Haberler

Zoom’da Büyük Güvenlik Açığı Bulundu!

Popüler görüntülü görüşme uygulamalarından olan Zoom, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Uygulamada Mac tarafında tespit edilen açık, işletim sistemine zarar verebileceği söyleniyor.

Herkesin severek kullandığı uygulamalardan olan ve pandeminin gelmesiyle kullanımı artan Zoom’da bugün kritik bir gelişme oldu. Sistemin güvenlik alanında bir sorun yaşandığını söyleyen çalışan, Mac tarafındaki sorunlardan bahsetti. Yapılan açıklamalarda sorunların hızlı bir şekilde çözüme kavuşması gerektiğini aksi taktir de kullanıcıların büyük problemler yaşayabilecekleri söylendi.

Zoom, Amerika kaynaklı teknoloji şirketlerinden olan ve görüntülü konuşma hizmetlerinde pratik bir sistem sunan uygulamadır. Uygulama bütün mobil cihazlar, laptoplar, tabletler ve bilgisayarlarda kullanılabilmektedir. 2020-2021 seneleri itibariyle erişim noktasında zirveye ulaşan platform, kendisini bütün Dünya’ya tanıtarak sevdirmiştir. Bu sevginin ardından güzel bir ilerleme stratejisi gösterse de bugün açıklanan rapora göre büyük bir güvenlik açığı bulundu. Uygulamayı aktif şekilde kullanan kişiler tehlikede olabilir.

Zoom Açığı İşletim Sistemine Erişmeyi Mümkün Kılıyor

Zoom, anlık olarak on binlerce kişi tarafından kullanılıyor ve görüntülü konuşmayı ücretsiz sunuyor. NSA çalışanlarından olan Patrick Wardle, uygulama için Mac tarafında bir açık yakaladığını söyledi. Açığın güvenlikle alakalı olduğunu aktaran çalışan, tüm işletim sistemine rahatlıkla erişilebildiğini ve saldırganların root kullanımını elde etmelerinin açık olduğundan bahsetti.

Açığın bulunması büyük bir endişe yaratmasa bile platformu Mac üzerinde kullanan üyeler güvenliklerini hızlı şekilde almaya başladı. Zoom getireceği yeniliklerde güncelleme yapacağı zaman otomatik yapmaktadır ve herhangi manuel işlem yapmanıza izin vermez. Uygulama üzerinde bulunan açık ise bu otomatik güncelleyici nedeniyle yaşandığı söylenmekte. Saldırganlar otomatik güncelleme sayesinde direkt olarak kişilerin bilgisayarına bağlanabiliyor ve sistemi yönetebiliyorlar. Özellikle bilgilere erişilebiliyor olması güvenlik açığının ne kadar büyük bir yapıda olduğunu kanıtlar nitelikte.

Zoom üst düzey kurulundaki yöneticiler olay hakkında ilgilendiklerini ve yeni bir güncellemeyle birlikte sorunu çözeceklerini bildirdi. Açığı kapatan güncellemenin ise ne zaman geleceği belli değil.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu