Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Failover Cluster Hakkında

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
440 Görüntüleme
(@hasankoroglu)
Gönderiler: 279
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

2 server ve 1 FC Storage (6,34 TB) ile cluster kurdum. Her iki server da 32 gb ram var (toplam 64). Her iki sunucuya da ayrı ayrı Sanal Makina kurabilir miyim? Benim sıkıntım şu, bir server a 5 tane vm kurdum fakat 32 gb ram yetmediği için diğer 32 gb ram e sahip servera da kurayım dedim fakat storage ta yer alan disk i görmediği için diğer server üzerinde sanal makina kuramadım. Storage aynı anda ikisinde gözükmüyor.  Ne yapabilirim?

Gönderildi : 24/08/2011 21:37

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

cevaplar in-line olarak belirtildi.

Merhaba arkadaşlar,

2 server ve 1 FC Storage (6,34 TB) ile cluster kurdum. Her iki server da 32 gb ram var (toplam 64). Her iki sunucuya da ayrı ayrı Sanal Makina kurabilir miyim?

EVET

Benim sıkıntım şu, bir server a 5 tane vm kurdum fakat 32 gb ram yetmediği için diğer 32 gb ram e sahip servera da kurayım dedim fakat storage ta yer alan disk i görmediği için diğer server üzerinde sanal makina kuramadım. Storage aynı anda ikisinde gözükmüyor.  Ne yapabilirim?

Aşağıdaki linki inceleyip, CSV' yi aktif duruma getirebilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd759255.aspx

Gönderildi : 24/08/2011 23:32

(@hasankoroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Fatih bey hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Yarın işe gidince sabahtan hemen inceleyeceğim ve inş sonucu buradan belirteceğim. Tekrar teşekkürler.

Gönderildi : 25/08/2011 01:32

(@hasankoroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlgili makaleleri okudum özetle. CSV yi aktif hale getirirken şu uyarı dikkaatimi çekti:

Küme Paylaşılan Birimler özelliği yalnızca Windows Server 2008 R2 Hyper-V rolü ile kullanımda desteklenmektedir. Her düğümdeki sistem sürücüsünün ClusterStorage dizini altında kayıtlı kullanıcı veya uygulama verileri gibi Hyper-V rolü tarafından oluşturulmamış Küme Paylaşılan Birimlerde dosya oluşturulması, kopyalanması ve depolanması desteklenmemektedir ve bu, paylaşılan birimlerde veri bozulması veya veri kaybı dahil olmak üzere öngörülmeyen davranışlara neden olabilir.

Bu sadece sıradan bir uyarı mı yoksa ciddi mi?

Gönderildi : 25/08/2011 02:43

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;
evet. CSV aktif duruma getirildiği zaman alacak olduğunuz sıradan bir uyarıdır. Nedeni Aktif-Aktif Cluster uygulaması olduğundan kaynaklanmaktadır. CSV uygulaması sadece HyperV Cluster için kullanılan bir uygulama olup, diğer cluster uygulamalarını desteklememektedir.

öngörülmeyen davranışlara neden olabilir satırının anlamıda bundan kaynaklanmakta olup, Host' lar üzeride CSV üzerinde barınan klasörlerin antivirus yazılımı tarafından taranmaması gerekmektedir. Çünkü aynı paylaşıma birden fazla host bağlantı kurup, kullandığı için ve microsoft yazılımlarına aykırı bir durum olduğu için AV yazılımları bunu bir tehtit olarak algılamaktadır.

Detaylı bir konu olup, portal üzerinde CSV için detaylı makale, video vb... kaynak bulunmaktadır.

İlgili makaleleri okudum özetle. CSV yi aktif hale getirirken şu uyarı dikkaatimi çekti:

Küme Paylaşılan Birimler özelliği yalnızca Windows Server 2008 R2 Hyper-V rolü ile kullanımda desteklenmektedir. Her düğümdeki sistem sürücüsünün ClusterStorage dizini altında kayıtlı kullanıcı veya uygulama verileri gibi Hyper-V rolü tarafından oluşturulmamış Küme Paylaşılan Birimlerde dosya oluşturulması, kopyalanması ve depolanması desteklenmemektedir ve bu, paylaşılan birimlerde veri bozulması veya veri kaybı dahil olmak üzere öngörülmeyen davranışlara neden olabilir.

Bu sadece sıradan bir uyarı mı yoksa ciddi mi?

Gönderildi : 25/08/2011 18:24

Paylaş: