Forum

1000Mbps (1Gbps) Sw...

Bildirimler
Hepsini Temizle

1000Mbps (1Gbps) Switch kullanarak 100Mbps CAT5 kablolar üzerinden performans arttırmak

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
5,110 Görüntüleme
(@ismailYordenikli)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sistemimizde kullandığımız bütün switchler ve kablolar 100Mbps hızı destekleyen ürünler.

Fakat local ağ üzerinde yavaşlıkla ilgili şikayetlerimiz var.

Sizlere fikir vermesi için sistemi özetle tarif edeyim.

Ağ üzerinde 2adet server var.

1 tanesinde Active Directyory ve ortak dosya paylaşım klasörleri var.

1 tanesinde de SQL logo ve crm uygulamaları çalışıyor.

Server odasında 1 adet 24port 100Mbps HP switch var ve her katta da 1 adet olmak üzere 5adet 24port 100Mbps switchler var.

Şöyle bir fikrim var, server odasında bulunan 100Mbps yerine 1000Mbps (1Gbps) switch kullansam mevcut sistem üzerindeki 100Mbps CAT5 kablolar üzerinden ağ performansını arttırmam mümkün olur mu?

Ben bu şekilde switchleme performansını arttıracağımı düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Gönderildi : 26/03/2018 11:44

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

1 gb switch alsanız bile altapı cat5 olduğu için 100mb çalışacaktır aşağıda cat kablolaların hızları,türleri ve özellikleri mevcut inceleyebilirsiniz.

http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/cat-kablo-turleri-ve-ozellikleri/17429#ad-image-0

Sistemde bahsedilen yavaşlık tam olarak nedir? Network'te darboğaz olduğu fikrine nasıl vardınız?

Gönderildi : 26/03/2018 12:18

(@ismailYordenikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

1 gb switch alsanız bile altapı cat5 olduğu için 100mb çalışacaktır aşağıda cat kablolaların hızları,türleri ve özellikleri mevcut inceleyebilirsiniz.

http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/cat-kablo-turleri-ve-ozellikleri/17429#ad-image-0

Sistemde bahsedilen yavaşlık tam olarak nedir? Network'te darboğaz olduğu fikrine nasıl vardınız?

Merhaba,

Düşüncem şu idi, eğer switch 100Mbps switchlemekte yavaş kalıyorsa 1000Mbps switch ile, switchleme performansını arttırmaktı.

Ağdaki yavaşlık hem internet sayfalarında bazen açılamama, eksik yükleme ve SQL kullanıcılarının sistemde eskiye oranla bir yavaşlama olduğuna dair bildirimleridir.

Peki neler yapılabilir?

Gönderildi : 26/03/2018 12:21

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selam Arkadaşımızın dediği gibi kablo yapınız yani veri yolunuz 100 Mbps destekleyen tür bu sebeple 1Gbps SW taksanızda 100 Mbps kullanabileceksiniz 

sizin önceliğiniz o CAT5 Kablodan kurtulmak 

Gönderildi : 26/03/2018 13:02

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Network trafiğini izlemek için aşağıdaki programı kullanabilirsiniz.

http://bidb.itu.edu.tr/eskiler/seyirdefteri/blog/2013/09/07/prtg-kurulumu-ve-kullan%C4%B1m%C4%B1

Ancak ben sorunun network trafiğinden kaynaklancağını düşünmüyorum bahsettiğiniz yapı çok büyük değil ortamda 2 adet server bulunmakta DC server zaten network üzerinde hiç bir yoğunluğa yol açmayacaktır.

SQL server veritabanı boyutu nedir? sunucu özellikleri yazabilirseniz fikir verebiliriz.

İnternet sayfların geç açılması yada eksik açması daha çok firewalla alakalı olabilir firewall olarak ne kullanıyorsunuz?

Ortamda kaç adet client bulunmakta?

Gönderildi : 26/03/2018 13:35

(@ismailYordenikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Network trafiğini izlemek için aşağıdaki programı kullanabilirsiniz.

http://bidb.itu.edu.tr/eskiler/seyirdefteri/blog/2013/09/07/prtg-kurulumu-ve-kullan%C4%B1m%C4%B1

Ancak ben sorunun network trafiğinden kaynaklancağını düşünmüyorum bahsettiğiniz yapı çok büyük değil ortamda 2 adet server bulunmakta DC server zaten network üzerinde hiç bir yoğunluğa yol açmayacaktır.

SQL server veritabanı boyutu nedir? sunucu özellikleri yazabilirseniz fikir verebiliriz.

İnternet sayfların geç açılması yada eksik açması daha çok firewalla alakalı olabilir firewall olarak ne kullanıyorsunuz?

Ortamda kaç adet client bulunmakta?

Merhaba,

SQL server üzerinde 100GB sql database var ve 20kullanıcı bu veriler üzerinde sürekli veri alışverişi yapıyor.

SQL makine üzerinde 2CPU ve toplamda 64GB ram var. SQL server hper-v üzerinde sanal olarak çalışıyor ve 1CPU 32GB ram kullanıyor.

SQL kullanıcıları yavaşlıktan sürekli şikayet ediyorlar.

Ağda da toplamda 35kullanıcı var ve firewall olarak cyberoam CR25iNG kullanıyoruz. Bant genişliği gibi internet trafiğini kontrollü dağıtan kurallar aktif.

Acaba internet sitelerinde ki yavaşlık dns ten kaynaklanabilir mi? Şuanda türk telekomun dns lerini kullanıyorum.

Gönderildi : 26/03/2018 13:50

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Programı doğruran Database server üzerinden performansını denetleyin yavaslık Database kaynaklımı network kaynaklımı anlamanın en kolay yolu

Gönderildi : 26/03/2018 14:01

(@yilmazgokce)
Gönderiler: 112
Estimable Member

Peki switchler arasında ki bağlantı kaç mpbs ?

Belki switchler arasında ki bağlantı hızını arttırırsanız sorununuz çözülür.

Gönderildi : 26/03/2018 14:06

(@ismailYordenikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Peki switchler arasında ki bağlantı kaç mpbs ?

Belki switchler arasında ki bağlantı hızını arttırırsanız sorununuz çözülür.

Switchler arası bağlantıda aynı CAT5 üzerinden 100Mbps kablolar üzerinden sağlanıyor.

Gönderildi : 26/03/2018 14:28

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Kablolar eğer cat5e ise 1 gbit çalışacaltır.

Bence bunu kontrol edin. Network üzerinde geniş hızlara ulaşmanız mümkün ancak çok maliyet gerektirir.

1 gbit şireketlerde ideal hız. Bu nedenle kablolarınız 5e ise ve swtichler değişir ise tüm sistem 1 gbit olur güze olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/03/2018 01:12

(@ismailYordenikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bence bunu kontrol edin. Network üzerinde geniş hızlara ulaşmanız mümkün ancak çok maliyet gerektirir.

1 gbit şireketlerde ideal hız. Bu nedenle kablolarınız 5e ise ve swtichler değişir ise tüm sistem 1 gbit olur güze olur.

Teşekkürler Rıza Bey,

bende biraz araştırmam sonucu CAT5 kablo üzerinden 1Gbit hızlarda çalışmanın mümkün olduğunu gördüm. Deneyeceğim.

Gönderildi : 27/03/2018 14:06

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Teşekkürler Rıza Bey,

bende biraz araştırmam sonucu CAT5 kablo üzerinden 1Gbit hızlarda çalışmanın mümkün olduğunu gördüm. Deneyeceğim.

Merhaba cat5 e olmalı cat5 ve 100 metre üzeri sıkıntı olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/03/2018 16:52

Paylaş: