlantısında sorun olduğu için firewall'da bazı port'lara izin verdik ama yanlış hatırlamıyorsam bu işlemi yapmadan öncede bu update sorunu devam ediyordu.

Çözüm ile ilgili farklı alternatiflerle yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler..

Gönderildi : 20/05/2011 15:17

(@cahitleblebici)
Gönderiler: 5
Active Member

Arkadaşım sorunun çözümü şudur: önce Başlat>Çalıştır'a services.msc yazıyosun ENTER'a basıyosun orda hizmetlerin içerisinden "Windows Update" buluyorsun ve üzerine çift tıklıyosun muhtemelen servis durdurulmuş vaziyettedir "BAŞLAT" butonuna tıklıyosun. Orda yine bir işlem daha var Güncelleştirmeleri başlatma seçeneğini "ELLE" olarak seçip uygula diyosun artık update yapabilirsin... Saygılar

Gönderildi : 16/07/2013 13:04

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba

sorunun cozumu asagida ki gibidir,

Başlat - çalıştır - cmd yazıp enter tuşuna basın. Gelen siyah komut penceresine net stop WuAuServ komutunu aynen yazarak enter tuşuna basın. Pencereyi kapatmadan bilgisayarımı açın ve adres çubuğuna %windir% yazıp ve enter tuşuna basın. Burada SoftwareDistribution adlı klasörü bulup adını SDEski olarak değiştirelim. Böylece yedeğini almış olacağız eğer bir problem olursa geri dönebilmek için lazım olacaktır. Az evvel açık bıraktığımız siyah komut penceresine geri dönün ve net start WuAuServ yazıp enter tuşuna basın. Şimdi tekrar windows güncellemeyi çalıştırarak test edin.

http://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/forum/windows_vista-update/hizmet/4c8abee5-076a-4abd-9113-d8d940a719a1?auth=1

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/12/2015 19:27

(@RIDVANTURAN)
Gönderiler: 11
Active Member

Malesef, cmd komutlarından da olumlu sonuç alınamadı. Service registration is missing or corrupt. Hizmetler konsolunda zaten hem Başlat hem de Durdur butonları cansız diğerleri de öyle. Kayıt defteri yoluyla deneyeceğim.HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU zaten (0) izin verilmiş. Sorun ne olabilir?

Gönderildi : 28/02/2016 17:41

(@SevkiSahin)
Gönderiler: 17
Active Member

Çok teşekkürler. win7 de bu işime yaradı.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 16/05/2017 16:27

(@harun_sever)
Gönderiler: 36
Trusted Member

Merhaba

sorunun cozumu asagida ki gibidir,

Başlat - çalıştır - cmd yazıp enter tuşuna basın. Gelen siyah komut penceresine net stop WuAuServ komutunu aynen yazarak enter tuşuna basın. Pencereyi kapatmadan bilgisayarımı açın ve adres çubuğuna %windir% yazıp ve enter tuşuna basın. Burada SoftwareDistribution adlı klasörü bulup adını SDEski olarak değiştirelim. Böylece yedeğini almış olacağız eğer bir problem olursa geri dönebilmek için lazım olacaktır. Az evvel açık bıraktığımız siyah komut penceresine geri dönün ve net start WuAuServ yazıp enter tuşuna basın. Şimdi tekrar windows güncellemeyi çalıştırarak test edin.

http://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/forum/windows_vista-update/hizmet/4c8abee5-076a-4abd-9113-d8d940a719a1?auth=1

üstad Allah razı olsun, bu şekilde win 7 deki sorunu çözdüm 🙂 yalnızca yazdıklarına ek olarak komut dosyasını yönetici olarak çalıştırmak gerekiyor.

Gönderildi : 14/08/2018 17:19

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Merhabalar

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama. Bu gün Win 7 x64 tüklü bir bilgisayarda aşağıdaki hatayı aldım.

"hizmet çalışmadığından windows update şu anda güncelleştirmeleri denetleyemiyor hatası"

Windows Update ile ilgili tavsiye edilen bir çok şeyi uygulamam rağmen sorun devam etti.

Windows 7 ve Windows Server 2008 R2'nin Gelişmiş Biçimli Diskler ile uyumluluğunu artıran bir güncelleştirme kullanıma hazır%C5%9Fmi%C5%9F-bi%C3%A7imli-diskler-ile-uyumlulu%C4%9Funu-art%C4%B1ran-bir-g%C3%BCncelle%C5%9Ftirme-kullan%C4%B1ma-haz%C4%B1r-004a02e4-7812-e14f-9dd7-d5e61c3ee20e

adresindeki "esentutl" komutunu çalıştırdığımda "JET_errSectorSizeNotSupported ...." şeklinde bir hata verdiğini gördüm.

Bu hatayı araştırmaya başladım. Sektör ve Cluster boyutları ile ilgili bilgilere ulaştım.

Bir kaynakta "fsutil fsinfo ntfsinfo c:" komutunu gördüm. Komutu Yönetici hakları ile Power Shell 'de çalıştırmak gerekiyor.

Komutu çalıştırdığınızda çıkan sonuçlarda satırlardan birinde "Desteklenmiyor" ibaresi vardı. (ekran görüntüsü alamadım)

Kendi bilgisayarımda baktığımda(Win 10 Pro) tüm değerleri görebiliyordum.

Yine bir sayfada ACHI driver'larının yüklenmesi ile ilgili bir öneri vardı. Bilgisayar üreticisinin sitesinden ACHI driver'larını indirip yükledim. Restart sonrası yine fsutil komutunu çalıştırdığımda "Desteklenmiyor"  ifadesi kalkmıştı. (Bknz Ek)

Screenshot 1

Ardından Windows Update'i çalıştırdığımda sorunsuzca Windows Güncellemelerini buldu ve yüklemeye başladı.

Bu makinanın diskini Clone ile SSD 'ye upgrade etmiştik. Sanıyorum sorun bundan kaynaklandı.

ACHI driver'ları ile Windows Update'in alakalı olabileceği hiç aklıma gelmezdi.

Bu arada Windows 7'yi bırak Windows 11 çıktı. Bırak artık vs. diyenler olacaktır. Lütfen ezmeyin 🙂

Biraz uzun oldu ama umarım bir gün birilerinin de işine yarar ve faydalı olur....

İyi Çalışmalar..

Kaynaklar:

https://www.truenas.com/community/threads/iscsi-physical-sector-size.25783/

https://support.microsoft.com/tr-tr/topic/windows-7-ve-windows-server-2008-r2-nin-geli%C5%9Fmi%C5%9F-bi%C3%A7imli-diskler-ile-uyumlulu%C4%9Funu-art%C4%B1ran-bir-g%C3%BCncelle%C5%9Ftirme-kullan%C4%B1ma-haz%C4%B1r-004a02e4-7812-e14f-9dd7-d5e61c3ee20e

https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/1d656b5c-3d73-4cac-a646-5e18c42743e7/jeterrsectorsizenotsupported-error-583-cryptographic-service-problems-catroot2?forum=w7itprogeneral

Gönderildi : 20/10/2021 11:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Güzel bilgi, teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2021 12:21

(@resulsoydas)
Noble Member

Tekrar Merhaba

Bu gün yine bir makinada aynı sorun ile karşılaştım. Neyse ki bu sefer çözüm kolay oldu. 🙂

Alamadığım ekran görüntüsünü eklemek istedim.

Screenshot 1

İşaretlediğim satırdaki gibi..

İyi Çalışmalar..

Gönderildi : 27/10/2021 14:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 27/10/2021 15:31

(@resulsoydas)
Noble Member

Rica ederim hocam. Ne demek. Biz teşekkür ederiz...

Gönderildi : 27/10/2021 15:32

Paylaş: