Forum

DHCP Problemi (Wind...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP Problemi (Windows Server 2012)

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
523 Görüntüleme
(@GorkemTekiner)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

İyi çalışmalar, DHCP yapılandırması ile ilgili bir problemim var ve sizlere danışmak istedim.

Bir Domain yapısı altında, DC sunucusundan ayrı olarak yapılandırdığım DHCP sunucusu, kağıt üzerinde normal bir şekilde çalışıyor hatta işlev görüyor gibi görünüyor. Client'lar DHCP'den IP alabiliyor ve  DNS kayıtlarına da DHCP tarafından işleniyorlar. Ancak Client'lar üzerinden Domain'de oturum açmak ve Client'larla Internet'e çıkış almak mümkün olmuyor.

DHCP cihazında biri iç ağa diğeri dış ağa bağlı olmak üzere iki ethernet mevcut. DHCP cihazı işletim sistemi olarak Windows Server 2012 kullanıyor, dış ağa rahatlıkla bağlanabiliyor yani Internet'e girebiliyor, Domain altına alınabiliyor, vs.

Windows Server 2008 R2 kullanmakta iken hiç bir sorun olmadan çalışan DHCP sunucusu, aynı yapılandırma ile bana bu sorunu çıkarıyor. 

Okuduğum makalelerde ve seyrettiğim videolarda uygulanabilecek her şeyi uygulamama rağmen bu sorunu çözemedim. Client'lar üzerinde gözüme çarpan en ciddi problem (?) Default Gateway ve DHCP sunucusunun 172.xxx.xxx.xxx bloğundan gelen IP olması ki bu IP sadece iç ağ için -Routing- atanmış durumda.

Olası çözümler ne olabilir.

Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 18/09/2013 19:45

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
1-Dc üzerinde neden iki adet ethernet var?
2-Kullanıcılar Dcye ping atabiliyor mu?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/09/2013 12:28

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

kullandığınız ip aralığını ve dhcp tarafında dağıttığınız ip adresi dns gw gibi degerleri yazabilirmisiniz ?

Gönderildi : 19/09/2013 12:30

Paylaş: